Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Panorama Tatr

Atrakcje Małopolski - ciekawe i nieznane miejsca warte zobaczenia | EuroPodróże

Województwo małopolskie to duży obszar leżący na południu Polski, przy granicy ze Słowacją. Dużą popularnością w tym regionie cieszą się górskie szlaki, gdzie można podziwiać kilka pięknych pasm górskich i parków narodowych. Znajduje się tu również wiele zabytków historycznych, gdyż ten teren od początku był częścią Rzeczypospolitej, wraz z dawną stolicą Polski – Krakowem. Małopolska oferuje także mniej popularne, nietypowe atrakcje dla dzieci, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym. Co ważne, do wielu miejsc dotrzesz komunikacją publiczną, przede wszystkim pociągami. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, a czas przeznaczony na jazdę samochodem poświęcisz na podziwianie widoków. Bilety możesz wygodnie kupować za pośrednictwem wyszukiwarki EuroPodróże – bez wychodzenia z domu.

Atrakcje Małopolski - ciekawe i nieznane miejsca warte zobaczenia

Gorce

Gorce

Małopolska to kraina gór, a jednym z jej pasm, położonym w obrębie Gorczańskiego Parku Narodowego, są Gorce. To wyjątkowe góry, mniej uczęszczane, z żywą kulturą wypasu owiec, która jest tutaj zachowana. Warto wejść na wieżę widokową znajdującą się na Gorcu, szczycie o wysokości ponad 1200 metrów nad poziomem morza, skąd rozciąga się szeroka panorama na całą okolicę. Podobne obiekty widokowe znajdują się na Lubaniu, Magurkach i Gorcu Troszackim. Koniecznie odwiedź również najwyższy szczyt Gorców, czyli Turbacz, zaliczany do Korony Gór Polskich, gdzie można zrobić przerwę w słynnym schronisku PTTK. Obok schroniska znajduje się niewielkie Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK, przybliżające postać pisarza Władysława Orkana. Dogodna baza wypadowa do zwiedzania tych gór znajduje się na przykład w Rabce-Zdroju, dokąd można dojechać pociągiem z Krakowa.

Kościół w Kwiatoniu

Cerkwie i kościoły

Czy wiesz, że województwo małopolskie może się pochwalić największą w Polsce liczbą wpisów na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Znajduje się na niej wiele kościołów i cerkwi o zabytkowym charakterze, które tworzą ciekawy, godny odkrycia szlak. W sumie jest to aż osiem unikalnych, pięknych świątyń: kościoły w Dębie Podhalańskim, Binarowej, Sękowej i Lipnicy Murowanej oraz cerkwie w Powroźniku, Kwiatoniu, Brunarach i Owczarach. Warto podkreślić, że te drewniane budynki, niektóre wybudowane nawet bez użycia gwoździ, mają korzenie łemkowskie. Ich wnętrza są równie wspaniałe, często zachowane w bardzo dobrym stanie. Koniecznie musisz je zobaczyć na żywo, aby w pełni docenić ich piękno i historyczne znaczenie.

Jezioro Dobczyckie

Dobczyce

W odległości około godziny jazdy od centrum Krakowa znajduje się niewielkie, ale pełne uroku miasteczko Dobczyce. Nie kursuje tutaj bezpośredni pociąg, jednak z Krakowa możesz dojechać koleją do Wieliczki, a tam przesiąść się na autobus do tej miejscowości. Dobczyce leżą na Pogórzu Wielickim, nad brzegiem sztucznego Jeziora Dobczyckiego, powstałego w wyniku budowy tamy na rzece Raba.

Niewątpliwa atrakcja tej małopolskiej miejscowości to średniowieczny zamek, z którego roztacza się widok na całą okolicę, w tym na rzekę. Na miłośników historii czeka Skansen Budownictwa Ludowego, gdzie można zobaczyć, jak wyglądało życie dawnych mieszkańców Pogórza. Warto również wejść na zaporę i przejść się promenadą dookoła jeziora. Dobczyce to idealny kierunek na krótki wypoczynek z dala od miejskiego gwaru.

