jarmar

Jak dojechać pociągiem na jarmarki świąteczne w największych miastach Polski?

Opublikowany: 2022/12/06
Kategoria: Recepty na podróż

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

 

Nie możecie doczekać się świąt i chcielibyście poczuć ich wyjątkową atmosferę już dziś? Jest na to prosty sposób! Koniecznie odwiedźcie jeden z Jarmarków Bożonarodzeniowych,  przygotowaliśmy dla Was propozycje! Ich popularność rośnie z roku na rok nie tylko w całej Europie, ale również w Polsce! Kiermasze w Dreźnie, Kopenhadze, Wiedniu czy Pradze są głównym powodem odwiedzania tych miast przez turystów w okresie zimowym, podobny trend można zobaczyć we Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy Warszawie. Nie ma się co dziwić, kiermasze świąteczne pozwalają nam poczuć święta wszystkimi zmysłami – przyciągają aromatycznymi zapachami i radosną muzyką, rozświetlają długie zimowe noce feerią barw i świateł oraz oferują wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych! Czysta magia!

 

Jarmark bożonarodzeniowy – świetny pomysł na wycieczkę zimową

Aby poczuć świąteczną atmosferę, wcale nie musisz daleko jechać, bo jarmarki bożonarodzeniowe na trwałe wpisały się w krajobraz wielu polskich miast i miasteczek, a ich oferta niczym nie ustępuje tym zza naszej zachodniej granicy. To świetny pomysł na krótki wypad weekendowy połączony ze zwiedzaniem miasta lub innymi zimowymi atrakcjami, np. popularnymi dziś ogrodami świateł.

Niezależnie od tego, jakie miejsce wybierzecie, na jarmarku koniecznie spróbujecie grzańca czy miodu pitnego w różnych smakach oraz skosztujcie lokalnych (i tych nieco bardziej egzotycznych!) dań i przekąsek świątecznych.

To również doskonała okazja, żeby zaopatrzyć się w piękne i oryginalne prezenty dla najbliższych. Na jarmarkach wystawia się bardzo wiele lokalnych firm i rękodzielników, u których można znaleźć prawdziwe perełki i jednocześnie wesprzeć małych przedsiębiorców.

Przede wszystkim jednak wybierzcie się na długi spacer, bo tam, jak nigdzie indziej, poczujecie prawdziwą magię świąt. Nie zapomnijcie tylko o ciepłych czapkach i rękawiczkach!

Gdzie pojechać na jarmark bożonarodzeniowy?

Wiele większych i mniejszych miast traktuje Jarmarki Bożonarodzeniowe jako ważny element oferty turystycznej, dlatego co roku prześciga się w nowych pomysłach i dodatkowych atrakcjach przygotowanych z myślą o dorosłych i dzieciach. A co najważniejsze dla miłośników świątecznych klimatów – każdy z polskich jarmarków ma swój wyjątkowy charakter i motywy przewodnie, odróżniające go od innych. Dzięki temu podróże nastawione na odwiedzanie bożonarodzeniowych kiermaszy szybko Wam się nie znudzą!

Gdzie w Polsce pojechać na Jarmark Bożonarodzeniowy? Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po największych miastach z różnych części kraju, gdzie czekają na Was bajeczne atrakcje. Do wszystkich z nich dojedziecie pociągiem, kupując bilet na EuroPodróże.pl. Nie zapomnijcie tylko o wcześniejszej rezerwacji biletów na pociąg i nocleg, bo w tym okresie miejscówki rozchodzą się w mgnieniu oka!

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

gdzie: Rynek Główny

do kiedy: 1 stycznia 2023

O wyjątkowości krakowskiego jarmarku decyduje przede wszystkim jego położenie w samym centrum Rynku Głównego. Kiermasz w otoczeniu Sukiennic, ratusza i Bazyliki Mariackiej to malowniczy widok niczym ze świątecznej pocztówki. W tym roku oprócz rodzimych sprzedawców swoje produkty zaprezentują też kupcy z Ukrainy, Litwy, Słowacji i Węgier. Ale stoiska handlowe i gastronomiczne to nie wszystko, bowiem miasto przygotowało też bogaty program wydarzeń towarzyszących. Na pobliskiej scenie codziennie czekają Was konkursy, koncerty czy występy polskich i zagranicznych zespołów folklorystycznych. Odwiedzając jarmark, koniecznie poszukajcie też tradycyjnych Szopek Krakowskich prezentowanych w ramach wystawy pokonkursowej w różnych zakątkach Starego Miasta. Tradycja wykonywania krakowskich szopek była pierwszym polskim wpisem na Liście reprezentatywnej niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO i stanowi ważny element świątecznego krajobrazu miasta.

