Sanok - atrakcje. Co zobaczyć i co zwiedzić?

Sanok – atrakcje i pomysły na zwiedzanie

Opublikowany: 2022/09/28
Kategoria: Podróże

Sanok – atrakcje i pomysły na zwiedzanie

 

Wybierasz się w Bieszczady? Nie sposób pominąć Sanoka. Urocze miasteczko nazywane jest górską bramą podkarpacia, ale samo w sobie również ma dużo do zaoferowania. Jak spędzić dzień w Sanoku i co warto zobaczyć? Przedstawiamy najważniejsze atrakcje i pomysły na zwiedzanie!


Sanok to niewielkie miasto położone w dolinie Sanu w województwie podkarpackim. Jego nazwa z pewnością świetnie jest znana osobom jadącym w kierunku Bieszczad. Niestety na tym wiedza na temat miejscowości często się kończy a szkoda. Sanok skrywa bowiem ciekawą historię i szereg atrakcji, które z pewnością warto poznać. Zanim więc rzucisz wszystko i pojedziesz w Bieszczady, zatrzymaj się na jeden dzień w Sanoku.

 

Sanok – atrakcje na wyciągnięcie ręki

Zwiedzanie Sanoka zaczynamy na dworcu PKP, gdzie wygodnie dojedziesz pociągiem z m.in. Krakowa, Tarnowa, Rzeszowa. Podążając ulicą Jagiellońską, dochodzimy do Rynku, który według niektórych jest najładniejszy w Polsce. Niespodzianka? No właśnie. Rynek w Sanoku ma charakterystyczny kształt kwadratu o bokach 100 m. Plac został wytyczony przez władze austriackie po przebudowie w 1786 roku. Najważniejszą budowlą na rynku jest pięknie odrestaurowany Stary Ratusz w stylu klasycystycznym. Uroku dodają także okalające plac kamienice z XVIII i XIX-wieku. Warto tu na chwilę przysiąść, aby poczuć atmosferę lub skosztować jednego z pysznych dań kuchni podkarpackiej! A jest w czym wybierać! Wśród specjałów Podkarpacia znajdują się m.in. nadziewane farszem gołąbki, ciasto naleśnikowe podawane w kiszoną kapustą i pierogi z grzybami. Wśród tajemniczo brzmiących propozycji dań znajdują się m.in. proziaki, stolniki, zalewajka czy fuczki. Nazwy te możesz rozszyfrować, zamawiając jedzenie w Karczmie Jadło Karpackie, Proziakowni lub restauracji Wyszynk Sanocki. Każda z nich zlokalizowane jest w obrębie Starego Miasta, a po podróży pociągiem z pewnością dopisuje Ci apetyt!

sanok - atrakcje - rynek w Sanoku

 

Zamek Królewski w Sanoku

Czy wiesz, że pełna nazwa miasta brzmi Królewskie Wolne Miasto Sanok? Najstarsza wzmianka pochodzi natomiast z 1150 roku, gdy ziemia sanocka należała jeszcze do Rusi. W 1339 roku Sanok otrzymał prawa miejskie, a rok później został przyłączony do Polski. Więcej na temat ciekawej historii możesz dowiedzieć się w Muzeum Historycznym zlokalizowanym w Zamku Królewskim nieopodal Rynku. Murowany budynek w stylu gotyckim powstał w czasach kazimierzowskich, a następnie w XVI wieku został przebudowany przez Bonę Sforzę w duchu renesansowym i współcześnie stanowi jedną z głównych atrakcji miasta.

Podróżujesz w dwie lub więcej osób? Skorzystaj ze zniżki Taniej z Bliskimi

Na ruinach średniowiecznej wieży utworzono nowoczesny taras widokowy, który oferuje piękny widok na okolicę, bieszczadzkie przedgórze oraz wijący się między pagórkami San. Na uwagę zasługuje odrestaurowany dziedziniec, zamkowe ogrody oraz mieszczące się w jednym ze skrzydeł muzeum. Znajdują się tam kolekcja wykopalisk archeologicznych, zbiorów militarnych, obrazów oraz charakterystycznej niegdyś dla regionu sztuki cerkiewnej. Niespodzianką jest jednak…

Galeria Zdzisława Beksińskiego

Niepokojący i mroczny twórca urodził się ponad 90 lat temu właśnie w Sanoku. Z miastem związany był do 1977 roku, kiedy to przeniósł się do Warszawy. Jego jedynym spadkobiercą po tragicznej śmierci w 2005 rok zostało Muzeum Historyczne w Sanoku, któremu w ostatniej woli przekazał kilka tysięcy prac. Efektem jest największa na świecie kolekcja prac Beksińskiego, którą można podziwiać w specjalnie odrestaurowanym skrzydle zamku.
Zamkową ekspozycję tworzą prace artysty z różnych okresów jego twórczości. Uzupełnieniem dzieł są liczne cytaty, filmy, a nawet rekonstrukcja warszawskiej pracowni. Ekspozycja pomyślana jest tak, aby można było poznać samego Beksińskiego i zrozumieć jego myśli, obawy oraz wewnętrzny świat. Fascynująca wędrówka przez mroczne krainy wyobraźni na długo pozostaje w pamięci!

