Bilety na pociąg. Wyszukiwarka połączeń PKP - EuroPodróże
Zachód słońca nad morzem

Atrakcje w pomorskim - ciekawe miejsca warte odwiedzenia

Z czym kojarzy Ci się województwo pomorskie? Z pewnością z plażami i Morzem Bałtyckim. Jednak pomorskie atrakcje to o wiele więcej. Zapraszamy na krótką podróż po tej atrakcyjnej turystycznie krainie, która niejedno ma do zaoferowania. Przygotowaliśmy przewodnik po miejscach, które mają charakter przyrodniczy, zabytkowy, walory edukacyjne albo są po prostu czystą rozrywką. Przekonaj się, co warto zwiedzić na Pomorzu i przygotuj własną listę miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć. Pamiętaj, że do wielu spośród nich dojedziesz wygodnie nie tylko własnym samochodem, ale również komunikacją zbiorową.

Atrakcje w pomorskim - ciekawe miejsca warte odwiedzenia

Morze, jeziora, lasy, zabytki, urocze miasteczka i malownicze wsie - atrakcje pomorskie to naprawdę różnorodny katalog aktywności na cały rok. Wiesz, że tutaj pojeździsz również na nartach? Obszar Pomorza jest dobrze przygotowany na przyjęcie turystów i to o różnej zasobności portfela.

Ciekawych miejsc wartych odwiedzenia w województwie pomorskim jest bez liku. Swój wyjazd tutaj możesz podzielić na kilka osobnych wycieczek. Wynika to z tego, że czym innym będzie wczasowanie na jednej z bałtyckich plaż, a czym innym sportowe aktywności na Kaszubach.

Nie wiesz, które plaże pomorskie są tymi najładniejszymi? Oto subiektywny przegląd najbardziej interesujących punktów do odwiedzenia z ręcznikiem i strojem kąpielowym.

  • Poddąbie - jest wsią położoną między Ustką, a również uroczymi Rowami. Latem jest tutaj wyznaczone niewielkie kąpielisko. To zdecydowanie kurort lokalny, do którego przyjeżdżają niemal wyłącznie mieszkańcy Słupska albo poinstruowani przez nich turyści. Na miejscu jest czysto. Nie ma także problemu ze znalezieniem wolnej przestrzeni do rozłożenia swoich rzeczy.
  • Jantar Leśniczówka - już sama nazwa tej plaży brzmi efektownie, prawda? Takie same widoki zastaniesz na miejscu. Biały piasek łagodnie schodzi w głąb morza, więc spokojnie kąpać się tutaj mogą dzieci pod opieką dorosłych. Tuż obok jest Nadmorski Park Krajobrazowy, który cieszy unikalnymi widokami.
  • Lubiatów - koło Choczewa jest miejsce, w którym czas się zatrzymał. Ciągnąca się na długości ośmiu kilometrów szeroka plaża zaprasza do opalania i spacerów. Miłośnicy nadmorskich imprez w beach clubach i zwolennicy ekstremalnych sportów wodnych raczej nie mają tutaj czego szukać, przez co plaża sprzyja wyciszeniu i osiągnięciu błogostanu.
  • Górki Zachodnie - trójmiejskie plaże mają dużo uroku i wiele osób zazdrości ich mieszkańcom, ale jednak nie ukrywajmy - nie są one najczystsze i najspokojniejsze. Dlatego, jeżeli w trakcie wakacji przekładasz obcowanie z przyrodą nad szeroką ofertę gastronomiczną, wybierz się do Górek Zachodnich. To tak naprawdę nadal część Gdańska, chociaż oddalona nieco od popularnych Stogów. Z plaży nadal będziesz widzieć port i ogromne kontenerowce, ale jednocześnie miejsce bytowania ma tutaj wiele ptaków. To ornitologiczny raj, dlatego na niespieszny spacer zabierz ze sobą lornetkę.
  • Wyspa Sobieszewska - ten teren jest do polecenia w całości, nie tylko w kontekście plaży. To unikatowa część Gdańska, bo chociaż słowo “wyspa” jest używana tutaj pewnie nieco na wyrost, to jednak znajdziesz tu spokój, przyrodę, ale i nieco turystycznych atrakcji.
  • Mikoszewo - słynny przekop Wisły spowodował zaistnienie w zbiorowej świadomości również wsi Mikoszewo, która leży po jego wschodniej stronie. To swojskie miejsce ze strzeżoną plażą, do którego rokrocznie wracają turyści, którzy już zakosztowali nadbałtyckiego raju.
Gdańsk