Skansen Wygiełzów

Jaki jest najpiękniejszy skansen Małopolski? Ten w miejscowości Wygiełzów zasługuje na miano lidera. Istnieje już ponad 50 lat i pozwala przekonać się na własne oczy, jak wyglądało życie na wsi ponad 200 lat temu. Możesz zajrzeć do wnętrza chaty, stodoły, spichlerza, a nawet domu mieszczańskiego. Wszystko jest przygotowane z dbałością o szczegóły, dlatego wizytę tutaj odczuwa się, jakby faktycznie odwiedzało się wieś, w której wciąż żyją ludzie. To z pewnością jedno z ciekawszych miejsc w Małopolsce, którego nie możesz pominąć. Dodatkowe zalety to piękne, zielone otoczenie skansenu i zaangażowani pracownicy, którzy potrafią swoimi opowieściami przyciągnąć uwagę także młodszych podróżników.

Magurski Park Narodowy

Szukasz miejsca odpowiedniego na wycieczkę rowerową z historycznymi atrakcjami na trasie? A może preferujesz niezadeptane górskie szlaki? Wszystko to odnajdziesz w Magurskim Parku Narodowym – jednym z najmniejszych parków narodowych w Polsce. To przestrzeń dla miłośników natury i historii. W górskich dolinach porozrzucane są pozostałości łemkowskich wiosek, gdzie znajdziesz dawne zabudowania drewnianych chat i cerkwi. Najpiękniejszą spośród nich, która trafiła nawet na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest cerkiew w Kwiatoniu.

Magurski Park Narodowy i jego okolice kryją także cmentarze wojenne, pomniki oraz inne symbole historii. W pobliżu parku znajduje się mało znana atrakcja – najmniejsze polskie uzdrowisko w Wapiennym. Dzięki środkom unijnym wieś została zrewitalizowana: wybudowano nowy dom zdrojowy z pijalnią wód, parki zdrojowe, fontannę zdrowia oraz ścieżki spacerowe wzdłuż Promenady Napoleońskiej.

To jedno z ciekawszych miejsc w Małopolsce, w którym zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Jego liczne atrakcje sprawią, że z pewnością będziesz chciał wrócić tutaj niejeden raz!

Atrakcje turystyczne i zabytki - co zwiedzić w Małopolsce?

Wawel

Kraków

Królewskiego Krakowa nie możesz pominąć na mapie swoich wędrówek po Małopolsce. To miasto, będące stolicą regionu i jednym z największych w Polsce, oferuje niezliczone atrakcje. Wygodnie dojedziesz tutaj pociągiem, nawet z zagranicy. Dworzec Kraków Główny znajduje się w pobliżu charakterystycznego Rynku, a Wawel jest nieco dalej, co sprawia, że wszystkie główne atrakcje są w zasięgu spaceru. Odwiedź Kleparz i Kazimierz, kup lokalne pamiątki w Sukiennicach, wejdź na Kopiec Kościuszki, posłuchaj hejnału z Wieży Kościoła Mariackiego albo zajrzyj do Muzeum Obwarzanka. Atrakcji w Krakowie nie zabraknie nawet podczas kolejnych wizyt w mieście. Jeżeli chcesz odpocząć od gwaru centrum, zdecyduj się na przechadzkę po zrewitalizowanym Parku Zakrzówek na terenie dawnego kamieniołomu lub wybierz się do Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.

Dunajec

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy to kolejna atrakcja Małopolski o charakterze górskim. Miejsce to słynie z łatwych szlaków, dostępnych również dla dzieci, na których można sprawdzić swoje siły przed wyruszeniem w wyższe Tatry. Podziwiać okolice możesz z takich szczytów jak Trzy Korony, Sokolica, Wysoka albo Sokola Perć. W Pieninach atrakcją są spektakularne sosny, układające się w fantazyjne kształty. Wpływ na to mają trudne, górskie warunki, takie jak silne wiatry i jałowa gleba. Oprócz tego, znajdziesz tutaj inne atrakcje, w tym najważniejszą: spływ Dunajcem na tratwie flisackiej. Poczujesz się tu jak dawny flisak spławiający drewno, podziwiając jednocześnie piękne górskie szczyty i słuchając opowieści górali, na przykład o zbóju Janosiku. Fani bardziej ekstremalnych doświadczeń mogą uprawiać tutaj rafting i kajakarstwo górskie. Warto również wybrać się do położonego w Małych Pieninach Wąwozu Homole z pięknymi wysokimi ścianami wapiennymi.

