Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Schronisko górskie

Szklarska Poręba – 25 atrakcji. Przewodnik po sercu Karkonoszy

Szklarska Poręba to malownicza miejscowość położona na styku Gór Izerskich i Karkonoszy oraz świetne miejsce na wypad zarówno latem, jak i zimą. Oferuje wiele atrakcji dla każdego – od tych spragnionych górskich wędrówek, na miłośnikach muzeów oraz rzemiosła kończąc. Jest to też dogodne miejsce wypadowe do pobliskich Czech. Szklarska Poręba atrakcje dla dzieci i dorosłych jednak ma tak ciekawe, że z pewnością nie będziemy się tam nudzić, nawet mimo niepogody. Zachęcamy do lektury artykułu, gdzie przybliżymy punkty w okolicy, które zdecydowanie warto odwiedzić!

Kobieta i mężczyzna w górach

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie? Najlepsze atrakcje turystyczne

Szklarska Poręba jest jednym z popularniejszych miejsc turystycznych na mapie Polski, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę górskie destynacje. Nic w tym dziwnego, bo jest nie tylko malowniczo położona, ale również zachęca do odwiedzin licznymi atrakcjami. Miasto jest dobrze skomunikowane, więc bez trudu dotrzemy tutaj różnymi środkami transportu: samochodem, autobusem, a także pociągiem. Na ten ostatni możemy z łatwością zarezerwować bilety online, korzystając z dedykowanych temu aplikacji, jak na przykład Europodróże.

Szklarska Poręba – atrakcje turystyczne, które trzeba zobaczyć

Waszym celem wycieczki jest Szklarska Poręba? Co zobaczyć, aby w pełni wykorzystać czas na zwiedzanie? Nie pozostawimy Was z tymi pytaniami! Zarówno Góry Izerskie, jak i Karkonosze słyną z pięknych widoków i interesujących formacji skalnych. Liczne górskie szlaki zachęcają do długich wędrówek, podczas których można odwiedzić niezwykłe miejsca. Atrakcje w Szklarskiej Porębie, które koniecznie musi zobaczyć każdy miłośnik przyrody, to przede wszystkim dwa wodospady: Kamieńczyka i Szklarki, niezwykle widokowe cyrki lodowcowe Śnieżne Kotły oraz zamek Chojnik.

Wodospad

Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka jest najwyżej położonym wodospadem Karkonoszy po stronie polskiej. Łącznie osiąga wysokość 27 metrów, na którą składają się trzy efektowne kaskady. Jeśli wytężymy wzrok, pod środkową kaskadą dojrzymy jaskinię Złota Jama, która częściowo została wykuta przez człowieka.

  • Najprostsza trasa do wodospadu z centrum Szklarskiej Poręby wiedzie czerwonym szlakiem, którym możemy dalej ruszyć w wyższe partie Karkonoszy.

  • Alternatywnie możemy dotrzeć tam czarnym szlakiem spod dolnej stacji kolejki na Szrenicę, a następnie na Rozdrożu pod Kamieńczykiem już tym samym czerwonym szlakiem wzdłuż granicy Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jest też możliwość wejścia na dół wodospadu, aby móc w pełni podziwiać jego ogrom, ale aby się tam dostać, konieczny jest zakup biletu. Przy punkcie widokowym znajduje się prywatne schronisko Kamieńczyk.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki, choć mniej imponujący od wodospadu Kamieńczyka, jest niezwykle urokliwy i warto go zobaczyć. Nie znajduje się stricte w Szklarskiej Porębie, ale w położonych tuż u jej wylotu Piechowicach. Jednak trasa z centrum Szklarskiej Poręby nie jest długa, bo liczy niespełna 4 kilometry. Możemy dotrzeć tam zielonym lub czarnym szlakiem. Nieopodal znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, z którego rozpościera się widok właśnie na liczący 13,3 metrów wodospad Szklarki.

