Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Mężczyzna z telefonem na dworcu kolejowym

Jak kupić bilet na pociąg? Poradnik krok po kroku

Podróże pociągiem to wygodna i ekologiczna opcja przemieszczania się po Polsce, jak i na trasach międzynarodowych. Aby jednak przejazd był bezproblemowy, niezbędny jest bilet. Najlepiej nabyć go z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli planujesz wycieczkę składami PKP Intercity. Gdzie kupić bilet na pociąg? Jakie są najwygodniejsze sposoby zakupu biletu? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule! Dodatkowo przedstawimy Ci instrukcję krok po kroku, jak kupić bilety kolejowe online.

Gdzie kupić bilet na pociąg? Opcje stacjonarne i online

Sposobów na zakup biletu jest kilka. To, który wybierzesz, zależy od Twoich preferencji i tego, czy planujesz podróż z odpowiednim wyprzedzeniem, czy raczej w ostatniej chwili. Poniżej przedstawiamy, jakie masz możliwości, zarówno stacjonarne, jak i online.

Jak kupić bilet na pociąg? Oto 4 sposoby:

  • Zakup biletów w kasie biletowej – zależy Ci na stacjonarnym zakupie biletu? Chcesz przy okazji dopytać o kilka szczegółów? Udaj się do najbliższej kasy biletowej!
  • Zakup biletów w automacie biletowym – to opcja dostępna na wielu dworcach PKP, a także na peronach w większych miastach. W tym przypadku bilety zakupujesz w specjalnym biletomacie. Warto jednak pamiętać, że często przyjmuje on jedynie płatności kartą!
  • Zakup biletów przez Internet – najwygodniejsza metoda rezerwacji połączeń, dostępna niemal całą dobę (z wyjątkiem przerw technicznych przewoźnika, które mają miejsce w okolicach północy). Bilety online można kupić na stronie internetowej lub w wygodnej aplikacji mobilnej, np. EuroPodróże.
  • Zakup biletu u konduktora – to rozwiązanie pomocne w ostatniej chwili, gdy dopiero po wejściu do pociągu przypomnisz sobie, że nie masz biletu. Warto pamiętać, że czasem może się to wiązać z dodatkowymi opłatami, szczególnie jeśli na Twojej stacji odjazdu była czynna kasa biletowa.
Kobieta kupująca bilet w pociągu u konduktora

Jak kupić bilet na PKP i Regio przez internet i aplikację mobilną?

Jak kupić bilet na pociąg przez internet? Zarezerwuj połączenie PKP Intercity lub Regio przez platformę EuroPodróże! To intuicyjny serwis, który pozwala na nabycie biletu w kilku prostych krokach:

  1. Wejdź na stronę EuroPodróże przez przeglądarkę na komputerze lub smartfonie i rozpocznij wyszukiwanie połączenia kolejowego. W najnowszej wersji serwisu wyszukiwarka jest dostępna na górze Strony Głównej.
  2. Wprowadź szczegóły podróży do wyszukiwarki – niezbędne informacje to stacja początkowa, docelowa, dzień wyjazdu oraz liczba pasażerów (przy podawaniu liczby pasażerów od razu możesz wybrać zniżki na przejazd). W przypadku podróży w dwie strony dla ułatwienia dodaj także dzień powrotu.
  3. Wybierz preferowane połączenie z listy wyników, która ukaże się na stronie. W każdej chwili możesz zmodyfikować swoje wyszukiwanie i zmienić datę, miejsce wyjazdu lub przyjazdu.
  4. Masz już wybrany pociąg? Czas na rezerwację biletów! Podczas tego procesu zaznacz klasę wagonu (w przypadku PKP Intercity), podaj swoje dane oraz wybierz odpowiedni rodzaj biletu. Ten krok przyspieszysz, jeśli masz już konto w serwisie EuroPodróże – wtedy informacje na temat pasażerów zostaną wprowadzone automatycznie.
  5. Na koniec dokonaj płatności online w wybranej formie.

Co ważne, od razu po opłaceniu biletu zostanie on przesłany na Twój adres e-mail. Znajdziesz go również na koncie użytkownika na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej.

Analogicznie będzie wyglądał zakup biletu w aplikacji mobilnej. W tym wariancie dokonasz rezerwacji z poziomu smartfona, a w specjalnej zakładce będziesz mieć dostępne aktualne bilety oraz historię przejazdów.

Ludzie kupujący bilet na pociąg w biletomacie - jak kupić bilety kolejowe online

Jak kupić bilet PKP – porady dla korzystających z EuroPodróże:

  • Załóż konto na platformie – dzięki temu ułatwisz sobie zakup kolejnych biletów. Po zalogowaniu na swój profil możesz zapisać dane personalne swoje, jak i innych pasażerów, dzięki czemu nie będzie konieczności podawania ich za każdym razem.
  • Pobierz aplikację EuroPodróże – ułatwi to nie tylko wyszukiwanie połączeń i zakup biletu, ale także szybką zmianę rezerwacji lub zwrot.
  • Rozważ nabywanie biletu PKP Intercity z wyprzedzeniem – jeśli kupujesz bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, możesz skorzystać ze specjalnych zniżek i promocji.
  • Skontaktuj się z EuroPodróże – korzystając z infolinii (+ 48 12 345 16 61) lub piszą e-maila (kontakt@europodroze.pl), otrzymasz profesjonalną pomoc w zakupie biletu. Pracownicy Biura Obsługi Klienta pomogą Ci przejść przez cały proces kupna biletu i zaplanować Twoją wymarzoną podróż. Co więcej, dzięki temu zyskasz dostęp do połączeń również spoza tradycyjnej oferty – chcesz np. jechać z Barcelony do Madrytu? Nic nie stoi na przeszkodzie! Wszystkie formalności związane z zakupem biletu załatwimy za Ciebie!
Ludzie stojący w kolejce do kasy biletowej

Jakie metody płatności są dostępne przy zakupie biletu na pociąg?

Kupując bilety kolejowe online na stronie EuroPodróże, możesz dokonać płatności na kilka wygodnych sposobów:

  • Blik – szybka metoda płatności za pomocą aplikacji mobilnej banku. Wystarczy wpisać kod Blik w odpowiednie miejsce na stronie i autoryzować transakcję.
  • Karta płatnicza – zapłacisz także kartą debetową lub kredytową Mastercard oraz Visa. Podczas płatności niezbędne będzie podanie danych karty.
  • Przelew online – to bezpieczna opcja płatności za pośrednictwem strony Twojego banku.
  • Raty odroczone „kup teraz, zapłać później" – pozwalają na zakup biletu z odroczonym terminem płatności. W przypadku usługi od PayPo termin płatności to 30 dni, dla TWISTO 21 dni. Aby zapłacić tą metodą, należy wcześniej założyć konto na paypo.pl lub twisto.pl i przejść pomyślnie weryfikację danych osobowych.

Zalety płatności odroczonych:

  • możliwość podróży tego samego dnia i nieodkładanie planowania wyjazdu nawet w przypadku chwilowego braku środków,
  • odroczenie płatności aż do miesiąca,
  • szansa na zakup biletu po bardziej atrakcyjnej ceny bez nieplanowanych wydatków w budżecie,
  • elastyczniejsze zarządzanie budżetem na podróże.
Udostępnij artykuł