Strefa Ciszy w pociągach - wykaz połączeń

Strefa Ciszy – na jakich trasach i w jakich pociągach?

Opublikowany: 2022/08/09
Kategoria: Pociągi

Strefa Ciszy w pociągach IC oraz Pendolino

 

Wagon numer 7 w pociągach Express InterCity Premium, czyli Strefa Ciszy od kilku lat nieprzerwanie cieszy się ogromną popularnością! Od września pilotażowo postanowiono więc to udogodnienie zaimplementować również w niektórych pociągach InterCity. Na jakich trasach i w jakich pociągach? W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na ten temat.

 

Co oznacza Strefa Ciszy w pociągu?

Chwila relaksu, praca, a może drzemka podczas podróży pociągiem? W Strefie Ciszy to zdecydowanie łatwiejsze! Dlaczego? Jest to specjalnie oznakowany wagon, w którym panują warunki umożliwiające spokojniejszą podróż. Pasażerowie wykupujący tam bilet, zgadzają się na przestrzeganie następujących zasad:

  • nierozmawianie przez telefon,
  • brak rozmów między pasażerami, lub w wyjątkowych sytuacjach porozumiewanie się szeptem,
  • słuchanie muzyki tylko w słuchawkach oraz cicho,
  • wyciszenie dźwięków w urządzeniach elektronicznych.

Pasażerów zachęca się również do tego, aby korzystali z wagonu barowego, zamiast spożywania posiłków w przedziale.
Strefa Ciszy jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które męczą lub drażnią intensywne dźwięki, a także dla pasażerów, którzy uczą się czy pracują podczas jazdy, osób starszych lub w spektrum autyzmu.

Strefa ciszy - podróż bez głośnych rozmów i muzyki

 

Strefa Ciszy w Pendolino

Usługa ta została uruchomiona w 2016 roku i od tego czasu skorzystało z niej niemal 3 miliony pasażerów! W każdym pociągu Express InterCity Premium znajduje się jeden wagon z tymi specjalnie wydzielonymi miejscami. Najczęściej oznaczony jest on numerem 7. Podróż w tym przedziale jest w cenie biletu klasy 2., a więc wybór miejsca w Strefie Ciszy nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. To z pewnością również wpływa na jego popularność. Jeżeli więc zależy nam na podróży właśnie w tym przedziale, warto wykupić bilet wcześniej — nawet 30 dni przed odjazdem, ponieważ miejscówki szybko się wyprzedają!

Kraków – Warszawa Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa – Kraków Sprawdź rozkład jazdy

 

Strefa Ciszy w pociągach IC

Od 4 września 2022 roku, pilotażowo, również na niektórych trasach w pociągach, które jeżdżą w kategorii InterCity, zostaną wydzielone wagony oznaczone jako Strefa Ciszy! To świetna wiadomość dla osób ceniących ciszę podczas podróży. Usługę znajdziemy w wagonie numer 8 pociągów IC ED160 (Flirt) – 20 miejsc siedzących oraz ED161 (PesaDART) z 32. miejscami. Aby zarezerwować bilet w Strefie Ciszy, należy przy wyborze wagonu odszukać z listy „Wagon — strefa ciszy — tylko klasa 2”, dokończyć zakup i cieszyć się podróżą bez rozpraszaczy.

Przewoźnik zapowiedział uruchomienie usługi na trasach Kraków – Warszawa – Olsztyn, Bielsko-Biała – Łódź – Gdynia, Warszawa – Bydgoszcz, Wrocław – Lublin, Bydgoszcz – Rzeszów, Łódź – Warszawa.

Mimo, że pierwsze składy ze Strefą Ciszy pojadą od września, bilety na nie można rezerwować już dziś!

Kraków – Olsztyn przez Warszawę Sprawdź rozkład jazdy
Olsztyn – Kraków przez WarszawęSprawdź rozkład jazdy
Bielsko-Biała – Gdynia Połączenie o godz. 4:25
Wrocław – LublinOdjazd o godz. 8:50
Lublin – WrocławOdjazd o godz. 12:16
Bydgoszcz – RzeszówOdjazd o godz. 4:09
Wyszukaj połączenie