Wcześniejszy zakup biletów kolejowych: dlaczego warto kupować bilety na pociąg z wyprzedzeniem

Wcześniejszy zakup biletów kolejowych: dlaczego warto kupować bilety na pociąg z wyprzedzeniem

Opublikowany: 2024/06/19
Kategoria:

Pociąg jest wygodnym i szybkim sposobem na podróżowanie, jednak czasem bilety kolejowe mogą okazać się sporym wydatkiem w planowaniu podróży, szczególnie w przypadku dokonania rezerwacji w ostatniej chwili. Jeśli zaplanować kupno biletu z wyprzedzeniem, zyskujemy sporo korzyści. Jest to świetny sposób, aby zaoszczędzić pieniądze, mieć gwarancję miejsca siedzącego w pociągu oraz spokojnie zaplanować swoją podróż. Warto skorzystać z tej możliwości i cieszyć się bezstresową, przyjemną wycieczką kolejową.

Czy warto kupować bilety PKP z wyprzedzeniem?

Po pierwsze, wcześniejszy zakup biletu pozwoli Ci uzyskać najbardziej atrakcyjną cenę. Przewoźnicy oferują specjalne promocje i zniżki dla pasażerów, którzy dokonają rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. Im bliżej terminu podróży, tym bardziej wzrasta cena biletu.

Sprzedaż biletów kolejowych po Polsce otwiera się na 30 dni przed datą wyjazdu, a cena zmienia się w zależności od ilości dni od aktualnej daty do daty odjazdu pociągu:

 • 21-30 dni przed wyjazdem — cena jest najniższa
 • 14-21 dni przed wyjazdem — szacunkowy wzrost od ceny początkowej wynosi 10-20%
 • 7-14 dni przed wyjazdem — cena na bilet wzrośnie na około 30%
 • 1-7 dni przed wyjazdem — cena jest najwyższa, wzrost od ceny początkowej stanowi ok. 40%

Dodatkowo, rezerwując miejsce z góry, masz pewność, że znajdziesz wolny fotel w preferowanym pociągu, a nawet wagonie. Szczególnie w okresach wysokiego popytu, takich jak weekendy czy święta, miejsca w pociągach na popularnych trasach potrafią się szybko wyprzedać.

Co więcej, wcześniejszy zakup biletu daje Ci możliwość zaplanowania całej podróży i zarezerwowania dodatkowych usług, np. miejsca w wagonie sypialnym, wybranie miejsca w wagonie bezprzedziałowym lub dla przewożenia roweru. Można również łatwo zarezerwować miejsca obok siebie, podróżując z przyjaciółmi lub rodziną.

Na ile dni przed odjazdem pociągu mogę kupić bilet?

W przypadku połączeń krajowych (po Polsce), rezerwacja jest możliwa tylko na przejazdy rozpoczynające się nie później niż 30 dni od aktualnej daty.

W przypadku podróży zagranicznych rezerwacja, w zależności od przewoźnika, jest możliwa tylko na przejazdy rozpoczynające się nie później niż  30, 60 lub 120 dni od aktualnej daty.

 

Połączenia krajowe w Polsce PKP Intercity, oferta obejmuje przejazdy pociągami:

30 dni od aktualnej daty

 •  Express InterCity Premium (EIP)
 • Express InterCity (EIC)
 • InterCity (IC)
 • Twoje Linie Kolejowe (TLK).

Połączenia międzynarodowe w ofercie PKP Intercity z Polski do innych krajów Unii Europejskiej:

60 dni od aktualnej daty

 • Niemiec
 • Austrii
 • Węgier
 • Czech
 • Słowacji.

Ile wcześniej można kupić bilet na pociąg międzynarodowy?

 

Przewoźnik kolejowy Zakres czasowy od aktualnej daty Kierunki podróży
PKP Intercity 30 dni Połączenia krajowe w Polsce
PKP Intercity 60 dni Połączenia międzynarodowe do Niemiec, Austrii, Węgier, Czech, Słowacji.
DB (Deutsche Bahn) 6 miesięcy Państwowe koleje w Niemczech 
Eurostar 6 miesięcy Obsługują połączenia do Paryżu, Londynu, Amsterdamu i Brukseli przez Eurotunnel.
OEBB (Österreichische Bundesbahnen) 6 miesięcy Państwowe koleje austriackie
SNCF (Société Nationale des Chemins de fer Français) 3 miesięcy Państwowe koleje francuskie
RegioJet 30 dni Czeska firma kolejowa, oferuje połączenia do Polski, Niemiec, Słowenii, Austrii.
TGV 3 miesięcy Kolej dużych prędkości we Francji. Oferta obejmuje połączenia do Luksemburga, Belgii, Austrii i Włoch.