Szczawnica i Czorsztyn to miejscowości, które stanowią doskonałe bazy wypadowe do zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego. Szczawnica jest znanym uzdrowiskiem z licznymi szlakami turystycznymi, a Czorsztyn słynie z malowniczego zamku nad jeziorem Czorsztyńskim. A jak tam dotrzeć? Z Krakowa do Szczawnicy lub Czorsztyna dostaniesz się komunikacją prywatną.

Zakopane

Tatrzański Park Narodowy

Atrakcje w Małopolsce to przede wszystkim piękne góry, z Tatrami na czele. Aby cieszyć się tymi wspaniałymi widokami, warto rozpocząć swoją podróż od Zakopanego. Do miasta można przyjechać pociągiem, co jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ kursuje tu kolej z wielu zakątków Polski. Ponadto, dworzec znajduje się w samym centrum Zakopanego, co umożliwia łatwe dotarcie do wybranego miejsca noclegowego. Ci, którzy nie chcą tracić czasu i od razu udać się w góry, mogą również skorzystać z oferty jednego z ośmiu schronisk zlokalizowanych na terenie Tatr.

Tatry oferują ponad 275 kilometrów wytyczonych szlaków. Znajdziesz tutaj zarówno bardzo wymagające trasy z drabinkami i łańcuchami, na które niezbędny jest odpowiedni sprzęt, jak i szlaki dostosowane do przejścia z dziećmi. Te góry są pod tym względem bardzo zróżnicowane. Najwyższym i najtrudniejszym szczytem Tatr (i zarazem Polski) są Rysy (2503 m n.p.m.), natomiast najniższy z dużo łatwiejszym podejściem to Nosal (1206 m n.p.m.). Co więcej, piękne widoki, górskie jeziora i kontakt z naturą przyciągają tu tłumy ludzi, a większość turystów wraca co roku, by zdobywać nowe szczyty.

Najpopularniejsze miejsca w Tatrach to Dolina Pięciu Stawów, Giewont, Gęsia Szyja, Dolina Małej Łąki, Wodospad Siklawa oraz Jaskinia Mylna. Można również znaleźć mniej znane zakątki, gdzie szczególnie rano spotkasz tylko pojedyncze osoby.

Krynica Zdrój

Krynica Zdrój

Lubisz uroki dawnych miasteczek uzdrowiskowych? W takim razie zakochasz się w Krynicy Górskiej! To miasto warto odwiedzić nie tylko dla wypoczynku w sanatorium, ale także dla jego wyjątkowej atmosfery. Na miejscu znajdują się Park Zdrojowy, źródła mineralne i wiele zakładów leczniczych. Krynica Górska to ośrodek kuracyjny w starym stylu, niezniszczony jeszcze przez komercjalizację. W wielu miejscach zachowano piękną, drewnianą architekturę, która współgra z wysokimi górami dookoła. Dodatkowo, z miastem związane są takie postacie, jak śpiewak Jan Kiepura oraz malarz Nikifor Krynicki, który często uwieczniał na swoich obrazach tutejszą architekturę.

W centrum Krynicy Górskiej znajduje się stacja kolejowa, co sprawia, że kuracjusze chętnie przyjeżdżają tutaj pociągami. Dzięki temu w mieście jest mniej spalin i korków, a spacerowanie po jego urokliwych uliczkach staje się prawdziwą przyjemnością. Jeśli planujesz wizytę w Krynicy Zdrój, warto skorzystać z naszej aplikacji, która ułatwia zakup biletów na pociąg. Podczas rezerwacji połączenia kolejowego wykorzystasz w niej wszystkie przysługujące Ci zniżki, w tym te dla seniorów.

