Pociągiem na Wszystkich Świętych

Opublikowany: 2023/10/16
Kategoria: Recepty na podróż

Pociągiem na Wszystkich Świętych – jak podróżować koleją wygodnie i tanio?

Początek listopada to czas, w którym Polacy masowo podróżują. Celem jest odwiedzanie grobów bliskich. Nie zawsze jednak wybrany cmentarz znajduje się w odległości spaceru albo dojazdu autobusem. Niektórzy do docelowych nekropolii muszą jechać naprawdę wiele kilometrów.

W takim przypadku wygodnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty przejazdów kolejowych. Przewoźnicy dostosowali swój rozkład do wzmożonej obsługi podróżnych w okolicach 1 listopada. Przygotowywane są nie tylko dodatkowe wagony, ale także siatka połączeń jest bardzo rozbudowana. Podróż koleją może być więc naprawdę wygodna. Przygotowaliśmy krótki poradnik na ten temat.

Najważniejsze polskie nekropolie

Warszawa: Cmentarz Komunalny Północny, Cmentarz Centralny, Powązki
W Warszawie znajduje się blisko 40 czynnych nekropolii. Nic dziwnego, że w okolicach 1 i 2 listopada stolicę odwiedza ogromna rzesza osób chcących zapalić znicz na grobach nie tylko swoich bliskich, ale i znanych osób, przedstawicieli świata kultury, sportu albo polityki. Dodatkowe pociągi do tego miasta ułatwiają dojazd na miejsce. W obrębie stolicy z kolei działa rozbudowana komunikacja miejska, która pomoże w sprawnym dostaniu się do punktu docelowego.

Kraków: Cmentarz Rakowicki
Kraków to nie tylko charakterystyczny, piękny Cmentarz Rakowicki, chociaż do niego dostaniesz się na piechotę z dworca Kraków Główny. Czy wiesz, że został on już w 1976 roku wpisany do rejestru zabytków? To wyróżnienie podkreśla jego niezwykły charakter. Poza nim znane miejsca pamięci w Krakowie to między innymi Cmentarz Salwatorski, Krypta Zasłużonych na Skałce albo jedna z najmłodszych krakowskich nekropolii w Podgórkach Tynieckich.

Warszawa Centralna — Kraków Główny Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Łódź
Dostosowany do oczekiwań podróżnych rozkład kolejowy pozwala na wygodne dotarcie do Łodzi. Znajduje się tu wiele miejsc pamięci, z których największy jest Cmentarz na Dołach oraz Cmentarz Stary.

Warszawa Centralna — Łódź Fabryczna Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Wrocław
We Wrocławiu znaleźć można aż 13 czynnych nekropolii, do których wygodnie dotrzeć można korzystając z międzymiastowych oraz regionalnych pociągów PKP. Pomiędzy 30 października a 4 listopada na tory wyjadą składy z dodatkowymi wagonami, aby zmieściło się w nich jak najwięcej podróżnych udających się na groby swoich bliskich także w stolicy Dolnego Śląska.

Warszawa Centralna — Wrocław Główny Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Poznań: Miłostowo, Junikowo
Na poznańskim Cmentarzu Junikowo pochowanych jest około 140 tysięcy osób, dlatego jest to największego tego typu miejsce w tym mieście. Jednak najbardziej znany jest Cmentarz Miłostowo, który jest również największy pod względem powierzchni. To właśnie w te dwa miejsca kieruje się większość podróżnych przyjeżdżających do stolicy Wielkopolski 1 i 2 listopada.

Warszawa Centralna — Poznań Główny Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Gdańsk
Cmentarze w Gdańsku dzielą się na te zabytkowe, z wieloletnią historią i na te całkowicie nowe. Nawet jeżeli do Trójmiasta jedziesz z niedalekich okolic, sprawniejszy będzie dla ciebie dojazd komunikacją publiczną, w tym pociągami, których nad morze jeździ naprawdę wiele.

Warszawa Centralna — Gdańsk Główny Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Katowice
W Katowicach znaleźć można cmentarze związane z różnymi wyznaniami i z różnymi okresami historycznymi. Jeżeli chcesz dojechać pociągiem do tego miasta, warto kupić bilet z wyprzedzeniem, aby mieć pewność miejsca siedzącego i wcześniej zaplanować całą podróż.

Warszawa Centralna — Katowice Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Szczecin: Cmentarz Centralny
Czy wiesz, że szczeciński Cmentarz Centralny jest największy w Polsce i trzeci w Europie pod względem powierzchni? Zajmuje obszar 172 hektarów. Nietrudno się więc domyślić, że dojazd samochodem na miejsce w okolicach Wszystkich Świętych jest bardzo utrudniony. Podróż pociągiem jest najwygodniejszą opcją.

