Bilety kolejowe - Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Anglia

EuroPodróże - contact icon
12 341 61 60
pn-pt 9.00-17.00
Europodroze.pl na FB Europodroze.pl na Google+ Europodroze.pl na Twitter

Szybka kolej we Francji
Opublikowany: 03/06/2017

TGV - francuska kolej wysokich prędkości

TGV to chyba najbardziej rozpoznawalna marka kolejowa na świecie. Jest szybki, ekskluzywny i komfortowy. TGV to w skrócie Train a Grande Vitesse czyli po prostu Pociąg Wysokich Prędkości. Oferują szybkie połączenia kolejowe łączące główne miasta we Francji. System kolei TGV jest zarządzany przez francuskie koleje państwowe SNCF.

Kolej na komfort

Pociągi TGV, mimo swojej szybkości, są bardzo ciche, dzięki temu podróż jest bardzo komfortowa - pozwala na relaks czy pracę. Każdy pociąg wyposażony jest w bufet, miejsce do przewijania dziecka, miejsce dla wózków inwalidzkich oraz specjalnie przystosowane toalety dla osób niepełnosprawnych.

TGV - punktualność i niezawodność

Francuskie szybkie koleje słyną ze swej niezawodności oraz punktualności. W samej Francji pociągi TGV docierają do najdalszych zakątków kraju oferując szybkie połączenia (do 320 km/h) z ponad 400 miejscowościami. Pociągi posiadają składy gwarantujące podróżnym najwyższe standardy podróży.

Pierwsza kolej dużych prędkości we Francji

Wnętrza pociągów są nowocześnie urządzone, siedzenia wygodne, a wagony przestrzenne oraz klimatyzowane. We Francji pierwsza linia kolei dużych prędkości na trasie Paryż - Lyon została uruchomiona w 1981 r. Początkowo klientami byli pasażerowie podróżujący w interesach, jako że czas podróży oferowany przez TGV był najkrótszy ze wszystkich dostępnych środków transportu. Jednak okazało się, że grono chętnych do skorzystania z tego praktycznego i szybkiego sposobu podróżowania jest większe. W miarę rozwoju kolei dużych prędkości TGV przejmowały część lub większość pasażerów korzystających dotąd z połączeń lotniczych. 25 stycznia 2013 SNCF świętowała przewiezienie TGV dwóch miliardów pasażerów.

TRASA CZAS PODRÓŻY
Paryż - Lille 0h 58m
Paryż - Rennes 2h 03m
Paryż - Lyon 2h 08m
Paryż - Strasbourg 2h 20m
Paryż - Bordeaux 2h 59m
Paryż - Marsylia 3h 00m
Paris - Montpellier 3h 16m
Paryż - Tuluza 5h 12m
Paryż - Nicea 5h 28m

Jednym z wielu atutów francuskiej szybkiej kolei to technologiczne rozwiązania, takie jak ekologiczny sposób prowadzenia pociągów. Również system klimatyzacji, który dostosowuje się do liczby podróżnych czy energooszczędne żarówki – co jest gwarancją ochrony środowiska.

TGV - rezerwacja biletów

Pasażerowie podróżujący pociągami TGV mają do wyboru dwie klasy rezerwacyjne. Dla osób z dziećmi linia oferuje dodatkowe udogodnienia takie jak dodatkowa przestrzeń dla rodzin. Ponadto, co ważne, pociągi przystosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych.

Klasy rezerwacyjne TGV:

Pierwsza klasa
  • jednoosobowe siedzenie gwarantujące więcej miejsca, spokoju oraz prywatności; rozkładane elektronicznie
  • specjalne przestrzenie dla spotkań biznesowych (2 - 4 osób)
  • gniazdka elektryczne indywidualne
  • łatwy dostęp dla niepełnosprawnych
  • rezerwacja taksówki w pociągu (na wybranych trasach)

Druga klasa

  • przestrzeń dla 4 osób (Carre)
  • przestrzeń dla małych grup (Kiosque - 16 osób)
  • gniazdka elektryczne
  • komfortowe siedzenia

Tanie bilety na podróże pociągami TGV można szybko zarezerwować i kupić w naszym serwisie - EuroPodróże.pl

Autor: AR
Zobacz też

Trwa wyszukiwanie połączeń
proszę czekać...

Trwa wyszukiwanie danych. Może to potrwać kilka chwil.