TGV - kolej dużych prędkości we Francji

Szybka kolej we Francji

Opublikowany: 2019/02/08
Kategoria: Pociągi

TGV – Francuskie pociągi dużych szybkości

TGV to chyba najbardziej rozpoznawalna marka kolejowa na świecie. Jest szybki, ekskluzywny i komfortowy. TGV to w skrócie Train a Grande Vitesse czyli po prostu Pociąg Wysokich Prędkości. Oferują szybkie połączenia kolejowe łączące główne miasta we Francji. System kolei TGV jest zarządzany przez francuskie koleje państwowe SNCF.

TGV - Tanie bilety kolejowe
Szybkie pociągi we Francji

Kolej na komfort

Pociągi TGV, mimo swojej szybkości, są bardzo ciche, dzięki temu podróż jest bardzo komfortowa – pozwala na relaks czy pracę. Każdy pociąg wyposażony jest w bufet, miejsce do przewijania dziecka, miejsce dla wózków inwalidzkich oraz specjalnie przystosowane toalety dla osób niepełnosprawnych.

Paryż, Marsylia, Nicea, Lille- podróże koleją
TGV – komfortowa podróż pociągiem

TGV – punktualność i niezawodność

Francuskie szybkie koleje słyną ze swej niezawodności oraz punktualności. W samej Francji pociągi TGV docierają do najdalszych zakątków kraju oferując szybkie połączenia (do 320 km/h) z ponad 400 miejscowościami. Pociągi posiadają składy gwarantujące podróżnym najwyższe standardy podróży.

Połączenia kolejowe we Francji
TGV – francuskie szybkie koleje

Pierwsza kolej dużych prędkości we Francji

Wnętrza pociągów są nowocześnie urządzone, siedzenia wygodne, a wagony przestrzenne oraz klimatyzowane. We Francji pierwsza linia kolei dużych prędkości na trasie Paryż – Lyon została uruchomiona w 1981 r. Początkowo klientami byli pasażerowie podróżujący w interesach, jako że czas podróży oferowany przez TGV był najkrótszy ze wszystkich dostępnych środków transportu. Jednak okazało się, że grono chętnych do skorzystania z tego praktycznego i szybkiego sposobu podróżowania jest większe. W miarę rozwoju kolei dużych prędkości TGV przejmowały część lub większość pasażerów korzystających dotąd z połączeń lotniczych. 25 stycznia 2013 SNCF świętowała przewiezienie TGV dwóch miliardów pasażerów.

TRASA CZAS PODRÓŻY
Paryż – Lille 0h 58m
Paryż – Rennes 2h 03m
Paryż – Lyon 2h 08m
Paryż – Strasbourg 2h 20m
Paryż – Bordeaux 2h 59m
Paryż – Marsylia 3h 00m
Paris – Montpellier 3h 16m
Paryż – Tuluza 5h 12m
Paryż – Nicea 5h 28m

Jednym z wielu atutów francuskiej szybkiej kolei to technologiczne rozwiązania, takie jak ekologiczny sposób prowadzenia pociągów. Również system klimatyzacji, który dostosowuje się do liczby podróżnych czy energooszczędne żarówki – co jest gwarancją ochrony środowiska.

TGV – rezerwacja biletów

Pasażerowie podróżujący pociągami TGV mają do wyboru dwie klasy rezerwacyjne. Dla osób z dziećmi linia oferuje dodatkowe udogodnienia takie jak dodatkowa przestrzeń dla rodzin. Ponadto, co ważne, pociągi przystosowane są do obsługi osób niepełnosprawnych.

Klasy rezerwacyjne TGV:

Pierwsza klasa

  • jednoosobowe siedzenie gwarantujące więcej miejsca, spokoju oraz prywatności; rozkładane elektronicznie
  • specjalne przestrzenie dla spotkań biznesowych (2 – 4 osób)
  • gniazdka elektryczne indywidualne
  • łatwy dostęp dla niepełnosprawnych
  • rezerwacja taksówki w pociągu (na wybranych trasach)
  • przestrzeń dla 4 osób (Carre)
  • przestrzeń dla małych grup (Kiosque – 16 osób)
  • gniazdka elektryczne
  • komfortowe siedzenia

Druga klasa w pociągach TGV odznacza się podobnym komfortem podróżowania. Główna różnica między I, a II klasą w pociągach TGV polega na możliwości zamówienia posiłku bezpośrednio do stoliczka znajdującego się przy zajmowanym siedzeniu.

Rezerwacja  i zakup biletu na pociąg TGV online

Rezerwacji biletu można dokonać przez formularz rezerwacyjny, e-mail: kontakt@europodroze.pl lub telefonicznie: 703 402 010 (Koszt połączenia: 2,58 PLN z VAT/min). Zapraszamy do kontaktu!

Autor AR

 

Wyszukaj połączenie