5 pomysłów na zimę w mieście z dziećmi – zaplanuj podróż pociągiem

Opublikowany: 2022/12/27
Kategoria: Recepty na podróż

5 pomysłów na zimę w mieście z dziećmi — zaplanuj podróż pociągiem

 

Po bożonarodzeniowym ucztowaniu i leniuchowaniu warto zadbać o zdrową aktywność, nawet jeśli przerwę świąteczną spędzacie w mieście (Wasze ciało i głowa Wam za to podziękują!). To doskonała okazja, żeby poczuć zimową aurę i zrobić rzeczy, na które zwykle brakuje nam czasu. Nowe pomysły przydadzą się, szczególnie gdy macie dzieci, które rozpiera energia i ciekawość, dlatego przygotowaliśmy dla Was listę inspiracji na kreatywne i aktywne spędzenie nadchodzących dni!

 

Dajcie się oczarować światełkom w mieście

Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się ogrody i parki świateł, które możecie odwiedzić w kilkunastu miastach w Polsce, m.in. w Warszawie, Zabrzu, Wałbrzychu czy Gdańsku.

Przekroczenie ich bram jest jak znalezienie się w zupełnie innym świecie – pełnym niesamowitych barw, świetlnych iluminacji i kompozycji, które rozświetlą długie zimowe wieczory. Każde z miejsc opowiada swoją historię: Królewski Ogród Światła przy zamku na warszawskim Wilanowie czy Ogrody Zamku Książ zabiorą Was w podróż w czasie i pokażą wyjątkowe życie na dworze królewskim, ogrody w Krakowie, Gdyni czy Chorzowie sprawią, że znajdziecie się w samym środku popularnych bajek, a Park Iluminacji w Lublinie zaprosi Was na spacer po ,,Tajemniczym ogrodzie”.

Jesteśmy przekonani, że Wasze dzieci będą zachwycone! Ogrody świateł to też świetne miejsce na romantyczną zimową randkę tylko we dwoje. Do wszystkich miast z ogrodami świateł dojedziecie pociągiem. Bilety pkp znajdziecie w serwisie EuroPodróże.pl.

Poślizgajcie się w pięknym otoczeniu

Zimą wiele miast próbuje zadbać o ruch swoich mieszkańców, organizując lodowiska, nierzadko w naprawdę wyjątkowych sceneriach. W tym roku pojeździcie na łyżwach w Warszawie na Rynku Starego Miasta lub na Stadionie Narodowym, w Katowicach i Poznaniu (tu ślizgawki są częścią Jarmarków Bożonarodzeniowych).

W Krakowie, jak co roku, otwarto Ice Park, czyli największe lodowisko pod gołym niebem w Polsce (ze specjalną taflą dla dzieci i urokliwymi lodowymi alejkami pośród drzew Parku Jordana). Turyści przyjeżdżający do miasta mogą skorzystać również z lodowiska znajdującego się przed dworcem Kraków Główny od strony Galerii Krakowskiej.

Światełka, muzyka, malownicze otoczenie – wszystko to wprawi Was w doskonały nastrój i sprawi, że poczujecie się jak bohaterowie znanych świątecznych filmów. Lodowiska są zaopatrzone w wypożyczalnie łyżew i przygotowane na przyjmowanie małych gości, którzy mogą łatwo rozpocząć naukę jazdy z pomocą chodzików, np. popularnych pingwinków.

Odwiedźcie muzea z ofertą dla najmłodszych

Kiedy zimno za oknem, a wy wolicie spędzić czas aktywnie, lecz w cieple, koniecznie wybierzcie się do muzeum. Wiele z nich ma dedykowane dzieciom wystawy i interaktywne ekspozycje, które zainteresują małych odkrywców i zainspirują ich do własnej aktywności twórczej czy naukowej. Dzisiejsze muzea to już nie tylko ekspozycje, ale też oferta kulturalna skierowana do odbiorców w różnych grupach wiekowych, znajdziecie więc tam m.in. warsztaty dla dzieci, spotkania z artystami i zajęcia edukacyjne.

Okres zimowy jest doskonałą okazją na odwiedzanie muzeów, bo zwykle jest wtedy znacznie mniej turystów niż w sezonie letnim i większy komfort zwiedzania. W przerwie świątecznej warto odwiedzić zarówno muzea w miejscach, w których mieszkacie (w końcu w ciągu roku tak często brakuje czasu, żeby zapoznać się z ich ofertą!), jak i pamiętać o ciekawych instytucjach, gdy planujecie wycieczki z dziećmi nastawione na zwiedzanie nowych miast.

Wybierzcie się na długi zimowy spacer

Świąteczne dekoracje i oświetlenie sprawiają, że spacery po zmroku mają wyjątkową atmosferę, dlatego czasem nie potrzeba już nic więcej! Wasz zimowy spacer w mieście możecie jednak wcześniej zaplanować, np. przygotować specjalną trasę nastawioną na obejrzenie bożonarodzeniowych szopek. Ruchome, żywe, tradycyjne, nowoczesne – w większych miastach ich różnorodność i bogactwo naprawdę zachwyca, a dla dzieci taki spacer to wielka frajda!

Alternatywą dla osób bardziej aktywnych będzie spacer zimowy połączony ze sportem. Przykładem mogą być narty biegowe. Pociągiem możesz pojechać np. do Warszawy (gotową receptę na wyjazd znajdziesz u nas na blogu). Coraz większą popularnością podczas pieszych wędrówek cieszą się kije do nordic walkingu — je zmieścisz w plecaku. A więc kup bilet pkp i ruszaj w drogę!

Poczujcie magię świąt na Jarmarku Bożonarodzeniowym

Jeśli zgadzacie się ze stwierdzeniem „aury świątecznej nigdy dość”, to koniecznie powinniście wybrać się na jeden z wyjątkowych Jarmarków Bożonarodzeniowych, część z nich będzie funkcjonowała również w styczniu. Na stoiskach czekają na Was lokalne przysmaki, aromatyczne napoje i wyjątkowe, często ręcznie robione produkty. Jarmarki Bożonarodzeniowe to jednak nie tylko kiermasze, ale też program wydarzeń towarzyszących – koncerty, konkursy dla dzieci, spotkania ze św. Mikołajem. Dla najmłodszych odwiedzających organizatorzy zawsze szykują specjalną ofertę: karuzele, młyńskie koła, świąteczne kolejki, strefy zabaw i spotkania z bajkowymi bohaterami.

Więcej o tym, gdzie warto wybrać się na Jarmark Bożonarodzeniowy pociągiem, pisaliśmy w naszym artykule. Na każdy z nich łatwo dotrzecie koleją, dlatego już dziś zarezerwujcie bilet na EuroPodróże.pl.

 

 

Wyszukaj połączenie