Góry

Śnieżne Kotły

Jeśli chodzi o ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie, zdecydowanie polecamy wycieczkę na Śnieżne Kotły, jedno z najbardziej widowiskowych miejsc w regionie, położone na granicy Polski i Czech. Śnieżne Kotły to zespół dwóch cyrków lodowcowych – Małego Śnieżnego Kotła i Wielkiego Śnieżnego Kotła. Co istotne, miejsce to znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego i jest objęte ścisłą ochroną. Niegdyś funkcjonowało tam schronisko, które dzisiaj pełni funkcję radiowo-telewizyjnej stacji przekaźnikowej. Ze Szklarskiej Poręby najprościej jest udać się tam szlakiem żółtym.

Zamek

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik położony jest w sąsiadującej Jeleniej Górze, a konkretniej w jej południowej dzielnicy — Sobieszowie. Rozpościera się z niego wspaniały widok na pobliskie okolice i szczyty górskie. Aby dotrzeć do tej średniowiecznej warowni, możemy wybrać kilka szlaków:

  • niebieski z Jagniątkowa i później zielony z Trasy Wokół Żaru;

  • czarny z Zachełmia;

  • czarny szlak z Sobieszowa, wiodący przez Zbójeckie Skały i ciekawą jaskinię Dziurawy Kamień, który będzie świetną atrakcją dla każdego lub częściej wybierany, czerwony szlak.

Zamek utrzymany jest w stanie trwałej ruiny, a najwcześniejsze zapiski o warowni w tym miejscu pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Przez lata przechodził liczne przebudowy, aż w wyniku burzy z piorunami w 1675 roku strawił go pożar. Ciekawostką jest, że działająca do dzisiaj przyzamkowa gospoda została wzniesiona już nieco później, bo w 1822 roku. Można tam zjeść i zakupić pamiątki. Przez pewien czas na zamku działało schronisko PTTK.

Para na szczycie góry

Punkty widokowe w Szklarskiej Porębie

Wszyscy spragnieni pięknych panoram będą czuć się w Szklarskiej Porębie doskonale, wokół miasta bowiem znajdują się liczne punkty widokowe, z których można podziwiać szczyty Karkonoszy, Gór Izerskich oraz pobliskie zabudowania miejskie.

Złoty Widok

Złoty Widok to miejsce, z którego rozpościera się jedna z piękniejszych panoram w okolicy. Wznoszący się nad ponad 20-metrowym urwiskiem skalny taras widokowy w tym miejscu oddano do użytku w 2020 roku. Znajduje się nieopodal wodospadu Szklarki oraz Chybotka, dlatego warto go uwzględnić w planach, wybierając się w tamte rejony.

  • Do Złotego Widoku z łatwością dotrzemy z parkingu nieopodal Wlastimilówki, obierając niebieski szlak. Na platformę widokową należy skręcić przy Grobie Karkonosza.

  • Możemy też dotrzeć tam z położonego przy ulicy Jeleniogórskiej Parkingu Szklarka, czarnym szlakiem na północ, a następnie łącznikiem do niebieskiego, tak jak w pierwszym przypadku, skręcając na platformę przy Grobie Karkonosza.

Zakręt Śmierci

Jeśli chodzi o atrakcje, Szklarska Poręba oferuje ich całą masę, a jedną z nich jest słynny na całą Polskę Zakręt Śmierci. Zakręt położony jest na drodze wojewódzkiej nr 358, czyli Drodze Sudeckiej. Wzniesiono go na zboczu Czarnej Góry w latach 1935-37 jako strategiczny obiekt wojskowy, który w razie nadejścia wrogich sił miał zostać wysadzony w powietrze, aby utrudnić poruszanie się wojskowym pojazdom.

Swoją niechlubną nazwę zakręt „zawdzięcza” licznym tragicznym wypadkom, które miały tam miejsce. Jest to jednak nie tylko lokalna ciekawostka, ale przede wszystkim punkt, z którego rozpościera się widok na położone poniżej miasto, Kotlinę Jeleniogórską i oczywiście Karkonosze.

Przy Zakręcie Śmierci znajduje się parking, ale to też miejsce, przez które przebiegają szlaki turystyczne. Dzięki temu z łatwością dotrzemy stąd w inne punkty miasta i jego atrakcje jak na przykład:

  • Diamentowy Widok – szlakiem żółtym/czarnym na wschód.