Szlak latarni morskich na wybrzeżu Bałtyku to kolejne miejsca na liście co warto zobaczyć na Pomorzu. W jej skład wchodzi wiele bardziej lub mniej znanych latarni. Na terenie województwa jest osiem czynnych latarni morskich. Gęsto rozsiane na wybrzeżu, dawniej broniły bezpieczeństwa statków. Obecnie są głównie atrakcjami turystycznymi i punktami widokowymi.

  • Ustka - ta latarnia morska została zbudowana pod koniec XIX wieku. Ma charakterystyczną ośmiokątną wieżę i jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów tej miejscowości. Położona jest tuż przy porcie, przy ujściu rzeki Słupi do morza. Latarnię można zwiedzać.
  • Czołpino - ta latarnia morska jest nieco mniej znana. Najlepiej jest tutaj dojechać na rowerze. Jeżeli zdecydujesz się na podróż samochodem, to i tak koniecznie będzie podejście kawałek pieszo. To właśnie z jej szczytu najlepiej jest podziwiać rozległą panoramę wydm Słowińskiego Parku Narodowego.
  • Stilo - tutejsza latarnia morska jest bardzo charakterystyczna, ponieważ jako jedna z dwóch została wybudowana ze stali, co nadaje jej nietypowy charakter. Kolory czerwieni, bieli i czerni dają ciekawy efekt. Ten obiekt również można zwiedzać. Położona jest w urokliwym lasku przy mało uczęszczanej plaży.
  • Rozewie - z pewnością znasz przylądek Rozewie z lekcji geografii. To najdalej wysunięty na północ punkt Polski. Czy wiesz jednak, że również tam znajduje się latarnia morska? Mało tego, jest to najstarsza latarnia w Polsce, ponieważ wybudowano ją w 1822 roku. Wnętrze można zwiedzać. Podstawa jest ceglana, ale górna część wykonana została z metalu.
  • Jastarnia - w miejscowości na Półwyspie Helskim również znaleźć można latarnię morską. Ta w Jastarni jest nie tylko najmniejszą spośród wszystkich na polskim wybrzeżu, ale również w całości została wykonana z metalu. Nie można jej zwiedzać w środku, a dojście do niej jest utrudnione za sprawą otaczającego ją gęstego lasu. Ma 13,5 metra wysokości.
  • Hel - na Półwyspie Helskim jest latarnia morska usytuowana w samym Helu. To spory, dobrze widoczny obiekt. Obecna latarnia została wybudowana w 1942 roku przez okupujących ten teren Niemców. Zastąpiła wcześniejszą latarnię wysadzoną w 1939 roku, by utrudnić Niemcom ostrzał polskich obiektów wojskowych. Roztacza się z niej piękny widok na szeroką panoramę morza. Można ją zwiedzać i na własne oczy się o tym przekonać.
  • Gdańsk - w Porcie Północnym w Gdańsku znajduje się najmłodsza polska latarnia morska. Znacznie różni się ona od swoich poprzedniczek, bo przede wszystkim nie ma uroku dawnych budowli. W środku jest nawet winda. Nie jest ona udostępniona zwiedzającym. Nadal pomaga w obsłudze ogromnych statków wpływających do gdańskiego portu.
  • Krynica Morska - także udostępniona dla turystów jest za to latarnia morska w Krynicy Morskiej, czyli już na Mierzei Wiślanej. Te okolice także musisz zwiedzić, a przy okazji przekonać się, która ze wszystkich latarń zasługuje na tytuł tej najładniejszej. Wybór będzie trudny i podyktowany raczej czynnikami subiektywnymi.