Co warto zwiedzić w małopolskiej Krynicy? Wjedź kolejką linową na Górę Parkową lub kolejką gondolową na Jaworzynę Krynicką, skąd zobaczysz piękne widoki (czasami widać stąd nawet Tatry). Wśród drzew ukryta jest tutaj także drewniana, spiralna wieża, dająca prawdziwy przedsmak “spaceru w chmurach”. Z tego miasta możesz również wyruszyć na liczne szlaki Beskidu Sądeckiego.

Beskid Sądecki

Jeżeli lubisz górskie panoramy i preferujesz góry niższe niż Tatry, wybierz się w Beskid Sądecki. A dokładniej na szczyty takie jak Radziejowa, Wierchomla, Eliaszówka czy wspomniana już Jaworzyna Krynicka. Chodzenie po tych górskich szlakach warto rozpocząć w jednej z lokalnych baz wypadowych. Najlepiej wybrać miasta, do których dojeżdżają pociągi, co ułatwi logistykę. Krynica Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój oraz Żegiestów Zdrój to idealne przykłady. Wszędzie tam zatrzymują się nie tylko linie lokalne, ale także pociągi dalekobieżne.

Każde z tych miasteczek może pochwalić się ciekawymi zabytkami i uzdrowiskowym charakterem. Jednak Ty z pewnością większość czasu będziesz chciał wykorzystać na górskich szlakach, chociażby dlatego, że samą Radziejową możesz zdobyć aż na 10 sposobów! Stoki Beskidu Sądeckiego są porośnięte starym lasem, ale ponad jego linią znajdziesz punkty widokowe, takie jak “Ślimak” w Barcicach czy wieża w Ogrodach Zmysłów w Muszynie, na które z całą pewnością będziesz chciał wejść.

Niepołomice

W odległości kilku kilometrów od centrum Krakowa znajduje się jedna najlepszych atrakcji turystycznych Małopolski – Niepołomice, malownicza miejscowość otoczona potężną puszczą. To właśnie tutaj, ze względu na bliskość do królewskiego Krakowa, przed wiekami wybudowano zamek, który często pełnił funkcję zapasowej warowni dla dworu, na przykład na wypadek zarazy. Obecnie w zamku mieści się muzeum z wystawą rzeźb, obrazów i przedmiotów historycznych. W Niepołomicach warto również odwiedzić piękne ogrody królowej Bony oraz najstarszy kościół Dziesięciu Tysięcy Męczenników. Za sprawą lasów w Puszczy Niepołomickiej, to także doskonałe miejsce na rowerową przejażdżkę.

Lipnica Murowana

Do Lipnicy Murowanej warto przyjechać szczególnie w okolicach Świąt Wielkanocnych. Niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z konkursu przepięknych, bogato zdobionych palemek wielkanocnych. To miasteczko w starym stylu, z brukowanymi uliczkami oraz wieloma kościołami. Najważniejszą świątynią jest wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO kościół św. Leonarda.

Lipnica to również dobry kierunek dla pasjonatów przyrody. W okolicy nie brakuje atrakcji i szlaków turystycznych. Godna polecenia jest na przykład wieża widokowa na Szpilówce, z której roztacza się widok na Pogórze Wiśnickie. Warto również odwiedzić rezerwat przyrody Kamienie Brodzińskiego, gdzie można podziwiać fantazyjne formacje skalne.

Jak tu dojechać? Najlepiej pociągiem do Bochni, a potem skorzystać z lokalnych autobusów regularnie kursujących do Lipnicy Murowanej.

Nieznane, ciekawe miejsca w Małopolsce

Zalipie

Zalipie

Co zwiedzić w Małopolsce? Na uwagę z pewnością zasługuje najpiękniejsza i najbardziej kolorowa polska wieś – Zalipie. To miejscowość leżąca na Powiślu Dąbrowskim około 30 kilometrów na północ od Tarnowa. Słynie ona z drewnianych domów, które są regularnie ozdabiane kolorowymi rysunkami przez ich właścicieli. Między mieszkańcami trwa symboliczna rywalizacja dotycząca tego, czyj dom będzie najpiękniejszy. Trzeba przyznać, że efekty często przekraczają oczekiwania! Nie brakuje tutaj przede wszystkim wzorów florystycznych wywodzących się z kultury ludowej tych ziem. Spokojne uliczki, pomimo dużego zainteresowania ze strony turystów, pozwalają poczuć się tutaj, jak na dawnej polskiej wsi – sielskiej i anielskiej. Koniecznie na odwiedzenie zasługuje też Dom Malarek oraz Zagroda Felicji Curyłowej.

