Pociągi ekspresowe - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań Bilety kolejowe - Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Anglia

Glacier Express - podróż trasą panoramiczną

Koleją panoramiczną przez Alpy
Opublikowany: 20/04/2017

Szwajcarska kolej panoramiczna - Glacier Express

Podróż z Glacier Express (Ekspres Lodowcowy) to jedna z najpiękniejszych tras koleją panoramiczną na ziemi. Bezapelacyjnie są szybsze sposoby podróżowania niż Ekspres Lodowcowy (maksymalna prędkość 40km/h), natomiast nic nie może się równać z wrażeniami dawkowanymi po drodze z każdą minutą. Podróż przez Alpy tym pociągiem panoramicznym, zwanym najwolniejszym ekspresem świata, trwa prawie 8 godzin.

Swoją trasę pociąg rozpoczyna w Zermatt i biegnie aż do St Moritz w Szwajcarii. Trasa rozciąga się przez szwajcarskie wąskotorowe koleje. Pociąg przemierza przez łąki i górskie przełęcze, okrąża kamienne zamki. Przejeżdżając 291 mostami i przez 91 tuneli, zahaczając o górskie dziewicze krajobrazy, ekskluzywne kurorty, głębokie wąwozy oraz przepiękne doliny.

Glacier Express - zwiedzanie Szwajcarii koleją
Glacier Express - zwiedzanie Szwajcarii koleją

Ekspres Lodowcowy po raz pierwszy przejechał trasę z Zermatt do St. Moritz, a następnie w przeciwnym kierunku, 25 czerwca 1930 roku. Najstarszym odcinkiem obecnej trasy Glacier Expressu jest linia kolei zębatej Visp – Zermatt. Została oddana do użytku, po 3 latach trudnej budowy, w 1891 roku.

Co roku Expresem Lodowcowym jeździ około 250 tys. pasażerów. Podróż tym pociągiem panoramicznym cieszy się tak ogromną popularnością, że w szczycie sezonu letniego trzeba rezerwować w nim miejsca ze sporym wyprzedzeniem.

Na pokład pociągu pasażer wsiada w Zermatt, położonym u stóp Matterhornu (4478 m n.p.m.). Skąd pociąg przemieszcza się wzdłuż szwajcarskich okazałych kurortów. Dzisiaj przyciąga to podróżnych, którzy przemieszczając się powoli, są zaczarowani tą scenerią. Glacier Express przejeżdża przez miasteczko Visp i dojeżdża do Brig leżącego na brzegu Rodanu i jego dopływu Saltiny. Pasażerowie mogą tam podziwiać zamek Stockalper.

Glacier Express  - kolej panoramiczna w Szwajcarii
Glacier Express - kolej panoramiczna w Szwajcarii

Dalej pociąg panoramiczny przesuwa się wzdłuż Rodanu przez Furka Tunnel do Andermatt. Jest to uroczna dolina otoczona górami. Ekspres przeciska się również przez Wielki Kanion Szwajcarii i wjeżdża na Oberalp Pass (2044 m). To przełęcz będąca najwyższym punktem tej niesamowitej, kolejowej podróży. Następnie pociąg pokonuje imponujący wiadukt Landwasser w dolinie Albula, który tworzy pięć okrągłych łuków. Z mostu pasażer może podziwiać wąwóz Landwasser. W kolejnym etapie podróży przy torach pojawia się rzeka Vorderrhein. Lodowcowy Ekspres podążając wzdłuż niej dojeżdża aż do Chur, będącego najstarszym miastem w Szwajcarii. Następnie podróżujący trafia do St. Moritz, który jest szwajcarską zimową krainą czarów i kolebką alpejskiej turystyki. Znajduje się w nim miliony tras turystycznych w samym środku Alp.

Poza dawką rozmaitych i przepięknych górskich krajobrazów, podróżujący może udać się do wagonu restauracyjnego. Panuje tam elegancki wystrój. Miła obsługa sprawi, że pasażer poczuje się jeszcze bardziej wyjątkowo.

Glacier Express - bilet na pociąg
Glacier Express - pociągiem przez Szwajcarię

Warto dodać, że pociąg panoramiczny pokonuje liczne zakręty i pętle na niemałej wysokości, co z pewnością robi największe wrażenie. Ekspres Lodowcowy mija takie tunele jak: Butzen o długości 207 m, Biel 284 m czy Rufenen 300 m – to najdłuższy tunel kolejowy na tej trasie.

Podróż z Glacier Express to wciąż zmieniający się krajobraz i towarzyszące temu niezwykłe emocje. A to wszystko po najwyższych górach Europy - Alpach. O podróży takim pociągiem panoramicznym marzy każdy pasażer. Co więcej, jest to realne marzenie!

Bilety na tę podróż koleją panoramiczną można zarezerwować online i kupić w naszym serwisie – EuroPodróże.pl

Autor: AR

Wyszukaj połączenie