Wszystkie wymienione wyżej latarnie są nadal czynne. Poza nimi pomorskie atrakcje turystyczne wzbogacają także dwie już wyłączone z użytku latarnie. Jedna z nich znajduje się również w Rozewiu i jest to tak zwana “nowa” latarnia morska. Druga natomiast jest w Gdańsku, w dzielnicy Nowy Port. Poza tym w gdańskiej twierdzy Wisłoujście jest wieża, która do XIX wieku także pełniła funkcję latarni morskiej. Wybór jest więc bardzo duży.

Molo - atrakcje w pomorskim

Półwysep Helski

Półwysep Helski na pewno znajdzie się na Twojej liście co warto zobaczyć na Pomorzu. Możesz się tutaj wybrać pociągiem z Gdyni, przypłynąć tramwajem wodnym, a nawet przyjechać na rowerze. Droga, na której po obu jej stronach widzisz morze, daje wspaniałe uczucie. Hel jest oczywiście mekką polskich miłośników sportów wodnych. Warunki do uprawiania kitesurfingu i windsurfingu są tutaj zdecydowanie najlepsze, a płytkie wody Zatoki Gdańskiej zachęcają do tego rodzaju aktywności. Urocze miasteczka oferują zróżnicowane możliwości noclegowe. W samym Helu koniecznie odwiedź fokarium, które powstało w celach ochrony i edukacji. Cypel Helski to ostatnie miejsce, w którym wody Morza Bałtyckiego spotykają się z Zatoką Gdańską. Dojdziesz do niego przyjemną, nadmorską promenadą. Szlak Fortyfikacji z kolei pomoże Ci zapoznać się z militarną przeszłością tego skrawka Polski. Co ważne, niektóre obiekty kryją interesujące miejsca, jak na przykład wystawę Makabra XX wieku. Okolice Helu to również wspaniałe miejsca do nurkowania we wrakach zatopionych przy wybrzeżu statków.

Mierzeja Wiślana

Kolejnym punktem na mapie ciekawych miejsc na Pomorzu jest Mierzeja Wiślana. To obszar rozciągający się od Gdańska na zachodzie, aż po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym-wschodzie, chociaż faktyczny półwysep jest nieco krótszy. Jej rolą jest oddzielenie wód Zalewu Wiślanego i Żuław Wiślanych od wód Zatoki Gdańskiej. Mierzeja nigdy nie odgrywała dużej roli strategicznej, nie była zurbanizowana ani uprzemysłowiona. Dawniej składało się na nią kilka osad rybackich, współcześnie przekształcono je w miejscowości wypoczynkowe.

Co warto zwiedzić na Pomorzu w tym zakątku? Takim głównym punktem jest Krynica Morska z szeroką piaszczystą plażą. Miejscowość jest otoczona także sosnowym lasem, po którym warto spacerować. Na miejscu przede wszystkim się odpoczywa i wdycha leczniczy jod. Główna ulica, Gdańska, obfituje w sezonowo otwarte knajpki i stragany. Główną atrakcją miasta jest latarnia morska. Na miejscu jest także coś dla najmłodszych: park linowy oraz plac zabaw Bajkolandia. W Krynicy jest kilka ciekawych pomników, które odkryjesz podczas spacerów.

Najwyższym punktem Mierzei Wiślanej, a zarazem jedynym miejscem, w którym zobaczysz równocześnie wody Bałtyku, jak i Zalewu Wiślanego, jest stała wydma Wielbłądzi Garb. Ma wysokość 49,5 metra nad poziomem morza. Znajdziesz ją w odległości dwóch kilometrów na północny-wschód od Krynicy Morskiej.

Innego typu atrakcją jest Żuławska Kolej Dojazdowa, jedna z niewielu nadal działających, chociaż sezonowo, kolejek wąskotorowych w Polsce. Do wyboru jest jedna z trzech tras. Dojedziesz nią do kilku mniejszych miejscowości z Nowego Dworu Gdańskiego.