Stary Sącz

Szukasz jednej z wyjątkowych małopolskich atrakcji na weekend? Niewielki Stary Sącz z pewnością spełni Twoje oczekiwania! To urokliwe miasteczko, związane z postacią św. Kingi, stanowi tło dla wielu legend dotyczących tej węgierskiej księżniczki. Wśród atrakcji miasta znajduje się m.in. klasztor klarysek oraz kładka umieszczona wysoko w koronach drzew, skąd rozpościera się piękny widok na góry. Co więcej, przez miasto przepływają dwie znane rzeki: Dunajec i Poprad, a w pobliżu znajdują się takie szczyty Beskidu Sądeckiego jak Radziejowa czy Przehyba. W przyrodniczej enklawie Bobrowisko, położonej w Starym Sączu, możesz spotkać się też oko w oko z sympatycznymi bobrami. Do miasta dojedziesz bezpośrednim pociągiem z wielu miejscowości województwa małopolskiego, a z dworca możesz odbyć przyjemny spacer połączony ze zwiedzaniem.

Olkusz

Jeżeli masz do dyspozycji tylko jeden wolny dzień, wykorzystaj go na zwiedzanie Olkusza i jego okolic. Zlokalizowana niedaleko miasta twierdza Rabsztyn z potężnymi murami stanowi jedną z ciekawszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Sam Olkusz od stuleci związany jest z wydobyciem srebra, dlatego czasami nazywane bywa „srebrnym miastem”. Historię wydobycia tutejszych rud można poznać, pokonując Szlak Gwarków – ścieżkę edukacyjno-historyczną w obrębie olkuskiej starówki. Sercem miasta pozostaje rynek, który ostatnio został zrewitalizowany. Odkryto na nim także ślady po średniowiecznym ratuszu i zrekonstruowano dwie ściany tej budowli. Niedaleko znajduje się także baszta, nieoryginalna, ale wiernie oddająca charakter średniowiecznej zabudowy. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, gdzie wybrać się na jednodniowy wypad w Małopolsce, Olkusz to jedna z naszych rekomendacji.

Nietypowe atrakcje dla dzieci i młodzieży w Małopolsce

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to miejsce corocznie tłumnie odwiedzane przez turystów, pragnących osobiście podziwiać piękne podziemne korytarze oraz komnaty. Czy wiesz, że to także jedna z małopolskich atrakcji dla młodzieży oraz dzieci? Młodsi odbiorcy mogą skorzystać z dedykowanych im tras, a bilety na zwiedzanie kopalni są dostępne w niższych cenach po okazaniu legitymacji szkolnej. Dobrą informacją jest również to, że do Wieliczki łatwo dojechać komunikacją publiczną. Wysiadając na stacji „Dworzec PKP Wieliczka Rynek Kopalnia”, masz już tylko kilka kroków do zabytku. Pamiętaj, że na przejazdy pociągiem przysługują ulgi, np. 37% zniżki dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ze wszystkich promocji, w tym takich jak bilet rodzinny, skorzystasz w aplikacji EuroPodróże.

Velo Czorsztyn

Velo Czorsztyn

Gdzie na jednodniowy wypad w Małopolsce? Jeśli Twoja rodzina lubi jeździć na rowerze, zabierz ją na najpiękniejszą trasę rowerową w Polsce - Velo Czorsztyn. Trasa oferuje dwa warianty:

  • Dłuższy - o długości 38,5 kilometra - jest bardziej górzysty.

  • Krótszy - mający 27,5 kilometra - prowadzi wytyczoną ścieżką rowerową wokół jeziora.