Kiedy warto kupić bilety na pociągi PKP Intercity?

Sprzedaż biletów na pociągi PKP Intercity rozpoczyna się z reguły 30 dni przed datą odjazdu. W tym czasie pasażerowie mogą rezerwować miejsca w wybranych pociągach i zakupić bilety w najkorzystniejszych cenach. Najtańsze oferty są dostępne właśnie na 12-30 dni przed terminem podróży. Im bliżej daty wyjazdu, tym ceny na bilety kolejowe stopniowo rosną. 

Warto pamiętać, że sprzedaż biletów kolejowych PKP Intercity na połączenia międzynarodowe rozpoczyna się na 60 dni przed podróżą. Podróżowanie pociągami po Europie staje się coraz popularniejsze, dlatego warto wiedzieć, jak wcześniej należy kupować bilety, aby uzyskać najkorzystniejsze ceny.

 

Ile wcześniej pojawiają się bilety PKP?

Sprzedaż biletów (przez Internet) na pociągi krajowe w Polsce rusza o godz. 0:30 na 30 dni przed datą odjazdu. Wyjątkiem są pierwsze noce w miesiącu, wtedy czas serwisowy kończy się o godz. 1:00 i dopiero wtedy można zarezerwować bilet.

 

Jak upolować tanie bilety PKP? Kilka przydatnych wskazówek dla podróżników

 

Kupuj bilety kolejowe z wyprzedzeniem

Przewoźnicy kolejowi oferują specjalne promocje i zniżki dla tych pasażerów, którzy dokonają rezerwacji z dużym wyprzedzeniem. W przypadku biletów na pociągi PKP Intercity, bilety można kupić za 30 dni do planowanej podróży. Im bliżej terminu podróży, tym bardziej wzrasta cena biletu, dlatego nie warto zostawiać zakup biletu na ostatnią chwilę. Najlepiej kupować bilety jak tylko otworzy się sprzedaż.

 

Kiedy są najtańsze bilety na pociąg?

Jest jeszcze jeden trik, aby kupić bilet taniej. Większość osób słyszała o nim w przypadku biletów lotniczych, ale działa on również w przypadku pociągów, szczególnie jeśli szukasz biletów na międzynarodowe trasy, takie jak Warszawa – Wiedeń, Kraków – Berlin, Przemyśl – Praga, itd. Ceny zmieniają się w zależności od dnia tygodnia, w którym planowana jest podróż.

Istnieje więc szansa, że uda Ci się kupić bilet, wybierając podróż we wtorek, czwartek, lub niedzielę.

Możesz wypróbować tę metodę, ponieważ są to dni o mniejszym ruchu, więc nie tylko zaoszczędzisz na biletach, ale będziesz też mieć wygodniejszą podróż.

 

Sprawdź ceny na przejazdy z przesiadką

Jeśli planujesz podróż pociągiem, sprawdź różne opcje połączeń. Przed dokonaniem rezerwacji sprawdź różne warianty, z dużym prawdopodobieństwem się okaże, że podróż z przesiadką będzie tańszą.

 

Korzystaj z porównywarek Internetowych

Na stronie EuroPodoróże zawsze znajdziesz sprawdzone informacje o dostępności biletów, pociągach na Twoją trasę, również możesz sprawdzić aktualny rozkład jazdy, porównać ceny i wybrać najbardziej komfortową dla siebie podróż.

 

Korzystaj z rabatów oferowanych przez przewoźników kolejowych

Sprawdź, jakie rabaty oferuje przewoźnik, z którego planujesz skorzystać. Mogą to być zniżki ustawowe lub oferty specjalne. Kupując bilet na PKP Intercity można uzyskać rabat, jeśli podróżujesz grupą od 2 do 6 osób – „Taniej z Bliskimi”. Z tego rabatu mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, również cudzoziemcy, ze zniżki również mogą skorzystać nie tylko członkowie rodziny, ale także przyjaciele. Najważniejsze, aby podróżowali razem od jednego miejsca docelowego do drugiego.

Warto pamiętać, że z tej zniżki można skorzystać kupując bilety co najmniej na 3 dni wcześniej od aktualnej daty do planowanej daty podróży.

Podróżujesz służbowo? Sprawdź jakie są zalety wcześniejszego kupowania biletów

Jeśli planujesz podróż służbową, najlepszym rozwiązaniem przy planowaniu wycieczki jest wcześniejsza rezerwacja biletu kolejowego. Co zyskujesz:

Większy wybór dostępnych połączeń w danym dniu i wygodny czas odjazdu. Bilety na popularne połączenia typu Kraków – Warszawa wyprzedają się szybko, zwłaszcza w okresie szczytowego ruchu (rejsy poranne i wieczorne).