Dobrym pomysłem na pomorskie atrakcje na weekend jest skorzystanie z rejsu po Zalewie Wiślanym. Połączenie między Krynicą Morską a Fromborkiem odbywa się z przewodnikiem, który opowiada o Mikołaju Koperniku i dziejach miasta. Rejs trwa około 1,5 godziny. Można się również wybrać na krótszą wyprawę po samych wodach Zalewu albo popłynąć z Gdańska do przekopu Mierzei Wiślanej.

Zalew Wiślany jest idealnym miejscem dla fanów ornitologii i ogólnie miłośników zwierząt. To tutaj znajduje się obszar tarła bałtyckiego śledzia.

Stegna to wieś na Mierzei Wiślanej, w której zobaczyć możesz Muzeum Bursztynowej Komnaty. W tym miejscu zgromadzono sporą kolekcję bursztynów różnego pochodzenia, których obejrzenie robi duże wrażenie.

Muzeum Stutthof w Sztutowie, ze względu na ciężką tematykę, jest udostępniane jedynie osobom powyżej 13 roku życia. W trakcie zwiedzania obejrzysz pamiątki i dowody dokumentujące hitlerowskie zbrodnie na więźniach tego obozu zagłady. Nie jest to z pewnością miejsce dla każdego, ale dla miłośników historii, również tej trudnej, punkt obowiązkowy na mapie Polski.

Najpiękniejsze miejsca na Pomorzu - co warto zwiedzić?

Gdynia

Ciekawe miejsca na Pomorzu to przede wszystkim miasta. Ten przewodnik nie byłby kompletny bez Trójmiasta. Gdynia, ze swoim modernistycznym charakterem, jest idealna jako cel weekendowego wypadu. Co należy tutaj zobaczyć? Przede wszystkim wybierz się na spacer Bulwarem Nadmorskim. Zobacz zacumowany na wybrzeżu okręt - muzeum ORP Błyskawica oraz żaglowiec Dar Pomorza i zwiedź nieduże, ale bardzo ciekawe Akwarium Gdyńskie. Kolejnym miejscem, którego nie może zabraknąć na mapie Twojego spaceru, szczególnie w okresie jesiennym, są klify w Orłowie. Zarówno z góry, jak i z dołu, z wysokości plaży, widoki są przepiękne. Zadrzewione, ostre klify dają spektakularny efekt. Jakie są jeszcze atrakcje na Pomorzu, a konkretnie w Gdyni? Takimi miejscami są Muzeum Emigracji oraz Muzeum Miasta Gdynia. W obu miejscach dowiesz się wiele na temat przeszłości tego miasta i niezwykłej wizji, która pozwoliła w ciągu kilku lat przekształcić niewielką osadę rybacką w prężnie rozwijający się port.

Sopot

Jeżeli lubisz imprezy, to Sopot jest miejscem dla Ciebie. To tutaj znajdują się atrakcje Pomorze najlepiej dopasowane do osób spragnionych nocnych rozrywek. Jednak Sopot to nie tylko to. Odnajdziesz tutaj wiele kuracyjnego spokoju podczas spaceru po willowych uliczkach nieco oddalonych od słynnego Monciaka. Każdy musi też obowiązkowo wejść na molo i zaczerpnąć zdrowy haust jodu. Sopot to także piękne lasy, wśród których schowana jest Opera Leśna. Tam także warto wybrać się na spacer. Tradycją jest plażowanie na sopockiej plaży miejskiej. I chociaż najpiękniejsze miejsca na Pomorzu w kontekście plaż są jednak gdzie indziej, również tutaj warto usiąść chociaż na chwilę.

