4 atrakcje - co zobaczyć w okolicach Warszawy

Co zobaczyć w okolicach Warszawy – 4 atrakcje na jednodniowe wypady!

Opublikowany: 2022/08/11
Kategoria: Podróże

Podpowiadamy, co zobaczyć w okolicy Warszawy

 

Szukasz pomysłu na jednodniowy wypad za miasto? Zabytkowe pałace, regionalne skanseny, średniowieczne browary czy możliwość wypoczynku nad wodą? To tylko niektóre propozycje na spędzanie czasu w pobliżu stolicy. Co zobaczyć w okolicy Warszawy? Przedstawiamy 4 pomysły na jednodniowe wypady bez samochodu!

 

Spacer po Puszczy Kampinoskiej

Chcesz odpocząć od zgiełku miasta? Wskakuj w pociąg i jedź do puszczy Kampinoskiej. Ten unikatowy kompleks leśny zlokalizowany jest praktycznie na granicy miasta. Łatwo dojedziesz tu komunikacją miejską lub pociągiem ze stacji Warszawa Wschodnia, wysiadając na dworcu w Nowym Dworze Mazowieckim. Przy dworcu rozpoczynają się pierwsze szlaki, prowadzące w leśną gęstwinę.
Puszcza Kampinoska słynie z wydm i terenów bagiennych
Co warto wiedzieć na temat Puszczy Kampinoskiej?
Obszar został objęty ochroną jako Kampinoski Park Narodowy w 1959 roku, celem ochrony fragmentu pradoliny Wisły. Znakiem rozpoznawczym KPN są wydmy, a konkretnie najlepiej zachowany śródlądowy kompleks wydm w całej Europie. W parku możemy podziwiać również liczne bagna, które są domem kampinoskich łosi. Jak Ci się poszczęści, być może je zobaczysz.

Spacerując po puszczy, warto odwiedzić zabytkową drewnianą willę – siedzibę nadleśniczego. W środku znajduje się niewielka wystawa Muzeum Kampinoskiego Parku Narodowego, a tuż obok znajduje się platforma widokowa oferującą przepiękne widoki na kampinoskie przestrzenie. Po parku możesz się poruszać pieszo, na rowerze lub konno. To także prawdziwy raj dla amatorów narciarstwa biegowego. W puszczy znajduje się aż 12 polan wypoczynkowych, na których możesz urządzić piknik z przyjaciółmi. Gotowi na weekend?

Warszawa Wschodnia – Nowy Dwór Mazowiecki Sprawdź rozkład jazdy
Nowy Dwór Mazowiecki – Warszawa Sprawdź rozkład jazdy

 

Warka – pociągiem na piwo!

Przejazd pociągiem z Warszawy do Warki zajmuje niecałą godzinę. Miasto znane jest z produkcji popularnego piwa. Tradycje piwowarskie miasteczka sięgają czasów średniowiecznych. Zwiedzanie browaru z obowiązkową degustacją to punkt, który po prostu trzeba zaliczyć.

Wypad na piwo warto połączyć ze spacerem po zabytkowym centrum Warki. Na uwagę zasługuje rynek z klasycystycznym ratuszem oraz XVII-wieczny pałac, w którym znajduje się Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. Wystawa prezentuje historię znanych właścicieli i Polaków zasłużonych dla historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Z pociągu wysiadamy na stacji kolejowej Warka.
Alternatywą dla zwiedzania może być spływ kajakowy rzeką Pilicą. Rzeka łagodnie meandruje między polami i licznymi lasami. W zależności od czasu i umiejętności, możesz zdecydować się na krótszy odcinek lub wyruszyć na dwudniowy spływ z noclegiem w stanicy wodnej. Przy wybrzeżu rzeki znajdują się liczne plaże i kąpieliska. Szukasz pomysłu na letni weekend? Oddaj się słodkiemu lenistwu nad wodą!

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że Warka oprócz piwa słynie także z jabłek i wielowiekowych tradycji sadowniczych. Możesz zdecydować się na objazd rowerem po lokalnych uprawach lub wstąpić, do któregoś z lokali na Wareckim Szlaku Jabłkowym. W menu znajdziesz m.in. takie pozycje jak barszcz z jabłek grójeckich, jabłka w cieście, udo kacze konfiturowane, bigos z jabłkami i wiele, wiele innych.

Warszawa Wschodnia – Warka Sprawdź rozkład jazdy
Warka – Warszawa Wschodnia Sprawdź rozkład jazdy

 

Muzeum Etnograficzne i Skansen w Łowiczu

Ziemia łowicka to niewielki, ale bardzo ciekawy region w centralnej Polsce. Lokalny folklor i charakterystyczne wzory łowickie stały się jednym z najważniejszych towarów eksportowych polskiej kultury na świecie. Jak dojechać pociągiem z Warszawy? Najlepiej wysiąść na dworcu PKP Łowicz Główny.

