Pociągi ekspresowe - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań Bilety kolejowe - Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Anglia

Kielce rozkład PKPWedle legendy początek Kielc wiąże się z synem Bolesława Szczodrego –  Mieszkiem. Zagubionemu podczas polowania księciu we śnie objawił mu się św. Wojciech, który wskazał mu miejsce gdzie znajduje się źródło. Obok źródła znajdowały się tajemnicze białe kły nieznanego zwierzęcia, od których miasto wzięło swoją nazwę. Na polanie obok źródełka Książę kazał wybudować kościół św. Wojciecha.  Stolica województwa świętokrzyskiego praw miejskich doczekała się w XIII wieku. Od tamtej pory miasto pozostawało własnością biskupów krakowskich, a jego rola stopniowo rosła. Historia Kielc widoczna jest w jego zabytkach, jest to m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie współcześnie mieści się Muzeum Narodowe, stojąca nieopodal na wzgórzu zamkowym, zabytkowa Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czy właśnie Kościół św. Wojciecha, który powstał w XVIII wieku na gruzach pierwszej świątyni. Odwiedzając Kielce z pewnością warto wybrać się również na otoczony zabytkowymi kamienicami Rynek oraz ulicę Sienkiewicza – główny deptak Kielc bogaty w knajpki oraz liczne kawiarnie. Współcześnie Kielce stanowią regionalne centrum gospodarcze, kulturalne oraz naukowe. Znajduje się tu wiele szkół wyższych jak Uniwersytet Jana Kochanowskiego czy Politechnika Świętokrzyska. Z racji na atrakcyjne położenie w Górach Świętokrzyskich Kielce mogą stanowić również dobry punkt wypadowy dla pieszych wycieczek, tym bardziej że sporą część granice miasta obejmują sporą część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Do najpopularniejszych celów wycieczek pieszych należy Park i Rezerwat Kadzielnia wraz z amfiteatrem, skałkami wspinaczkowymi, jeziorkiem oraz licznymi jaskiniami. Warto również dodać, że województwo świętokrzyskie ma wiele do zaoferowania amatorom spływów kajakowych. Są to m.in. rzeki Bobrza, Sinica czy Nida. 

Pociągiem do Kielc

Dworzec kolejowy Kielce znajduje się w samym centrum miasta. Prowadzi do niego główny deptak miasta – ul. Sienkiewicza. Do najpopularniejszych połączeń należą połączenia kolejowe z Warszawą, Krakowem, Częstochową, Lublinem oraz Łodzią. Stacja obsługuje równiez połączenie dalekobieżne do Olsztyna, szczególnie popularne w miesiącach letnich. Przez dworzec kolejowy w Kielcach przejeżdżają szybkie pociągi PKP Intercity i Pendolino, a stacja stanowi ważny punkt na kolejowej mapie Polski. 

Bilet na pociąg do Kielc

Rozkład jazdy PKP, rezerwacja i zakup biletów kolejowych online na pociągi PKP Intercity, Pendolino i TLK są dostępne na portalu Europodróże.pl.

 

Najpopularniejsze atrakcje w Kielcach:
  • Pałac Biskupów Krakowskich
  • Kościół św. Wojciecha
  • Rynek
  • u. Sienkiewicza
  • Park i Rezerwat Kadzielnia
Dworce kolejowe w Kielcach:

Zobacz szybkie pociągi europejskie