Molo w Sopocie

Gdańsk

Gdańsk to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce i co do tego raczej nie ma żadnych wątpliwości. Szlak atrakcji turystycznych pomorskie zazwyczaj się tutaj zaczyna albo kończy. W mieście da się coś robić przez cały rok. Poza starówką z Długim Targiem, pomnikiem Neptuna, Żurawiem, Wyspą Spichrzów, na miejscu roi się od atrakcji. Gdzie jeszcze warto się wybrać w Gdańsku? Na pewno odwiedź dzielnicę Oliwa, w której znajduje się Katedra z pięknymi organami (wybierz termin z koncertem). Koło Katedry rozciąga się zabytkowy park z palmiarnią (wstęp wolny!). Na granicy Oliwy i lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajdziesz wzgórze Pachołek z niesamowitym widokiem na wybrzeże Morza Bałtyckiego. Spragniony ładnych widoków? Nie zapomnij o restauracji na górze wieżowca Olivia Tower. Ciekawe miejsca w pomorskim to również niewątpliwie Muzeum Drugiej Wojny Światowej oraz Stocznia Gdańska z Centrum Solidarności.

Gdańsk

Słowiński Park Narodowy

Lubisz odwiedzać miejsca interesujące również pod względem przyrodniczym? W takim razie z pewnością spodobają Ci się atrakcje zawarte w Słowińskim Parku Narodowym. To jedyne miejsce w Polsce, w którym zobaczysz ogromne ruchome wydmy. Co znaczy, że są one ruchome? Po prostu zwały piasku w dotyku miękkiego jak mąka, są przenoszone przez silne nadmorskie wiatry. Ruchome wydmy na terenie Słowińskiego Parku Narodowego można oglądać tak naprawdę w dwóch miejscach. Pierwsze z nich znajduje się w okolicach wsi Czołpino i jeziora Gardno. Drugie dostępne jest z Łeby, w pobliżu jednego z największych jezior w Polsce - jeziora Łebsko. Obie trasy są bardzo malownicze, chociaż nieco wyczerpujące, szczególnie przy słonecznej pogodzie. Przejście można sobie ułatwić skorzystaniem z melexa. Trasa kończy się na pięknej, szerokiej plaży, gdzie można spokojnie nabrać sił przed dalszą wędrówką. Wydmy są potężne. Wydma Łącka zasypała nawet całą wieś. Nie możesz przegapić tego miejsca, bo to dosłownie unikat.

Łeba

Jeżeli już mowa o Słowińskim Parku Narodowym nie mogło w naszym zestawieniu zabraknąć również Łeby. To miasto kojarzy się w dużej mierze z wakacyjnym klimatem. Nie ma się co oszukiwać, ranking co zwiedzić na Pomorzu bez tego miasta nie byłby pełny. Czekają Cię tutaj typowo wakacyjne atrakcje, w tym piękna, piaszczysta plaża, budki z lodami, wesołe miasteczko, sporty wodne. Możesz także udać się do Parku Dinozaurów. Poza potężnymi figurami tych prehistorycznych gadów, znajdziesz tam także atrakcje ruchowe, takie jak wielkie zjeżdżalnie, diabelski młyn, postacie z bajek, świat Flinstonów, labirynty i nie tylko. To atrakcja na spokojnie kilka godzin zabawy.

Wydmy - atrakcje w pomorskim

Pomorze Środkowe

Dobrze znasz Kaszuby i okolice Trójmiasta? To nie wszystkie regiony, którymi zachwyci Cię województwo pomorskie. Jeżeli pojedziesz w stronę jego zachodnich granic, możesz zwiedzić kilka interesujących miejsc. Należy do nich z pewnością Słupsk. W tym dawnym mieście wojewódzkim możesz zobaczyć Zamek Książąt Pomorskich skrywający w swoich wnętrzach największą kolekcję dzieł Witkacego. Poza tym jest to po prostu nieduże miasto pełne uroku, z zapleczem kulturowym, w którym sporo się dzieje.

Kilkanaście kilometrów na północ od Słupska znajduje się Ustka, czyli klasyczny nadmorski kurort z latarnią morską, portem, falochronem wcinającym się w morze i rozległymi plażami. W tym miejscu nie brakuje hoteli i pensjonatów, a także obiektów sanatoryjnych różnej klasy, dlatego znajdziesz odpowiedni nocleg dla osób o zróżnicowanej zasobności portfela. W Ustce spróbujesz robionych na miejscu krówek usteckich i zobaczysz pomnik syrenki, bliźniaczo podobnej do tej z Kopenhagi.