Warszawa Centralna — Szczecin Główny Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Bydgoszcz
Największa liczba grobów w Bydgoszczy znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej. W Bydgoszczy jest także siedem tego rodzaju miejsc, które zostały wpisane do rejestru zabytków. To okazja do spaceru, chwili zadumy i refleksji w tym wyjątkowym czasie.

Warszawa Centralna — Bydgoszcz Główna Sprawdź rozkład jazdy
Inne połączenia Sprawdź rozkład jazdy

Rezerwuj bilety z wyprzedzeniem

W okresie Wszystkich Świętych podróżnych chętnych do skorzystania z oferty PKP jest więcej. Liczna frekwencja sprawia, że czasami na ostatnią chwilę nie kupisz już biletu z miejscem siedzącym. Dlatego w miarę możliwości jak najszybciej zdecyduj się na konkretne połączenie. Będziesz mieć gwarancję, że kupisz miejscówkę na najwygodniejszy dla siebie pociąg i usiądziesz w dogodnym dla siebie miejscu. To szczególnie istotne, jeżeli w podróż wybierasz się większą grupą, jedziesz z dzieckiem albo jesteś osobą z niepełnosprawnościami.

Wyszukiwarka połączeń kolejowych – dla twojej wygody

W naszej wyszukiwarce połączeń kupisz bilety kolejowe wielu przewoźników w jednym miejscu. Dzięki temu nie musisz sprawdzać osobno każdego połączenia. Wszystko będzie zebrane w jednym miejscu, co ułatwi wybór i monitorowanie najlepszych cen. Na spokojnie zdecyduj, który pociąg będzie dla ciebie najlepszy.

Wyszukiwarka przesiadek

Jazda pociągiem to nie tylko korzystanie z PKP Intercity. Szczególnie jeżeli rzadko jeździsz pociągami, możesz nie orientować się w innych możliwościach. Czasami podróż do mniejszej miejscowości wymaga przesiadania się. W takim przypadku ważne jest, by wybrać najkorzystniejszą opcję. Wyszukiwarka połączeń także w tym przypadku pomoże zaplanować wygodną opcją. Szczególnie przy zmiennej, listopadowej pogodzie.

Warto zakupić bilet ze zniżką

Sprawdź także, w jaki sposób możesz zaoszczędzić na kupowanych przez siebie biletach kolejowych. Popularne zniżki to: Karta Dużej Rodziny, bilet rodzinny EIP/EIC oraz Taniej z bliskimi Intercity i TLK. Zazwyczaj bardziej opłacalne jest kupowanie biletu wcześniej, a nie tuż przed świętem. Wówczas także można liczyć na zniżkę.

Wygodny bilet w formie elektronicznej

W zamieszaniu związanym z podróżą łatwo jest zapodziać gdzieś papierowy bilet. Dlatego przy zakupie biletu za pośrednictwem wyszukiwarki EuroPodróże.pl otrzymasz go w wiadomości e-mail, a na życzenie także w formie SMS-a. Dzięki temu zawsze będziesz mieć go pod ręką, by sprawdzić na przykład zarezerwowane miejsce. Wszystko kupisz wygodnie, online, bez konieczności odwiedzania dworca i stania w długich kolejkach.

Bez korków, bez problemów z parkowaniem

Okres święta zmarłych to czas wzmożonego ruchu w okolicach większych i mniejszych cmentarzy. Łączą się z nim ciągnące się już od granic miasta korki, a także problemy z parkowaniem. Lepiej oszczędzić sobie tego stresu i zdecydować się na dojazd pociągiem. Dworce znajdują się w centrach miast, skąd nierzadko pieszo albo specjalnymi liniami autobusowymi dojeżdżającymi do nekropolii dostaniesz się na miejsce.

Rozkład jazdy w okresie Wszystkich Świętych

Okres końca października i początku listopada to czas wzmożonego ruchu na dworcach. Wszystkie spółki kolejowe są tego świadome i dlatego przygotowują siatkę dodatkowych połączeń na pociągi kursujące tylko wtedy. Połączenia tworzone są w taki sposób, by wręcz umożliwić dojazd na miejsce i powrót tego samego dnia. Sprawdź także dojazdy regionalne – w wielu przypadkach jest to wygodniejsze, a nawet szybsze niż korzystanie z własnego samochodu.

Skorzystaj z praktycznej wyszukiwarki połączeń kolejowych online, by wygodnie, z wyprzedzeniem i w zaciszu własnego domu kupić bilet na najdogodniejszy pociąg w okresie listopadowych świąt. Przekonaj się, jakie to proste.

Wyszukaj połączenie