  • Schronisko Wysoki Kamień – szlakiem żółtym na zachód.

  • Szklarska Poręba – czarny szlak wzdłuż Drogi Sudeckiej.

Bobrowe Skały

Bobrowe Skały, położone na północ od sąsiadujących ze Szklarską Porębą Piechowic, są popularną atrakcją Gór Izerskich. Te niezwykłe formacje skalne budzą zachwyt wśród odwiedzających w każdym wieku. Z tarasu widokowego na ich szczycie, na który wiodą metalowe schodki, można podziwiać panoramę Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej i położonych w oddali Rudaw Janowickich.

Bobrowe Skały są obowiązkowym, a jednocześnie niezbyt obleganym punktem dla osób uprawiających wspinaczkę – jest tutaj aż sześćdziesiąt ubezpieczonych dróg wspinaczkowych o różnym poziomie trudności. Co interesujące, jeszcze w latach 30. XX wieku funkcjonowała tutaj restauracja ciesząca się dużą popularnością, a także stała wieża widokowa. Dzisiaj to już tylko wspomnienie, o którym przypominają pozostałości fundamentów.

Jak dotrzeć do Bobrowych Skał?

  • Najlepiej udać się tam z Piechowic szlakiem zielonym.

  • Jeśli wyruszamy ze Szklarskiej Poręby, szlakiem żółtym i po dotarciu do Piechowic tym samym, zielonym szlakiem.

Diamentowy Widok

Diamentowy Widok warto odwiedzić przy okazji Zakrętu Śmierci, z którego prowadzi czarny szlak przez Zbójeckie Skały. Jest to rozległy taras wybudowany pośród drzew, z którego można podziwiać szczyty Karkonoszy oraz Zamek Chojnik. Wstęp jest darmowy i dostępny o każdej porze dnia.

Taras mieści się tuż obok ciekawej formacji skalnej, Zbójeckich Skał. I choć trudno dociec, skąd wzięła się ta nazwa, można się domyślać! Zbójeckie Skały nazywane były niegdyś również Fleischersteine, czyli Rzeźnickimi Kamieniami.

W miejscu tym do 2. połowy XIX wieku wydobywano piryt. Gdy wydobycie zostało zakończone, dostrzeżono niezwykłe walory widokowe tego miejsca i wybudowano tam schronisko i wieżę widokową. Pod nazwą Moltkefels-Baude działało do 1945 roku, natomiast w czasach powojennych nazywało się Ośrodkiem Kolonijnym „Grunwald”. Wieżę rozebrano tuż po wojnie, natomiast schronisko przestało funkcjonować nieco później, gdy jedna ze ścian zaczęła się obsuwać. Jego historia zakończyła się definitywnie w 1969 roku. Doszło wtedy do pożaru, który strawił budynek, a jego pozostałości zostały rozebrane.

Schronisko Wysoki Kamień

Jednym z intrygujących miejsc z niezwykłym widokiem na Karkonosze jest Schronisko Wysoki Kamień. Od pewnego czasu przy schronisku znajduje się wieża widokowa, na którą, za niewielką opłatę można wejść i podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

Schronisko Wysoki Kamień jest jednak charakterystyczne jeszcze z jednego względu – nie można tam nocować. Uniemożliwia to brak bieżącej wody, a co za tym idzie, miejsc do spania. Zjemy tam za to przepyszną szarlotkę i odpoczniemy w czasie górskiej wędrówki po urokliwych Górach Izerskich. Ze Szklarskiej Poręby możemy udać się czerwonym szlakiem w stronę Izerskich Garbów lub żółtym szlakiem z Zakrętu Śmierci.

Wyciąg narciarski

Szklarska Poręba – atrakcje zimowe

Szklarska Poręba poza masą atrakcji, które można zwiedzić o dowolnej porze roku, jest ważnym punktem na narciarskiej mapie Polski. Jeśli chodzi o ciekawe miejsca, Szklarska Poręba oferuje miłośnikom zimowego szaleństwa dwa obiekty:

  • Ski Arena Szrenica – to największa stacja narciarska w polskich Karkonoszach, która oferuje pięć tras o różnym poziomie trudności. Dolna stacja kolei liniowej, którą dostaniemy się na Szrenicę, mieści się przy ulicy Turystycznej w Szklarskiej Porębie.