Na Pomorzu Środkowym warto jest również zobaczyć wzgórze Rowokół niedaleko wsi Smołdzino. To miejsce jest związane z obrzędowością danych Słowian i wiarą pogańską. Obecnie jest to przyjemny teren do krótkiego trekkingu i wspięcia się na wieżę na szczycie, skąd widać nie tylko morskie wybrzeże, ale także jeziora Gardno i Łebsko. Oba jeziora są bardzo płytkie, przybrzeżne, oddzielone niewielkim pasmem ziemi od otwartego morza. W ich okolicach znajdziesz ciekawe szlaki piesze i rowerowe.

Jastrzębia Góra

Chcesz wiedzieć, jaki charakter ma województwo pomorskie, co warto zobaczyć w trakcie wakacji i który punkt jest obowiązkowy? Odpowiedź brzmi - Jastrzębia Góra. To wieś niedaleko od Trójmiasta. Stanowi świetną bazę wypadową również do zwiedzania innych miejscowości, Władysławowa, Pucka, czy Rozewia. Ma ona kuracyjny, sielankowy charakter. Zabudowa willowa została wzniesiona nad brzegiem stromego klifu. Wypełniają ją restauracje, hotele i pensjonaty. Oczywiście poza sezonem jest tutaj znacznie spokojniej. Miejscu temu nie brakuje uroku przez cały rok. Jesienią i zimą, w sztormowej porze także jest co robić i co podziwiać. Taki sielski wypoczynek jest kwintesencją wakacji na Pomorzu.

Plaża

Przegląd ciekawych, mało znanych miejsc na Pomorzu

Mało znane miejsca na Pomorzu to lista, która jest naprawdę rozbudowana. Jej królową jest piękna latarnia Stilo, położona w sosnowym lesie. Jeszcze do niedawna to miejsce było niemal całkowicie odludne, odwiedzane jedynie przez lokalnych mieszkańców. Teraz się już to nieco zmieniło, pojawiły się stragany z pamiątkami, jednak i tak jest ich niewiele. Tutaj można odpocząć na szerokiej, piaszczystej plaży bez parawanów i bez muzyki z głośników. Nie znajdziesz tutaj typowo nadmorskich atrakcji, więc jest to przestrzeń dla fanów wypoczynku w dosłownym znaczeniu tego słowa.

Jednym z takich atrakcji pomorskich z pewnością jest muzeum Volkswagena w Pępowie. Położone jest około 20 kilometrów od Gdańska. Na miejscu zobaczysz zbiór wielu, również klasycznych modeli, powstały z czystej pasji właściciela.

Dino Park w Malborku to kolejny punkt na naszej trasie skierowany raczej dla najmłodszych. Nie będą się tutaj nudzić nawet w trakcie całodziennej wyprawy. Ruchome dinozaury i smoki to w końcu nie lada atrakcja. Nie zabraknie także aktywności sportowych, kina 5D, laserowych przeszkód i animatorów, dbających o dobry humor wszystkich gości. Obok jest również park linowy, do którego obowiązuje ten sam bilet wejściowy.

Groty Mechowskie to jaskinie, które nie występują przecież jedynie w górach. To również jedna z wielu atrakcji pomorskich. Znajdziesz je w powiecie puckim, nieco dalej od turystycznych szlaków. Czego możesz się spodziewać na miejscu? Przede wszystkim pięknych formacji skalnych, stalaktytów i żeber. Wytyczony jest tutaj szlak turystyczny, dlatego groty można zwiedzić. Nie są one może tak imponujące, jak te znane chociażby z południowej Polski albo z zagranicy, ale jednak to dobra okazja do pokazania dziecku także takich tworów.

Wiejska droga

Atrakcje na weekend w województwie pomorskim

Masz mało czasu? Pomorskie atrakcje na weekend świetnie się sprawdzą. Do wyboru masz bardzo wiele zróżnicowanych miejsc - coś dla fanów leniuchowania i miłośników aktywności fizycznej.