Podczas przejazdu będziecie mogli podziwiać malownicze górskie panoramy. Między zamkami w Niedzicy i Czorsztynie należy skorzystać z promu, co stanowi dodatkową atrakcję. Velo Czorsztyn to doskonały wybór na jednodniową wycieczkę w tej okolicy. Dojazd jest bardzo wygodny - na przykład z Nowego Targu, można dotrzeć pociągiem, który umożliwia przewóz rowerów.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Ciężkowice to miasto, do którego łatwo dostać się pociągiem z Krakowa lub Tarnowa. Być może nie słyszałeś o tej miejscowości, ale znajduje się tam wyjątkowa atrakcja zarówno dla młodszych, jak i starszych – Skamieniałe Miasto. To rezerwat potężnych form skalnych o fantazyjnych kształtach, które pobudzają wyobraźnię, zachęcając do zgadywania, co przypominają poszczególne rzeźby. To doskonały pomysł na wycieczkę z dzieckiem, ponieważ szlak jest ciekawy, ale niezbyt trudny, więc młodsze pokolenie na pewno się nie znudzi. Odkryjecie formacje takie jak Czarownica, Cyganka, Piekiełko, Borsuk czy Piramida. W Skamieniałym Mieście znajduje się również wejście do Wąwozu Czarownic, gdzie skrywa się malowniczy wodospad.

Najlepszy szlak do obejścia wszystkich atrakcji nosi nazwę Nietoperz. Polecamy go ze względu na jego dobre oznakowanie oraz fakt, że prowadzi przez najciekawsze miejsca rezerwatu. Ponadto są tam drewniane tarasy widokowe, pozwalające lepiej podziwiać okolicę. To z pewnością nieznane miejsce w Małopolsce, które musisz odwiedzić!

Kopalnia soli w Bochni

Wspominaliśmy już o Kopalni Soli w Wieliczce, ale również ta w Bochni zasługuje na szczególną uwagę. Wydobycie soli w tej miejscowości trwało od 1251 do 1990 roku, czyli zaczęło się wcześniej niż w Wieliczce. Na terenie kopalni znajduje się wiele zabytkowych, ale wciąż sprawnych technicznie mechanizmów, takich jak maszyna parowa obsługująca windę w szybach. Warto również wspomnieć, że kopalnia w Bochni została wpisana na listę UNESCO, co podkreśla jej historyczne i kulturowe znaczenie. Obecnie dostępne są trzy trasy zwiedzania: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, trasa przyrodnicza oraz wyprawa w Stare Góry. Można tu również przepłynąć się łodzią po zalanej komorze oraz uczestniczyć w pasterce organizowanej w kaplicy św. Kingi. Pod ziemią odbywają się także zawody sportowe, w tym zmagania strzeleckie, siatkarskie, a nawet 12-godzinny bieg sztafetowy.

Parki rozrywki

W województwie małopolskim znajdują się liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży w formie parków rozrywki. Najbardziej znana jest Energylandia w Zatorze, oferująca ekstremalne rollercoastery oraz mnóstwo zabawy dla młodszych i starszych. Park ciągle się rozwija, a co roku pojawiają się nowe atrakcje – obecnie jest ich około 120. Warto zaznaczyć, że to właśnie tutaj znajduje się najwyższa na świecie drewniana kolejka górska. Oprócz Energylandii, w Zatorze można również odwiedzić Zatorland, największy w Europie park ruchomych dinozaurów. Natomiast w Inwałdzie, pomiędzy Wadowicami a Andrychowem, znajduje się Inwałd Park, składający się z pięciu parków tematycznych: Parku Miniatur, Dinolandii, Baśniowej Warowni, Kucyk Mini Zoo i Ogrodu Jana Pawła II.

Gdzie się wybrać na jednodniowy wypad do Małopolski?

Maczuga Herkulesa

Ojcowski Park Narodowy

Co warto zobaczyć w Małopolsce? Ojcowski Park Narodowy to doskonały wybór na jednodniową wycieczkę, która pozwoli Ci odkryć piękno i historię tego regionu. To najmniejszy park narodowy w Polsce o powierzchni jedynie 22 kilometrów kwadratowych, więc wszystkie jego najważniejsze punkty można zobaczyć w kilka godzin. Oczywiście, zaleca się poświęcenie temu miejscu więcej czasu, by w pełni docenić jego urok.