jarmark bożonarodzeniowy kraków

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu

gdzie: Rynek i Plac Solny

do kiedy: 31 grudnia 2022

To chyba najbardziej bajeczny jarmark w Polsce! Z okazji świąt na wrocławskim rynku oprócz kilkudziesięciu budek handlowych stanęły też przepiękne drewniane chatki, Świąteczny Wiatrak, Bajkowy Lasek, gdzie dzieciom czytane są bajki, oraz karuzela „Rudolf i przyjaciele”

Na Placu Solnym znajdziemy natomiast trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym, skąd można podziwiać rozświetloną milionem światełek panoramę Jarmarku. Będąc we Wrocławiu, koniecznie spróbujcie grzanego wina w dwóch wariantach: białym i czerwonym (śliwkowe, wiśniowe, jagodowe). Nie zapomnijcie również o regionalnych i zagranicznych przysmakach świątecznych.

Wrocław słynie ze swoich krasnali (na ulicach miasta znajdziecie ich aż 382!), nie mogło zatem zabraknąć także Wrocławskiego Krasnala Prezentu, który zjawia się tylko raz do roku w okresie Bożego Narodzenia. Miejska legenda głosi, że wystarczy dotknąć trzy razy jego czapki… by spełniły się nasze najskrytsze marzenia!

Pociąg do Wrocławia Głównego dojeżdża na dworzec znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 105. Droga do Placu Solnego to zaledwie 20 min piechotą.

jarmark bożonarodzeniowy wrocław

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach

gdzie: Rynek w Katowicach

do kiedy: 8 stycznia 2023

Charakterystycznym elementem katowickiego jarmarku są urocze gablotki przedstawiające świąteczne motywy i bajkowe sceny, a wiele z nich rusza się i wygrywa świąteczne melodie! Jeśli pozwolicie sobie na jedzeniową rozpustę (a na kiermaszowych stoiskach jest czego próbować!) i zechcecie spalić trochę kalorii, okaże się to bardzo proste, bowiem na katowickim Rynku postawiono świąteczne lodowisko. Warto wybrać się także na przejażdżkę Diabelskim Młynem, z którego rozpościera się przepiękny widok na bożonarodzeniowy kiermasz i przybrane ozdobami ulice. 9 grudnia miasto przygotowało też specjalną niespodziankę dla najmłodszych – o godz. 18:00 z ulicy Mariackiej wyruszy najprawdziwszy pochód św. Mikołajów! Na miejsce pochody dojdziesz w zaledwie 13 minut od Dworca Katowice. 

bożonarodzeniowe katowice

Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie

gdzie: Międzymurze Piotra Biegańskiego

do kiedy: 6 stycznia 2023

Tradycyjnie już Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie stanął na Międzymurzu Piotra Biegańskiego, tuż obok Placu Zamkowego i Rynku. Na odwiedzających czekają stragany z pysznymi przysmakami, grzanym winem czy świątecznymi ozdobami i produktami, które możecie kupić na pamiątkę z wycieczki. Na jarmark prowadzi przepięknie udekorowane i oświetlone Krakowskie Przedmieście (jeśli Wam się poszczęści spotkacie tam też św. Mikołaja!), a na Rynku Starego Miasta wokół Pomnika Syrenki przygotowano lodowisko – sceneria iście jak ze świątecznych komedii romantycznych!

Wysiadasz z pociągu na dworcu Warszawa Centralna? Kieruj się do Marszałkowskiej, a następnie do ulicy Chmielnej, by kolejno przejść ul. Foksal do Nowego Światu. Tam już prosta droga, a jakże pięknie udekorowana światełkami i gwarna dzięki lokalnym knajpkom i restauracjom. Taki spacer naprawdę ma swój urok! 

bożonarodzeniowe Krakowskie Przedmieście

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

gdzie: Plac Węglowy

do kiedy: 23 grudnia 2022

Co sprawia, że jarmark w Gdańsku jest wyjątkowy? Przede wszystkim bogaty program wydarzeń towarzyszących i atrakcji dla małych i dużych miłośników Bożego Narodzenia!

A jak są święta, to nie może zabraknąć św. Mikołaja, który codziennie czeka na dzieci na Świetlistym Tronie. Zanim jednak się do niego wybierzecie, warto wcześniej wrzucić liścik z prezentowymi życzeniami do Gadającej Skrzynki Katarzynki i wypróbować sanie św. Mikołaja, czyli… symulator lotów. A jeśli sami chcecie poczuć się jak św. Mikołaj, wystarczy, że odwiedzicie Fabrykę Prezentów i kupicie oryginalne jarmarkowe gadżety, którymi później obdarzycie swoich najbliższych.

Z dworca kolejowego Gdańsk Główny w zaledwie 15 minut dojdziecie do Długiego Targu. 

Życzymy Wam wielu niezapomnianych, magicznych momentów podczas odwiedzania Jarmarków Bożonarodzeniowych.

Wyszukaj połączenie