Masz niewiele czasu i chcesz spróbować jakiś aktywności niedaleko od Gdańska? W takim razie świetnie sprawdzi się miejscowość Babi Dół koło Żukowa i istniejący tutaj Jar Raduni. Radunia to niewielka rzeka, dopływ Motławy. Jest ona pełna uroku, a właśnie na Kaszubach ma swój przełom i płynie, meandrując przez głęboki jar. Jego brzegi w niektórych miejscach mają nawet 50 metrów wysokości. Wszystko to w otoczeniu pięknego, czystego lasu. Wzdłuż obu brzegów rzeki wytyczono trasy piesze, nieraz o niemal górskim charakterze, więc to także dobra okazja do treningu przed wybraniem się w wyższe partie.

Pole tulipanów - brzmi jak idealna atrakcja na weekend. Znaleźć je możesz w miejscowości Błotnik, niedaleko Gdańska. To oczywiście tylko sezonowa aktywność, ale w czasie, kiedy kwitną kwiaty nie ma lepszego miejsca na zorganizowanie dla siebie romantycznej sesji fotograficznej. W końcu symbolem Żuław jest właśnie tulipan.

Bytów to jedna z pomorskich atrakcji na weekend położonych bliżej południowych krawędzi województwa. Co możesz znaleźć na miejscu? Przede wszystkim zamek krzyżacki, który oczywiście nie jest taki duży, jak ten w Malborku, ale zachował się w dobrym stanie i w formie muzeum jest udostępniony zwiedzającym. Poza tym zobaczysz tu unikatowy, XIX-wieczny most kolejowy. Dlaczego jest wyjątkowy? Bo nigdy nie został użyty i nie wiadomo dokładnie w jakim celu go wybudowano. Romantycy i miłośnicy natury koniecznie powinni odwiedzić także ogród japoński. A wszyscy - Muzeum Zachodniokaszubskie, w którym dowiesz się najwięcej o kulturze tych ziem.

Charzykowy i Chojnice to dwie miejscowości położone na samym skraju województwa pomorskiego, skąd bliżej już do Bydgoszczy niż do Gdańska. Jednak nadal jest to warty odwiedzenia skrawek Pomorza. W Chojnicach wybierz się do Eksperymentarium Chojnice, gdzie zapoznasz się z historią człowieka w kontekście przyrody. Drugim ciekawym miejscem jest park wodny. Koniecznie przespaceruj się także po Parku 1000-lecia. Znajdziesz tutaj nie tylko klasyczne ścieżki spacerowe, ale też bullodrom, ogród botaniczny, siłownie na świeżym powietrzu czy stoły do gier. W Chojnicach jest również muzeum Janusza Trzebiatowskiego, który się tutaj urodził. To malarz, rzeźbiarz i poeta, którego prace są wystawiane w najbardziej znanych muzeach całego świata. Charzykowy to z kolei miejscowość położona nad brzegiem Jeziora Charzykowskiego. Jest tu pełna infrastruktura wypoczynkowa, dla sportów wodnych i lądowych. Jeżeli wolisz miejsca o bardziej lokalnym charakterze, to wypoczynek tutaj jest idealnym wyborem. Po Jeziorze Charzykowskim pływa statek piracki Tur.

Jeżeli już mowa o Chojnicach, to blisko stąd do innego regionu, który w dużej mierze położony jest już na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, ale spokojnie można go zaliczyć także do pomorskich atrakcji. Mowa o Borach Tucholskich, czyli ogromnym kompleksie leśnym lasów sosnowych, w których wytyczono również park narodowy. To mokradła, jeziora i lasy, po których można wędrować cały dzień i nikogo nie spotkać. Szczególnie pięknie jest tutaj jesienią, więc koniecznie zarezerwuj wolny chociaż jeden dzień. To dobra alternatywa na przykład dla niewspółmiernie droższego wypoczynku nad morzem czy na Mazurach.

Malbork - atrakcje Pomorze

Atrakcje dla dzieci na Pomorzu - gdzie zabrać najmłodszych?

