Pociągi ekspresowe - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań
Bilety kolejowe - Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Anglia

Słowiańska podróż koleją
Opublikowany: 05/01/2018

Na sąsiedzkich torach


Międzynarodowa sieć połączeń kolejowych

Podróże na linii Polska - Rosja są bardzo popularne zarówno ze względów turystycznych jak i ekonomicznych wynikających z zacieśniającej się współpracy gospodarczej między oboma Państwami. Rosja stanowi natomiast bramę na wschód oraz do Azji , posiadając doskonałe połączenia kolejowe z dawnymi krajami satelickimi ZSRR, czy chociażby z Chinami. Popularny jest również kierunek północny, np. połączenia z Sankt Petersburga do Helsinek. Te połączenia mają swoją długoletnią tradycję, a ponieważ są turystycznie popularne, linie są poddawane stałej modernizacji. Polska jest natomiast krajem tranzytowym między Rosją, a tzw. „Zachodem”. Faktycznie w większych polskich miastach znajdują się kolejowe stacje przesiadkowe między, np. Kijowem, a Berlinem czy Lwowem, a Wiedniem. Stale rozrastająca się oferta przewoźników kolejowych odpowiedzią na rosnące potrzeby transportowe, a nasz kontynent, opleciony siatką nowoczesnych połączeń kolejowych staje się coraz bardziej dostępny.

Pociąg Polska - Rosja

Pociąg jednym z najpopularniejszych środków transportu na linii Polska – Rosja . Wynika to przede wszystkim z komfortu podróży koleją, niskich cen biletów, ilości połączeń oraz wygody w przekraczaniu granicy, szczególnie dla podróżujących z dużym bagażem. Pociągiem z Rosji można dostać się do Polski na kilka sposób. Do najpopularniejszych należą połączenia kolejowe przez Białoruś oraz przez Ukrainę.

Pociągiem przez Białoruś

Ważnym punktem na mapie połączeń pociągowych między Rosją, a Polską jest kolejowe przejście graniczne w Terespolu. To właśnie tam przekraczają granicę pociągi kursujące bezpośrednio między tymi dwoma państwami. Jednym z nich jest łączący obie stolice pociąg „Polonez”. Jest to rozwiązanie dla wszystkich osób ceniących sobie komfort. Podróżujący mogą wybrać miejsce sypialne - czteroosobowe(T4), trzyosobowe (T3), dwuosobowe (Double) albo jednoosobowe (Single). Przy każdej z tych opcji do dyspozycji będą mieć wygodne łóżko, umywalkę oraz toaletkę. Co więcej przez całą podróż pociągiem będą pod opieką kolejowego konwejenta, który dba o porządek w wagonie oraz w razie potrzeby czuwa, aby pasażer nie przespał swojej stacji kolejowej. Relacja ceny do komfortu podróży jest tu korzystna – cena bazowa to tylko 103 Euro za ponad 1100 km! czyli może być jeszcze taniej, co warto monitorować na naszym portalu.

Dla osób preferujących bardziej budżetowe rozwiązania jest również połączenie łączone, które można podzielić na stacje, np. Moskwa – Brześć - Terespol – przejście graniczne – Terespol – Warszawa. Takie rozwiązanie jest tańsze, ale organizacyjnie trudniejsze. Na szczęście przy pomocy serwisu EuroPodróże.pl podróżujący ma możliwość zaplanowania podróży oraz zakupu biletów wcześniej, dzięki czemu oszczędza czas potrzebny na przesiadki.

Pociąg Moskwa – Warszawa – Berlin. Między Wschodem, a Zachodem.

Dla osób podróżujących z Rosji dalej na Zachód ciekawą propozycją jest oferta kolei dużych prędkości Talgo, kursująca na linii Moskwa z Berlin. Pociąg przejeżdża przez Warszawę, łącząc w ten sposób trzy stolice. Jest to pociąg typu TGV czy pendolino, osiągający prędkość do 200 km na godzinę, który dzięki automatycznej zmianie rozstawu kół z łatwością pokonuje różnice między szerokością torów w poszczególnych państwach. Podróżujący oszczędza więc czas, który spędziłby czekając na wymianę zestawów kołowych i jest w stanie dotrzeć z Moskwy do Berlina w ok. 20 godzin.

