Łódź – co zobaczyć i jak dojechać pociągiem?

Opublikowany: 2022/11/28
Kategoria: Recepty na podróż

Co zobaczyć w Łodzi i skąd dojechać do niej pociągiem?

 

Łódź to wyjątkowe miasto na  mapie Polski. Dawne przemysłowe imperium pełne jest zabytków, galerii sztuki i ciekawych miejsc, w których po prostu warto się zatrzymać. Dogodny dojazd do miasta ułatwiają dworce kolejowe Łódź Fabryczna,  Łódź Kaliska i Łódź Widzew, które obsługują połączenia kolejowe z całej Polski. Zwiedzanie Łodzi to idealny pomysł na weekendowy wypad, a nawet na dłuższy pobyt. Najczęściej wybierana trasa Łódź Fabryczna — Warszawa Centralna to dla pasażera niecałe dwie godziny podróży. Pociąg Warszawa — Gdańsk jedzie dłużej, co pozwala już w pociągu pomyśleć, jak zaplanować zwiedzanie.

 

Stajnia jednorożców w Łodzi

Wysiadasz na dworcu Łódź Widzew i nie wiesz, co dalej? Schodząc z peronu, skręć w lewo i idź przed siebie! Podążając ul. Karola Adamieckiego (przez osiedle), dojdź do przystanku tramwajowego, większość tramwajów zmierza do centrum. Nie zdziw się, jeśli usłyszysz, że masz wysiąść przy Stajni Jednorożców. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się wiata przystankowa Piotrkowska Centrum znajdująca się u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza. Skąd nazwa? Architekt Jan Gałecki zainspirowany stylem secesyjnym zaprojektował okazałą konstrukcję z kolorowych membran (opartych na wysokich łukach), która w połączeniu z postawioną tu rzeźbą jednorożca przywołuje wspomniane skojarzenie. Projektantem jednorożca, który wraz z cokołem ma aż 3 m wysokości, 4 m długości i 0,5 m szerokości, był Japończyk Tomohiro Inaba. To jedno z bardziej charakterystycznych miejsc Łodzi, dlatego nie zapomnij zrobić zdjęcia. W końcu ile razy trafi Ci się okazja, by zapozować z jednorożcem. 😉

Łódź - Stajnia jednorożców

Ulica Piotrkowska — najdłuższy deptak w Polsce

Łódź — Piotrkowska to jedna z najbardziej znanych ulic w kraju i jednocześnie najdłuższy deptak w Polsce liczący ponad 4 km długości. Kiedyś okryta złą sławą, dziś tętniąca życiem za sprawą odrestaurowanych XIX-wiecznych kamienic, w których mieszczą się sklepy, restauracje, kluby muzyczne i galerie. Podczas spaceru koniecznie rozglądaj się, by nie przegapić m.in. metalowej rzeźby Misia Uszatka. Spoglądając w górę, możesz podziwiać detale architektoniczne kamienic, wykonane w różnych stylach (np. secesyjnym) lub piękne murale. Magia Łodzi polega się na tym, że na każdym kroku można znaleźć coś, co zaciekawi nietypową formą, ukrytym przekazem lub artystycznym pięknem. Odrestaurowane kamienice kryją klimatyczne ogródki piwne jak np. OFF Piotrkowska — alternatywny kompleks wielofunkcyjny usytuowany na terenach dawnej przędzalni i tkalni Franciszka Ramischa przy ul. Piotrkowskiej 138/140 (tuż przy Stajni Jednorożców).

Łodź - Piotrkowska

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Odwiedzając Łódź, nie można pominąć zwiedzania kompleksu pofabrycznych zabudowań znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej, ul. Przybyszewskiego, ul. Milionowej i ul. Czerwonej. Architektura wchodząca w skład Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi wraz z przyległymi terenami przez lata sukcesywnie była rewitalizowana. A dzięki temu zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą odwiedzić niezwykłe miejsca, w których historyczne walory łączą się z nowoczesnością, kultura wysoka z kulturą masową (oprócz eleganckich wystaw, odbywają się tutaj luźniejsze imprezy i wydarzenia kulturalne). Koniecznie zobacz Białą Fabrykę — czyli historyczny symbol włókienniczej potęgi Łodzi. To miejsce, w którym powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny.

Łódź - Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Skąd dojechać do Łodzi?

Jeśli zainspirowaliśmy Cię do podróży, dowiedz się, z jakich stacji odjeżdżają pociągi i jak sprawdzić rozkład jazdy. Połączenia Kraków — Łódź obsługuje dworzec Łódź Widzew, pociąg Łódź — Gdańsk wjedzie na perony dworca Łódź Kaliska. W Łodzi znajduje się aż 27 stacji kolejowych, które umożliwiają dojazd do miasta oraz sprawne przemieszczanie się po różnych dzielnicach. Jednym z najbardziej znanych dworców jest zabytkowa stacja Łódź Fabryczna, obsługująca niegdyś Drogę Żelazną Warszawsko-Wiedeńską. Druga pod względem wielkości Łódź Kaliska znajduje się na zachód od centrum miasta. Trzecim najważniejszym dworcem jest Łódź Widzew, stacja obsługująca połączenia aglomeracyjne.
Do Łodzi pociągiem można dojechać m.in. z Warszawy Centralnej, Gdańska i Krakowa. Sprawdź, jak dostać się do Łodzi:

Warszawa Zachodnia — Łódź Fabryczna Sprawdź rozkład jazdy
Warszawa Zachodnia — Łódź Fabryczna Sprawdź rozkład jazdy
pociąg Łódź — Kołobrzeg Sprawdź rozkład jazdy
pociąg Łódź — Gdańsk Sprawdź rozkład jazdy

 

Sprawdź rozkład jazdy pociągów Łódź — inne miejscowości. Zapraszamy do rezerwacji w serwisie internetowym Europodróże.pl!

Wyszukaj połączenie