Co znajduje się na liście atrakcji dla dzieci Pomorze? Ten przegląd warto zacząć od jednego z najsłynniejszych zabytków całej Polski. Mowa o zamku krzyżackim w Malborku. Ta ogromna budowla zrobi wrażenie na każdym. Również dzieci, złaknione historii o rycerzach, poczują się w tych murach bardzo dobrze. Warto się z nimi wybrać na zwiedzanie z przewodnikiem celowane właśnie w grupę najmłodszych. Wówczas ten kilkugodzinny spacer minie bardzo szybko.

Spodobał się Wam zamek w Malborku? Warto wybrać się także do podobnych budowli w Kwidzynie i Sztumie (możliwość kupna łączonego biletu).

Szwajcaria Kaszubska to zbiór kolejnych pomorskich atrakcji na weekend również dla najmłodszych. Skąd ta nazwa? Wzięła się od licznych, polodowcowych połączonych ze sobą jezior oraz wzgórz, nieraz całkiem wysokich, które urozmaicają tutejszy krajobraz. Nic dziwnego, że w samym sercu tej krainy znajduje się Wieżyca - góra, na której w sezonie zimowym można swobodnie pojeździć na nartach. Dobrze przygotowany ośrodek jest świetny do tego celu.

Poza zimą warto wybrać się w tutejsze, rozległe lasy, pełne zwierząt i grzybów, które dla każdego dziecka będą lekcją przyrody na żywo.

Jeżeli brakuje Wam typowych atrakcji dla dzieci, Pomorze oferuje wiele biletowanych miejsc, do których można zabrać najmłodszych. To między innymi Dom do góry nogami w Szymbarku. Ten oryginalny obiekt doprowadzić Cię do zawrotów głowy, bo wszystko w nim jest na odwrót. Na miejscu na własne oczy zobaczysz również najdłuższą deskę na świecie.

Sea Park w Sarbsku należy do grona kolejnych w województwie pomorskim atrakcji skierowanych głównie w stronę dzieci. Na zadbanym terenie obejrzysz pokaz fok i uchatek. Możesz także wejść do wnętrza statku odwróconego do góry kadłubem. Place zabaw, interaktywne wystawy, mnóstwo wiedzy i edukacji na temat morskiego życia - nic dziwnego, że jest to jedna z najlepszych nietypowych atrakcji pomorskiego.

Dzieciom do gustu może przypaść również lekcja historii i kultury dawnych mieszkańców Pomorza, ale podana w wersji bezpośredniej. W województwie są dwa takie znane miejsca. Pierwszym jest Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Znajdują się w nim autentyczne chaty i zabudowania należące do dawnych mieszkańców tych ziem. Na miejscu można wziąć udział w warsztatach, by przekonać się, jak wyglądało życie na słowińskiej wsi przed wiekami. Szczególnie dobrze jest przyjechać tutaj na początku maja, kiedy to odbywa się tak zwane Czarne Wesele. Jest to kilkudniowa impreza organizowana z okazji zakończenia kopania torfu w dawniejszych czasach. Wtedy cały teren skansenu zamienia się w miejsce inscenizacji i warsztatów. Idealna atrakcja dla najmłodszych, którym nabyta wiedza przyda się w szkole.

Osoby przebywające na wakacjach bardziej na południu województwa pomorskiego koniecznie powinny wybrać się do Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. Znajdziesz tutaj nie tylko autentyczne zabudowania gospodarcze, ale także na przykład szkołę. Wielu przedmiotów można dotknąć, sprawdzić w jaki sposób działały. To naprawdę wpływa na wyobraźnię, dlatego to jedna z lepszych nietypowych atrakcji pomorskiego, którą możemy z czystym sumieniem polecić.

Pomorskie atrakcje Cię zainteresowały? Możesz je wszystkie zwiedzić korzystając z transportu publicznego - szybko i niedrogo. Rozkład jazdy pociągów i autobusów wygodnie sprawdzisz w wyszukiwarce EuroPodróże. Kupisz w niej również bilety na wybrane przez siebie połączenie. Pomorze czeka na zobaczenie!

Podane ceny oraz rozkład jazdy mogą ulec zmianie. Sprawdź aktualny rozkład 👉 tutaj

Udostępnij artykuł