Ojcowski Park Narodowy słynie z fantazyjnych, potężnych formacji skalnych, które są szczątkami organizmów opadłych na dno niegdyś pokrywającego ten obszar morza. Wśród nich znajdziesz znane ostańce, takie jak Maczuga Herkulesa, Igła Deotymy, Rękawica czy Brama Krakowska. Na terenie parku znajduje się także 500 jaskiń, w tym Grota Łokietka oraz Jaskinia Ciemna, gdzie można spotkać liczne nietoperze.

Widać tu również ślady ludzkiej ingerencji w postaci dwóch słynnych zamków: Pieskowej Skały i Ojcowskiego. Oba zamki należą do Szlaku Orlich Gniazd. Pieskowa Skała jest oddziałem Muzeum na Wawelu, gdzie udostępniona jest stała ekspozycja zbiorów. Zamek Ojcowski zachował się w nieco gorszym stanie, ale park podejmuje starania o jego rewitalizację. Część tego obiektu już udostępnia się zwiedzającym.

Babiogórski Park Narodowy

Majestatyczna Babia Góra to samotny szczyt, który zdecydowanie wyróżnia się w okolicy. Często skryta w mgłach, stanowi miejsce o ogromnym znaczeniu przyrodniczym – utworzono tu Babiogórski Park Narodowy. To najwyższy punkt nie tylko Beskidu Żywieckiego, ale i całych Beskidów, osiągający wysokość 1725 metrów nad poziomem morza. Należy wiedzieć, że miejsce to słynie z kapryśnej, często zmieniającej się pogody, dlatego zdobywanie szczytu wymaga odpowiedniego przygotowania.

Dobra baza wypadowa to miasteczko Sucha Beskidzka, gdzie można również odwiedzić miejscowy zamek. Przy okazji, po drodze warto zahaczyć o ciekawy Orawski Park Etnograficzny. Z kolei, zatrzymanie się w schronisku na Markowych Szczawinach daje szansę na zwiedzanie niewielkiego Muzeum Turystyki Górskiej. Dobrą wiadomością jest to, że do Suchej Beskidzkiej dojeżdżają pociągi, w tym InterCity, co znacząco ułatwia planowanie wycieczki do Królowej Beskidów, a przy tym ogranicza konieczność brania dłuższego urlopu.

Nowy Wiśnicz

O tytuł najpiękniejszego zamku rywalizuje wiele budowli, a jednym z głównych pretendentów jest zamek w Nowym Wiśniczu. Ta niewielka miejscowość, położona w samym sercu województwa, może poszczycić się majestatycznym budynkiem z XIV wieku, wznoszącym się na wzgórzu ponad miastem. Zamek należy do grona wybitnych zabytków Małopolski. Przez lata przeszedł wiele przebudów w stylu renesansowym i barokowym, co sprawia, że dziś trudno jest dostrzec jego gotyckie korzenie.

Miejsce to stało się znane również z powodu sporu o jego własność pomiędzy Skarbem Państwa a rodziną Lubomirskich. Ostatecznie, wyrokiem sądu, Skarb Państwa został uznany właścicielem tej budowli. Pomimo licznych zniszczeń, udało się zamek odbudować, zachowując przy tym jego pierwotny charakter. W jego wnętrzu można podziwiać kolekcję mebli z XIX i XX wieku, makiety innych zamków, a także zwiedzić krypty, w których znajdują się sarkofagi. Największe wrażenie na odwiedzających robi sala plafonowa z pozłacanym sufitem.

W niedalekiej odległości znajduje się dworek Koryznówka, gdzie mieści się niewielkie muzeum poświęcone Janowi Matejce. Z kolei, jeśli masz ochotę na spacer, Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy oferuje spokojne i malownicze tereny do wędrówek. Do tej części Małopolski najłatwiej dostać się z Bochni, do której dojedziesz pociągiem, a stamtąd czeka Cię krótka podróż autobusem lub taksówką do Nowego Wiśnicza.