Cerkiew Świętej Trójcy

Tuż obok zamku, przy ruinach murów miejskich znajduje się Cerkiew Świętej Twórcy. Świątynia została wzniesiona w 1784 roku jako cerkiew grecko-katolicka i jest ważnym symbolem dawnego zróżnicowania etnicznego i kulturowego Sanoka. XVIII-wieczne barokowe ołtarze symbolizują cerkwie, które kiedyś stały na terenie miasta. Ołtarz nawiązuje do cerkwi, która znajdowała się w przeszłości na placu zamkowym, W drugim ołtarzy znajduje się Cudowna Ikona Matki Boskiej Sanockiej z XVII wieku. Wnętrze zachwyca bogactwem i charakterystyczną prawosławną architekturą.

Podróżuj w strefie ciszy - dowiedz się więcej

Ławeczka dobrego wojaka Szwejka

Sympatycznym akcentem w architekturze miasta jest ławeczka dobrego wojaka Szwejka przy ulicy 3 Maja. Bohater książki Jaroslava Haška – „Przygody dobrego wojaka Szwejka” przebywał w mieście w 1915 roku. Według książeczki usiłował wówczas wyciągnąć z domu uciech swojego porucznika Dubę. Dziś można spotkać go siedzącego z charakterystyczną fajką na ławeczce po drugiej stronie ulicy. Podobno potarcie nosa figurki przynosi szczęście w miłości!

Kraków – Sanok Sprawdź rozkład jazdy
Tarnów – Sanok Sprawdź rozkład jazdy

 

Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego

Więcej ciekawostek? Na terenie Sanoka znajduje się pierwszy i największy skansen w Polsce oraz jedno z najpiękniejszych muzeów etnograficznych w całej Europie. Położone u podnóża Białej Góry muzeum pozwala poznać bogactwo kulturowe regionu oraz burzliwą historię tych ziem. Zwiedzanie rozpoczynamy od klimatycznego Galicyjskiego Rynku, przy którym stoją domy dawnych rzemieślników oraz znajdują się niewielkie sklepiki. W sezonie można tu nawet kupić świeży, tradycyjny chleb!

Sanok atrakcje - Saknsen
Muzeum Budownictwa Ludowego liczy aż 38 ha. Teren został podzielone na sektory tworzone przez wioski zamieszkałe przez poszczególne grupy etnograficzne obszary pogórza i polskiej cześci karpat. Znajduje się tu ponad 120 obiektów z XVII-XX wieku, a wśród nich chaty, zagrody, cerkwie, kościoły, młyn a nawet dwór szlachecki.

Sanockie Błonia i rzeka San

Rzeka San w Sanoku
Po tak intensywnym zwiedzaniu, koniecznie trzeba odpocząć. Najlepiej wylegując się na sanockich błoniach. Nabrzeże rzeki San to idealne miejsce na piknik. Łagodnie meandrująca rzeka zachęca do przemyśleń i kąpieli w upalne dni. Mało wrażeń? W Sanoku znajdują się liczne wypożyczalnie kajaków i pontonów, w których możesz wypożyczyć sprzęt na jedno lub dwudniowy spływ. Zależy, jak bardzo śpieszy Ci się w Bieszczady. Popularne odcinki spływu to Sanok – Tyrawa Solna (2-3 godziny), Sanok- Ulucz (4-5 godzin) lub dwudniowe Sanok- Dynów lub Sanok-Ostrów. Każdy z odcinków obfituje w piękne widoki i daje możliwość podziwiana przedgórza z perspektywy wody.

Dalej w Bieszczady!

Bieszczady - połoniny
A skoro o górach mowa, czas w drogę. Z dworca autobusowego w Sanoku (ul. Lipińskiego 31) dotrzemy do najpopularniejszych bieszczadzkich miejscowości. Popularne wśród turystów połączenie to trasa Sanok – Zahutyń – Zagórz- Lesko – Olszanica – Ustrzyki Dolne – Czarna – Lutowiska – Bieszczadzki Park Narodowy (BPN), którą obsługują przyspieszone kursy autobusów. Z Sanoka dojedziemy także do Wołosatego i Ustrzyk Górnych, skąd już tylko kilka kroków na połoniny. Sam dworzec autobusowy znajduje się 2 minuty drogi od stacji kolejowej, dzięki czemu przesiadka jest wygodna, nawet jeśli nie planujesz dłuższego postoju w Sanoku. Duża ilość połączeń daje możliwość swobodnego podróżowania i modyfikacji planów. A więc…miłej włóczęgi!

 

Wyszukaj połączenie