  • Polana Jakuszycka – co prawda to centrum sportów zimowych nie jest stricte w Szklarskiej Porębie, a położonych nieopodal Jakuszycach, jednak dojazd tam jest szybki. Polana Jakuszyce to prawdziwy raj dla biegaczy narciarskich. Od 1976 roku corocznie odbywa się tam słynny Bieg Piastów.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych w Szklarskiej Porębie - co można zwiedzić całą rodziną?

Szklarska Poręba atrakcje oferuje dla każdej grupy wiekowej – zarówno w mieście, jak i jego okolicach znajduje się sporo miejsc, w których dzieci będą mogły dać upust swojej energii, a także idealnych do pójścia całą rodziną. Są tam też lokalizacje, gdzie możemy się nieco wyciszyć i zdobyć cenną wiedzę o historii oraz walorach przyrodniczych Szklarskiej Poręby i okolic.

Szklarska Poręba – atrakcje dla dzieci

Co warto zobaczyć w Szklarskiej Porębie, jeśli przyjechaliśmy z dziećmi i chcemy, by dobrze się bawiły? Zdecydowanie zachęcamy do zajrzenia w miejsca z listy poniżej!

Dziecko w sali zabaw

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada to miejsce czynne przez cały rok, ale zdecydowanie więcej dzieje się tam latem. Największą atrakcją parku jest górska kolejka Alpine Coaster, która zapewnia świetną rozrywkę również dla starszych gości.

To jednak nie wszystko, bo Park Esplanada oferuje wiele innych atrakcji, wśród których są:

  • Dwupoziomowy Labirynt i Ogród Dmuchańców – atrakcje czynne latem.

  • Mini Cars – na tej atrakcji dzieci mogą skorzystać z elektrycznych samochodów i motocykli. Tor zabezpieczony jest bandami, natomiast pojazdy wyposażone są w zderzaki, aby zachować jak największe bezpieczeństwo.

  • Mini Golf z 18 polami do gry – doskonała zabawa dla całej rodziny, bez względu na wiek graczy.

  • Laser Ponton – pontony wyposażone są w urządzenia strzelające laserową wiązką. Każdy trafiony ponton zaczyna się kręcić wokół własnej osi.

  • Symulator Rodeo – to atrakcja dla miłośników wrażeń. Rodeo ma różne stopnie trudności, które dopasowywane są do wieku uczestnika. Minimalny wiek, od którego można skorzystać z tej atrakcji to 6 lat.

  • Wieża Emocji – to atrakcja, w której można przez moment poczuć stan nieważkości, z wieży spada się bowiem 12 metrów w dół z prędkością 6 m/s. Wieża czynna jest cały rok, dlatego możemy z niej skorzystać nawet zimą.

  • Lodowisko – w sezonie zimowym w obiekcie działa lodowisko wraz z wypożyczalnią łyżew hokejowych oraz figurowych. Dla najmłodszych w wypożyczalni dostępne są również kaski oraz łyżwy z podwójnym ostrzem.

Zarówno dzieci, jak i dorośli, zdecydowanie nie będą narzekać na nudę! A gdy zmęczymy się szaleństwem, możemy usiąść w Cafe Park Esplanada, gdzie w sezonie letnim dodatkowo dostępna jest strefa leżakowania z widokiem na Karkonosze.

Kobiety na szlaku

Dinopark Szklarska Poręba

Dinopark Szklarska Poręba to obowiązkowy punkt na mapie Szklarskiej Poręby, który odwiedzić muszą wszyscy miłośnicy tych prehistorycznych gadów! Odwiedzający nie tylko poznają różne gatunki dinozaurów, ale także będą mogli skorzystać z innych, licznych atrakcji, jak na przykład tyrolki czy kino 6D. To wszystko w niezwykłych okolicznościach przyrody, w otulinie Karkonoskiego Parku Narodowego. Do Dinoparku można, po spełnieniu odpowiednich warunków, wejść również z psem.