Dolina Popradu

Dolina Popradu to romantyczna kraina, w której znajdziesz kilka malowniczych miejscowości rozlokowanych wzdłuż rzeki Poprad. Należą do nich Stary Sącz, Rytro z malowniczymi ruinami zamku, Muszyna, Żegiestów oraz Piwniczna. Miejsca te mają uzdrowiskowy charakter i sprzyjają turystyce górskiej. Dolina Popradu, mająca swoje źródła po stronie słowackiej, zachęca do odkrywania jej uroków na dwóch kółkach. To doskonały pomysł na organizację krótszych lub dłuższych wypadów z rodziną lub przyjaciółmi. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami możesz poruszać się rowerem, a do wielu z nich dojedziesz także pociągiem regionalnym z Krakowa. Koleją łatwo też przewieziesz swój rower w specjalnie dostosowanych wagonach. Bilety na przewóz rowerów w pociągu znajdziesz i kupisz za pośrednictwem aplikacji EuroPodróże.

Morskie Oko

Podhale

U podnóża Tatr i Gorców rozciąga się wyjątkowa, pod względem krajobrazów i kultury, kraina znana jako Podhale. W drodze na górskie szlaki turyści rzadko się zatrzymują w tej okolicy, a szkoda, ponieważ to jedno z piękniejszych miejsc w Małopolsce. Znajdziesz tu mnóstwo zabytkowych kościołów, dworków, zamków oraz poznasz bogatą góralską tradycję. Podhale oferuje wiele atrakcji, a jego stolicą jest Nowy Targ, do którego można dojechać pociągiem, w tym także dalekobieżnym.

Co warto odwiedzić w tym rejonie? Po pierwsze, torfowisko Bór na Czerwonem, czyli miejsce idealne do podziwiania torfowej roślinności bez jej uszkadzania, gdyż nad tym terenem poprowadzono drewniane kładki. Następnie można się udać do tradycyjnego Dworu w Łopusznej, który przypomina pocztówkowy krajobraz i dodaje uroku temu miejscu. Stamtąd łatwo dostać się do Dębna Podhalańskiego, gdzie znajduje się drewniany kościół, który już od XV wieku służy wiernym i, co ważne, zachował się w doskonałym stanie. Godna uwagi jest również górska rzeka Białka, a zwłaszcza jej przełom, czyli wspaniały punkt widokowy i jedno z najchętniej fotografowanych miejsc Podhala.

Atrakcje Małopolski możesz odkrywać dzięki komunikacji publicznej, w tym autobusom i przede wszystkim pociągom. Wiele miejsc jest dostępnych bezpośrednio z różnych części Polski, ponieważ dojeżdżają tutaj składy dalekobieżne. Co więcej, taka podróż może być spontaniczna, a to za sprawą specjalnej aplikacji EuroPodróże, w której zakupisz bilety i skorzystasz z ulg oraz promocji oferowanych przez PKP. To doskonała okazja do porównania różnych ofert i terminów, aby wybrać najbardziej atrakcyjną propozycję.

Co warto zwiedzić w Małopolsce? To obszar, który oferuje wiele możliwości – przedstawione atrakcje to tylko wierzchołek góry lodowej. Bogata kultura regionu przyciąga miłośników historii, a muzea etnograficzne ukazują jego tradycje. Królewska przeszłość Małopolski jest tu widoczna na każdym kroku, od majestatycznego Wawelu po urokliwe miasteczka. Wśród pięknych szczytów Tatr, Gorców, Pienin czy Beskidu Sądeckiego znajdziesz idealne miejsca na relaks, a w okolicy jezior i rzek możesz odpocząć nad wodą. Każda wizyta to szansa na nowe odkrycia i niezapomniane wrażenia. Dla młodszych turystów również nie brakuje atrakcji, w tym znanego parku rozrywki Energylandia. Koniecznie odwiedź Małopolskę – ten region zachwyci Cię za każdym razem!

Udostępnij artykuł