Jaki jest największy dworzec kolejowy w Polsce?
Dworce kolejowe to istotny element infrastruktury polskich linii kolejowych. W Polsce mamy ich ponad 2500, z czego 600 to stacje kolejowe PKP obsługujące ruch pasażerski. Największe z nich znajdują się w miastach wojewódzkich, to one plasują się w rankingach pod względem liczby obsłużonych podróżnych. Chcesz poznać 3 topowe przystanki PKP na mapie Polski? Poniżej znajdziesz nasz ranking oraz przeczytasz nieco więcej o tych stacjach.
Ranking dworców kolejowych pod kątem wielkości
Trzy stacje kolejowe w Polsce, jakie można uznać za największe, jeśli chodzi o liczbę połączeń i ilość pasażerów rocznie to:
1. Wrocław Główny
2. Poznań Główny
3. Kraków Główny
Jak widać, największy dworzec kolejowy w Polsce mieści się we Wrocławiu i obsługuje on rocznie około 29,4 miliona pasażerów (średnio na dobę ponad 80 tys.). Na drugim miejscu znalazł się Poznań z roczną wymianą pasażerską w wysokości 24,92 miliona (średnio 68 tys. na dobę). Trzecie miejsce należy do Krakowa, który rocznie obsługuje 23,41 miliona podróżnych (średnio 64,15 tys. na dobę).

Wrocław Główny
Informacje o dworcu: Stacja kolejowa PKP we Wrocławiu Głównym mieści się w zabytkowym budynku, który przeszedł gruntowny remont w 2012 roku. Na dworcu znajdują się obecnie liczne sklepy i punkty gastronomiczne.
Data powstania: Został pierwszy raz otwarty w październiku 1857 roku i był wtedy jednym z największych dworców w Europie.
Adres dworca PKP Wrocław Główny:
ul. Piłsudskiego 105, 50-085 Wrocław
PKP Wrocław Główny – połączenia
Wrocław to stacja na trasie takich przewoźników jak Koleje Dolnośląskie, POLREGIO oraz PKP Intercity. Każdego dnia z peronów w tym mieście wyjeżdża ponad 330 pociągów, w tym pociągi relacji międzynarodowych.
Popularne kierunki pociągów:
Koleje Dolnośląskie:
- Jelcz-Laskowice
- Trzebnica
- Głogów
- Szklarska Poręba Górna
- Legnica
POLREGIO:
PKP Intercity połączenia krajowe:
PKP Intercity połączenia międzynarodowe:
- Bohumin (Czechy)
- Berlin Hauptbahnhof (Niemcy)
- Praga (Czechy)
- Wiedeń (Austria)

Poznań Główny
Informacje o dworcu: Dworzec PKP Poznań Główny stanowi część centrum komunikacyjnego i znajduje się bezpośrednio obok dworca PKS i galerii handlowej, w której podróżni mogą spędzać czas w oczekiwaniu na pociąg.
Data powstania: Pierwszy dworzec został otwarty w listopadzie 1879, z kolei nowy budynek oddano do użytku w maju 2012.
Adres dworca PKP Poznań Główny:
ul. Dworcowa 2, 61-801 Poznań
PKP Poznań Główny – połączenia
Stacja kolejowa w Poznaniu jest obsługiwana przez trzech popularnych przewoźników – Koleje Wielkopolskie, POLREGIO oraz PKP Intercity. Codziennie z peronów odjeżdża około 350 pociągów.
Popularne kierunki pociągów:
Koleje Wielkopolskie:
POLREGIO:
PKP Intercity połączenia krajowe:
PKP Intercity połączenia międzynarodowe:
- Praga (Czechy)
- Frankfurt (Oder) (Niemcy)
- Lichkov (Czechy)
- Berlin Hauptbahnhof (Niemcy)

Kraków Główny
Informacje o dworcu: Stacja kolejowa PKP w Krakowie Głównym to nowoczesny budynek pełen sklepów, kawiarni i restauracji. Bezpośrednio łączy się on z Galerią Krakowską, obok znajduje się także dworzec autobusowy.
Data powstania: Został otwarty w październiku 1847 roku i był wielokrotnie przebudowywany. Obecny nowy dworzec znajduje się bezpośrednio pod peronami, w podziemiach. Funkcjonuje on w takiej formie od lutego 2014 roku.
Adres dworca PKP Kraków Główny:
ul. Pawia 5a, 30-150 Kraków
PKP Kraków Główny – połączenia
Trzeci co do wielkości dworzec kolejowy w Polsce to miejsce, z którego można podróżować pociągami czterech różnych przewoźników: POLREGIO, PKP Intercity, Koleje Małopolskie oraz Koleje Śląskie.
Popularne kierunki pociągów:
Koleje Małopolskie:
Koleje Śląskie:
POLREGIO:
PKP Intercity połączenia krajowe:
Co więcej, na trasach z Gdyni i Warszawy można skorzystać z szybkich i komfortowych pociągów EIP (Pendolino).
PKP Intercity połączenia międzynarodowe:
- Berlin Hauptbahnhof (Niemcy)
- Wiedeń (Austria)
- Praga (Czechy)
- Mockava (Litwa)