Park Ducha Gór

Jeśli chodzi o atrakcje Szklarskiej Poręby, warto zabrać dzieci również do Parku Ducha Gór, który mieści się przy domu Gerharda i Carla Hauptmannów. Park ma na celu promowanie edukacji ekologicznej i na terenie 4,5 ha znajdziemy różne interesujące trasy oraz pięć domków tematycznych. Dzieci i dorośli mogą poznać tam unikatową przyrodę Karkonoszy.

Dzieci w parku linowym

Park Linowy Trollandia

Park linowy Trollandia to kolejne miejsce w Szklarskiej Porębie, które warto odwiedzić z dziećmi. Park linowy oferuje pięć tras o różnej trudności, a niektóre z nich dostępne są już dla dzieci od lat 3. W parku zastosowano innowacyjny system asekuracji, dlatego każda trasa jest bezpieczna i nie wymaga przepinania karabińczyków.

Trollandia w sezonie letnim, trwającym od maja do września jest otwarta w każdy dzień, natomiast pozostałe miesiące, z wyłączeniem okresu od grudnia do marca, w weekendy.

Muzea i edukacyjne atrakcje dla całej rodziny

Jeśli jesteśmy w okolicy całą rodziną i zastanawiamy się, co zwiedzić w Szklarskiej Porębie tak, aby świetnie bawili się i mali, i duzi, warto na swojej mapie zaznaczyć muzea, w których można poznać ciekawostki dotyczące kultury, historii i przyrody tego miasta.

Kamienie

Muzeum Mineralogiczne

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie na przykład w pochmurny dzień? Doskonałym wyborem będzie Muzeum Mineralogiczne, gdzie znajdują się liczne minerały i skamieniałości z całego świata. W swojej ekspozycji muzeum ma również eksponat spoza naszej planety – meteoryt Gibeon! Ale miejsce to, to nie jedynie minerały. Znajdziemy tam również skamieniałości i szkielety dinozaurów, które są największą tego typu prywatną kolekcją w Polsce.

Liść na dłoni

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej przy ul. Okrzei 28 w Szklarskiej Porębie to miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza jeśli wybieramy się na górskie wędrówki. Tam zapoznamy się ze specyfiką Karkonoszy i ich unikalną przyrodą, a także, co istotne, z zasadami bezpieczeństwa w górach. W KCEE funkcjonuje biblioteka z czytelnią, sklepik z publikacjami dotyczącymi Karkonoszy, mapami i pamiątkami, ale przede wszystkim multimedialna ekspozycja Wirtualne Karkonosze dostępna aż w czterech wersjach językowych – polskiej, czeskiej, angielskiej i niemieckiej.

Skamieniałość

Muzeum Ziemi JUNA

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, Szklarska Poręba minerałami stoi! Kolejnym miejscem, w którym możemy je zobaczyć, a także poznać historię ich wydobycia, jest Muzeum Ziemi JUNA. Na 350 metrach kwadratowych prezentowane są skamieliny, ale nie tylko. Poznamy tam też lokalne tradycje walończyków i będziemy mogli zobaczyć kolekcję minerałów świecących w świetle UV. Oczywiście przy muzeum jest również sklepik, gdzie można zakupić minerały w stanie surowym oraz kamienie ozdobne.

Dom Hauptmannów

Co warto zwiedzić w Szklarskiej Porębie, zwłaszcza gdy odwiedzimy wspominany już przez nas Park Ducha Gór? Zdecydowanie jest to Dom Hauptmannów – muzeum poświęcone Gerhartowi i Carlowi Hauptmannom, słynnym XIX-wiecznym pisarzom związanym z Karkonoszami. Piękna willa w Dolinie Siedmiu Domów przybliża postaci pisarzy, ale również życia artystycznego Karkonoszy.