Warszawa – Łowicz Sprawdź rozkład jazdy
Łowicz – Warszawa Sprawdź rozkład jazdy

Wśród atrakcji miejscowości znajduje się Muzeum Etnograficzne, skanseny, zabytkowe centrum i…lokalna kuchnia! Koniecznie skosztuj pierogów z twarogiem i tradycyjnego barszczu białego na zakwasie.
Łowicz to nie tylko wzory łowickie ale również przepyszne jedzenie

Muzeum Etnograficzne w Łowiczu przedstawia historię regionu i prezentuje najważniejsze elementy lokalnej kultury. Szczególnie warta polecenia jest wystawa przedstawiająca słynne wycinanki i pająki oraz przepiękne, kolorowe stroje ludowe. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00. Bilet normalny kosztuje 20 zł.
Tuż obok muzeum znajduje się miniskansen, w którym prezentowane są najstarsze budynki mieszkalne i gospodarcze z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Znajdziesz tu charakterystyczne dla regionu kolorowe chałupy. Jedna z nich została pomalowana na obłędny szafirowy kolor. Jak się okazuje, ma to swoje praktyczne uzasadnienie. Kolor niebieski sprawia, że dom jest niewidoczny dla owadów! Łowicz jest także dobrą bazą wypadową do zwiedzania większego Parku Etnograficznego w Maurzycach.

Łowicz nie samą etnografią stoi. Masz ochotę spędzić czas w zacisznym i kameralnym otoczeniu? Koniecznie wybierz się do Parku Romantycznego w Arkadii. Zielony teren pełen urokliwych zabudowań, stawów oraz wodospadów został założony w XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłównę, ówczesną właścicielkę pobliskiego Pałacu w Nieborowie. Na terenie parku znajdują się sztuczne groty, świątynia dumania oraz Świątynia Diany. Spacer warto zakończyć, zwiedzając Pałac w Nieborowie. Kompleks znajduje się 6 km od centrum Łowicza, z łatwością dojdziesz tu na nogach lub korzystając z rowerów miejskich.

 

Grodzisk Mazowiecki. Wycieczka dla całej rodziny!

Na końcu naszego zestawienia przedstawiamy propozycję rodzinnej wycieczki pociągiem z Warszawy. Grodzisk Mazowiecki znajduje się jedynie 30 km od centrum stolicy. Pociągiem dojedziesz tu w zaledwie 20 min, w zależności od połączenia.

Warszawa – Grodzisk Mazowiecki Sprawdź rozkład jazdy
Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Sprawdź rozkład jazdy

Dlaczego warto wybrać się tu z dziećmi? Powodów jest przynajmniej kilka!
Na terenie miejscowości znajduje się Muzeum WKD, jedyne muzeum poświęcone historii pociągów, do którego możesz dojechać pociągiem! W pawilonie można zobaczyć, jak niegdyś wyglądała kasa lub szczypce do kasowania biletów. Główną atrakcją muzeum jest park taborowy, w którym oprócz nowoczesnych maszyn można podziwiać m.in. wagony silnikowe z początku XX wieku. Tabory można zwiedzać w środku. To świetna okazja do spontanicznej sesji zdjęciowej z dziećmi!
Muzeum poświęcone historii pociągów
Jedynie kilometr dalej czeka kolejna atrakcja. To Wodny Plac Zabaw, jedno z ciekawszych miejsc zabaw dla dzieci na Mazowszu. Plac znajduje się na ogrodzonym terenie w sąsiedztwie basenu Wodnik 2000, dzięki czemu bardzo łatwo na niego trafić. Atrakcja jest bezpłatna, ale posiada monitoring, dzięki czemu dzieci i rodzice mogą czuć się bezpiecznie. Na najmłodszych czekają liczne fontanny, brodziki, baseny i zjeżdżalnie. Dorośli mogą w tym czasie odpocząć na wygodnych ławkach w otoczeniu zieleni.

Na koniec dnia warto przejść się po zabytkowym centrum miasta. Wśród najciekawszych obiektów znajdują się m.in. renesansowy Kościół Parafialny Św. Anny z 1687 roku, XVIII-wieczny Dwór Skarbków znany z pięknych polichromii i klimatycznego parku w otoczeniu budynku oraz zabytkowa willa “Foksal”, uważana za pierwszy dworzec kolejowy w Grodzisku Mazowieckim.

 

Co jeszcze zobaczyć w okolicy Warszawy?

Warszawa posiada doskonałe połączenia kolejowe z całym krajem, co ułatwia planowanie wycieczek bez samochodu. Tym bardziej, że okolice Warszawy obfitują w atrakcyjne możliwości spędzania czasu. Jeżeli uwielbiasz zwiedzać zamki zdecydowanie polecamy uwadze zamek w Ciechanowie i nieco dalej położony, lecz wart poświęcenia czasu na dojazd obiekt w Nidzicy. Oba opisaliśmy w artykule „Najpiękniejsze zamki w Polsce, do których dotrzesz pociągiem” link.
Mińsk Mazowiecki to kolejne miejsce, które może zachwycić i pozwolić spędzić miło wolny dzień. Szczególnie polecamy Muzeum Ziemi Mińskiem. Jeżeli „muzeum” kojarzy Ci się z wymienianiem dat, nazwisk czy bitew, to polecane przez nas w Mińsku Mazowieckim z pewnością Cię zaskoczy. Tutaj historie przedstawione są w zatopieniu w codzienność mieszkańców, a wchodząc czujesz atmosferę dawnych domostw.

Warszawa – Mińsk Mazowiecki Sprawdź rozkład jazdy
Mińsk Mazowiecki – Warszawa Sprawdź rozkład jazdy
Wyszukaj połączenie