Pociągiem przez Ukrainę

Inną trasą podróży pociągiem z Polski do Rosji są połączenia kolejowe przez Ukrainę. Do Lwowa dostaniemy się wygodnie pociągiem z Przemyśla lub marszrutką. Pociąg jadący na linii Lwów – Moskwa kosztuje 1331.74 RUB lub 80 zł. Pociąg jedzie przez Kijów, a zasadnicza część przejazdu odbywa się nocą, dzięki czemu podróżny ma szansę wypocząć korzystając z wygodnych przedziałów z kuszetkami. Ich rodzaj zależy od typu rezerwacji. Także podróżując w odwrotnym kierunku, we Lwowie podróżny ma możliwość pozostania w pociągu i przekroczenia granicy, w dogodny sposób, bez przesiadki lub zmiany środka transportu na kursujące, co parę minut do granicy, marszrutki. Przejście graniczne znajduje się w leżącej obok Przemyśla miejscowości Medyka. Z Przemyśla można natomiast kontynuować podróż w głąb Polski lub dalej na zachód.

Przykładowe połączenia kolejowe Polska – Rosja:

Warszawa Wschodnia 15:36 – Moskwa 11:45 Białystok 13:15 – Smoleńsk 07:15
Warszawa 16:25 – Smoleńsk 08:34 Lublin 15:10 – Terespol 18:59
Białystok 13:15 – Sankt Petersburg 07:55 Gdańsk 12:53 – Sankt Petersburg 07:55

Przykładowe połączenia kolejowe Rosja - Polska:

Moskwa 15:51 -Warszawa 07:55 Smoleńsk 20:22 – Białystok 10:10
Moskwa 22:0 – Kraków 20:00 Smoleńsk 20:16 – Warszawa 07:47
Moskwa 11:49 – Katowice 08:15 Smoleńsk 20:16 – Gdańsk 14:02
Terespol 05:18 – Warszawa 07:55 St Petersburg 18:25 – Warszawa 17:15
Terespol 18:52 – Warszawa 21:25 Moskwa 22:03 – Berlin 19:06

Kolej w Rosji

Sieć kolejowa w Rosji należy do jednych z najlepiej rozwiniętych na świecie i posiadając połączenia z Mongolią i Chinami, łączy Azję z Europą. Posiada również połączenia międzynarodowe z republikami dawnego ZSRR. Koleje rosyjskie z każdym rokiem poddawane są modernizacji i szczególnie na połączeniach międzynarodowych czy liniach atrakcyjnych turystycznie. Większość pociągów jest klimatyzowana i posiada wygodne łazienki z prysznicami. Nic dziwnego, w końcu tradycje kolejowe w Rosji mają swoje silne korzenie. Warto wspomnieć chociażby o najdłuższej linii kolejowej świata, czyli „Kolei Transsyberyjskiej” o łącznej długości torów 9288,2 km! Podróż nią jest marzeniem niejednego turysty.

Wizy

Podróżujący do Rosji powinni pamiętać, że obywateli RP obowiązuje konieczność posiadania wizy. Podobnie jak wizy tranzytowej, niezbędnej na terytorium Białorusi. Warto również zapoznać się z informacjami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

https://polakzagranica.msz.gov.pl/Federacja,Rosyjska,RUS.html

Gdzie kupić bilety kolejowe?

Bilety na pociągi relacji Rosja – Polska i z powrotem można kupić w międzynarodowych kasach na dworcach w Polsce i w Rosji albo przez internet na stronie EuroPodróże.pl oraz nasze call center. Warto dodać, że serwis www.europodroze.pl ciągle pracuje nad rozszerzeniem oferty o czym będzie na bieżąco informować.

Gdzie jeszcze dojedziesz pociągiem z EuroPodróże?

Gdzie chcesz! Londyn, Paryż, Bruksela, Wiedeń, Rzym, Madryt, Lizbona, Genewa, Zurych, Frankfurt, Berlin, Monachium, Kopenhaga, Sztokholm, Tuluza, Nicea, Mediolan, Wenecja, Amsterdam, Kolonia, Strasbourg, Lyon i wiele innych większych i mniejszych miast i miejscowości - dostępnych także z polskich dworców w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu - wszystkie bilety kolejowe na wszystkie możliwe pociągi w jednym systemie i zasięgu ręki.

Zarezerwuj on-line już teraz bilet na podróż koleją do Ukrainy w naszym serwisie - EuroPodróże.pl

Wyszukaj połączenie

Trwa wyszukiwanie połączeń
proszę czekać...

Trwa wyszukiwanie danych. Może to potrwać kilka chwil.