Poza wystawami stałymi o pisarzach znajdziemy tu ekspozycje: Łukaszowcy, Powojenne pokolenie artystycznej kolonii i „Nowy Młyn” – Kolonia artystyczna. Na czas prac remontowych w Wlastimilówce w Domu Hauptmannów eksponowane są też prace z galerii Wlastimila Hofmana. Organizowane są tutaj też liczne wydarzenia kulturalne i wystawy czasowe. Dom Hauptmannów w Szklarskiej Porębie jest jednym z oddziałów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Ciekawe miejsca w Szklarskiej Porębie - nietypowe propozycje do zwiedzania

Jeśli wciąż nam mało i dalej zastanawiamy się, co można zwiedzić w Szklarskiej Porębie, miasto oferuje również mniej oczywiste atrakcje. Wśród nich znajdziemy nie tylko nietypowe miejsca, ale też szlaki tematyczne i historyczne oraz oczywiście te związane z lokalnym rzemiosłem – tak popularnym w tym rejonie szkłem.

Nietypowe atrakcje Szklarskiej Poręby – mniej oczywiste miejsca

Jeśli zainteresowała was Szklarska Poręba, zwiedzanie tego miasta można rozszerzyć o niezwykle ciekawe miejsca, nieco odmienne niż główne atrakcje.

Kukułcze Skały

Jedną z takich nieoczywistych atrakcji są położone na żółtym szlaku nieopodal Schroniska pod Łabskim Szczytem Kukułcze skały. To formacja skalna z granitu karkonoskiego, którą tworzą trzy baszty skalne, wysokością sięgające aż 7 metrów! Środkowa część nazywana jest Wahadłem, a to podobno dlatego, że wyjątkowo silny wiatr jest w stanie nią poruszać.

Chybotek

Poruszające się skały w Karkonoszach to nie taka rzadka sprawa. Dlatego polecamy odwiedzić Chybotek. Jest to zespół granitowych bloków, a najwyżej z nich położony, siedmiokątny, wsparty jest w dwóch miejscach. Dzięki temu można nim kołysać – stąd jego nazwa.

Ponieważ kształt Chybotka może przywodzić na myśl misę cukru, do 1945 roku, gdy tereny te należały do Niemiec, kamień nazywano właśnie Zuckerschale. Inną, czasami stosowaną nazwą jest również Kamień Siedmiokątny. Do Chybotka ze Szklarskiej Poręby można dotrzeć niebieskim szlakiem w stronę Piechowic, na przykład przy okazji wycieczki do punktu obserwacyjnego Złoty Widok.

Kobieta robiąca zdjęcie aparatem

Wlastimilówka

Jedną z ważnych postaci dla Szklarskiej Poręby był czesko-polski malarz, Wlastimil Hofman. Mieszkał w tym mieście od 1947 roku do swojej śmierci w 1970 roku. Dzisiaj wciąż stoi drewniany dom, który zamieszkiwał wraz z żoną, nazywany przez miejscowych Wlastimilówką, w którym obecnie funkcjonuje Fundacja Wlastimila Hofmana. Na terenie Wlastimilówki prowadzone są prace remontowe, w związku z czym kolekcja dzieł malarskich artysty została przeniesiona czasowo do domu Haumptmannów.

Szklarska Poręba – rzemiosło i lokalne tradycje

Okolice Karkonoszy i Gór Izerskich to zagłębie produkcji szkła. Pierwsze wzmianki o hutach w tym miejscu pochodzą już z początków XIV wieku. Swoje huty miała również Szklarska Poręba. Co warto zobaczyć, jeśli interesuje nas ta tematyka? Do 1992 roku funkcjonowała XIX wieczna huta szkła Julia. Choć zabytkowe zabudowania popadły w ruinę, nie oznacza to, że tradycja wytwarzania szkła odeszła w zapomnienie.

Leśna Huta

W Szklarskiej Porębie możemy odwiedzić tajemnicze miejsce, w którym dzieje się magia. Leśna Huta, bo taką nosi nazwę, to zakład szklarski prowadzony przez Henryka Łubowskiego i jego rodzinę. Wszyscy chętni mogą zobaczyć, jak krok po kroku powstaje szkło. Dzięki temu wciąż funkcjonuje miejsce tradycyjnego rzemiosła, którym może się poszczycić Szklarska Poręba. Atrakcje dla dorosłych to warsztaty szklarskie na gorąco, gdzie uczestnicy formują swój własny wyrób z płynnej masy szklanej, która osiąga temperaturę 1200 stopni Celsjusza. Ze względów bezpieczeństwa w tych warsztatach nie mogą brać udziału dzieci. Dla nich, ale także dla starszych, huta przygotowała za to warsztaty zdobienia szkła. To świetny pomysł na stworzenie własnej pamiątki.