 

Minimalizowanie stresu

Zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem zmniejsza ryzyko spóźnienia się lub konieczności dokonywania zmian w ostatniej chwili, co może być stresujące.

 

Skuteczniejsze planowanie

Możesz lepiej zaplanować harmonogram spotkań, wiedząc dokładne godziny odjazdu i przyjazdu do punktu docelowego.

 

Strefa Ciszy

Kupując bilety wcześniej możesz wybrać dowolne miejsce w pociągu, najlepiej w Strefie Ciszy, żeby cieszyć się spokojną i cichą podróżą przed spotkaniem oraz nadrobić zaległości.

 

Niższe ceny na bilety Pendolino

Jeśli zależy Ci na krótkim czasie podróży i preferujesz podróżowanie pociągami Pendolino, to rezerwując bilet wcześniej, zdecydowanie możesz liczyć na niższą cenę.

 

Kup bilet Pendolino na tych trasach:

Warszawa ↔ Gdańsk od 74 PLN czas  przejazdu 2:25 h Sprawdź
Kraków ↔ Warszawa od 107 PLN czas  przejazdu 2:25 h Sprawdź
Warszawa ↔ Wrocław od 189 PLN czas  przejazdu 3:41 h Sprawdź
Rzeszów ↔ Warszawa od 121 PLN czas  przejazdu 3:48 h Sprawdź
Katowice ↔ Warszawa od 137 PLN czas  przejazdu 2:30 h Sprawdź

Dlaczego warto zarezerwować bilet kolejowy wcześniej podróżując z rodziną?

Planując rodzinną wycieczkę, najlepszym rozwiązaniem jest dokonanie rezerwacji z wyprzedzeniem. Sprawdź jakie są zalety:

 

Większy komfort 

Rodziny podróżujące z dziećmi lub osobami starszymi mogą zarezerwować miejsca z większą przestrzenią lub udogodnieniami, co zwiększa komfort podróży.

 

Oszczędność 

Bilety kupione z wyprzedzeniem są zazwyczaj tańsze, niż te kupione w ostatniej chwili.

 

Miejsce w przedziale rodzinnym 

Podróżując z małym dzieckiem możesz wybrać miejsce w wagonie z przedziałem rodzinnym, ilość miejsc w takich wagonach jest mocno ograniczona i szybko się wyprzedaje na popularnych trasach.

 

Większy wybór na popularnych trasach

Planując rodzinne wakacje i kupując bilet w jak możliwe wcześniejszym terminie zmniejszasz ryzyko, że bilety na dane połączenie zostaną całkowicie wyprzedane. Dotyczy to kierunków nad morzem i innych popularnych wakacyjnych destynacjach.

 

Sprawdź, dokąd możesz dojechać pociągiem na wakacje:

Warszawa ↔ Gdańsk od 74 PLN Sprawdź
Kraków ↔ Zakopane od 27 PLN Sprawdź
Wrocław ↔ Gdynia od 92 PLN Sprawdź
Warszawa ↔ Berlin od 123 PLN Sprawdź
Katowice ↔ Kołobrzeg od 101 PLN Sprawdź

Gwarancja miejsca siedzącego

Nie warto też odkładać rezerwację biletu na ostatnią chwilę ze względu na ryzyko pozostania bez przydzielonego miejsca w wagonie, a to oznaczałoby konieczność kilkugodzinnej jazdy na stojąco. Są to szczególnie niekomfortowe warunki dla podróży z dzieckiem.

Taniej z bliskimi i planowanie podróży z przyjaciółmi

Planujesz wycieczkę z przyjaciółmi? Oto kilka powodów dlaczego warto kupić bilet na pociąg wcześniej:

 

Oszczędność

Kupując bilety grupowe z wyprzedzeniem, można uzyskać znacznie niższe ceny w porównaniu do zakupu pojedynczych biletów w ostatniej chwili. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na całej podróży.

Gwarancja siedzących miejsc obok siebie

Zarezerwowanie biletów wcześniej daje pewność, że cała grupa będzie mogła siedzieć razem w pociągu. Unika to nieprzyjemnej sytuacji, gdy przyjaciele musieliby się rozdzielać.

Zniżka “Taniej z bliskimi”

Rezerwując bilety dla grupy z 2-6 osób pamiętaj o zaznaczeniu zniżki “Taniej z bliskimi”. Zniżka jest dostępna przy rezerwacji biletów minimum za 3 dni od aktualnej daty do daty planowanego odjazdu.

Lepsza organizacja

Planowanie podróży z wyprzedzeniem pozwala na dokładne ustalenie harmonogramu, uwzględnienie wszystkich potrzeb grupy i zaplanowanie zwiedzania ciekawych atrakcji.

Sprawdź dokąd możesz dojechać za mniej niż 100 zł

Wyszukaj połączenie