Szklarska Poręba – szlaki tematyczne i historyczne

Nie wiesz, co jeszcze zwiedzić? Szklarska Poręba, atrakcje turystyczne i piękne widoki to idealne połączenie! A gdyby jeszcze to wszystko połączyć w obfitujący w zabytki szlak? W Szklarskiej Porębie są aż dwie takie propozycje.

Kobiety na szlaku

Magiczny Szlak Ducha Gór

Magiczny Szlak Ducha Gór to interaktywny szlak z baśniowymi akcentami, którego pomysłodawcą był lokalny rzeźbiarz, Maciej Wokan. Pakiet startowy do zabawy, który składa się z przewodnika, notesu i kredki można nabyć w Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie, znajdującej się przy ulicy Jedności Narodowej 1A.

Trasa szlaku zawiera 16 punktów, których wspólnym mianownikiem jest Szklarska Poręba. Atrakcje oznaczone są specjalnymi symbolami, które należy odwzorować, przyciskając papier i rysując po nim kredką. Wśród zabytków i ciekawych miejsc znajdziemy wiele tych, które zostały opisane w tym artykule. Są to:

  • Park Rozrywki Esplanada

  • Wlastimilówka

  • Złoty Widok

  • Chybotek

  • Wodospad Szklarki

  • Leśna Huta

  • Muzeum Mineralogiczne

  • Kukułcze Skały

  • Śnieżne Kotły

  • Wodospad Kamieńczyka

Aby wędrówka do wszystkich punktów nie była zbyt wyczerpująca, szlak został pomyślany tak, aby przebyć go w trzy dni, ale oczywiście trasę i jej tempo można dostosowywać dowolnie do własnych możliwości, czasu i warunków atmosferycznych. Gdy zdobywca już odwzoruje wszystkie piktogramy, po udaniu się do Informacji Turystycznej otrzyma certyfikat ukończenia Magicznego Szlaku Ducha Gór, a także niewielki upominek!

Szlak Waloński

Szlak Waloński to druga ścieżka dydaktyczna, jaką oferuje Szklarska Poręba. Atrakcje turystyczne na tej trasie ułożone są w pętli, tak, aby zwiedzić jak najwięcej. Szklak Waloński przybliża historię poszukiwaczy kamieni szlachetnych z tego terenu. Na szlaku również odwiedzimy miejsca, które zostały opisane w tym artykule. Częściowo pokrywa się on też z punktami na Magicznym Szlaku Ducha Gór. A wśród nich:

  • Wodospad Szklarki

  • Muzeum Ziemi JUNA

  • Wlastimilówka

  • Złoty Widok

  • Chybotek

Szlak wytyczono w 2010 roku, a jego łączna długość to 7 kilometrów. Trasa jest łatwa i może ją przebyć turysta w każdym wieku, choć z uwagi na mnogość tablic informacyjnych i tematykę, zdecydowanie lepiej będą się tutaj bawić starsi turyści.

Jak widać na powyższych przykładach, atrakcje Szklarskiej Poręby są liczne i zróżnicowane. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez względu na wiek i zainteresowania, a miasto można odwiedzić każdą porą roku. Gdy będziemy zastanawiać się, co oferuje Szklarska Poręba, co zwiedzić i gdzie spędzić czas, koniecznie musimy sprawdzić godziny i dni otwarcia poszczególnych atrakcji. Te potrafią zmieniać się bardzo dynamicznie, dlatego najlepiej sprawdzać takie dane bezpośrednio w miejscu, do którego chcemy się wybrać, czy to online, czy telefonicznie.

Udostępnij artykuł
Szklarska Poręba – 25 atrakcji. Przewodnik po sercu Karkonoszy | Aktualności | EuroPodróże