Pociągi ekspresowe - Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Katowice, Poznań
Bilety kolejowe - Polska, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Belgia, Anglia

Bernina Express - podróż trasą panoramiczną

Bernina Express - szwajcarskie passy
Opublikowany: 21/03/2017

Widokowa podróż koleją - pociąg panoramiczny

Intrygującą propozycją dla miłośników podróży, z dala od utartych szlaków turystycznych, jest podróż pociągiem panoramicznym. Jedno jest pewne: Inna niż wszystkie! To oferta dla tych, którzy chcieliby przeżyć niezwykłą i fascynującą przygodę, jednocześnie mieć możliwość podziwiania przepięknych widoków. Bernina Express, bo o nim mowa, to pociąg panoramiczny przemierzający jedną z najbardziej malowniczych tras kontynentu.

Pociągiem przez Alpy

Jedną z najwygodniejszych i najlepiej zorganizowanych sieci kolejowych na świecie posiada Szwajcaria. Najważniejszym punktem podróży po tym kraju jest przejazd jedną z tras panoramicznych. To, co wyróżnia szwajcarskie pociągi, to nie tyle punktualność i niezwykły komfort jazdy, ale przede wszystkim doskonała widoczność dzięki wielkim, panoramicznym oknom i częściowo przeszklonym dachom.

Bernina Express - zwiedzanie Szwajcarii koleją
Bernina Express - szwajcarski system kolejowy

Pociągiem panoramicznym można w nietypowy sposób poznać urok Alp szwajcarskich. Podczas podróży można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki gór, lodowców, dolin, jezior i wijących się malowniczo rzek. Informacje o widocznych dla pasażera za oknem atrakcjach można odbierać w kilku językach przez słuchawki, które każdy podróżujący znajdzie przy swoim siedzeniu. Jedno jest pewne! Docierają do najbardziej niezwykłych miejsc. Oczywiście są szybsze sposoby podróżowania. Jednak najważniejszym czynnikiem w tej podróży nie jest prędkość, a wrażenia na jakie podróżny zostanie wystawiony.

Bernina Express - kolej panoramiczna w Szwajcarii
Bernina Express - połączenia kolejowe w Szwajcarii

Szwajcarzy to bez wątpienia naród perfekcjonistów. Zawsze dbają o najdrobniejsze szczegóły. I w tym wypadku pomyśleli o wszystkim. Aby podczas podróży pasażer nie musiał męczyć się ze swoim bagażem, może oddać go na dworcu i odebrać go w miejscowości docelowej. Po oddaniu „dobytku” w dobre ręce bezzwłocznie wchodzimy na pokład Ekspresu Bernina. I tym momencie zaczyna się nasza wyjątkowa podróż.


Ekspres Bernina (Bernina Express)

Trasę kolejową Ekspresu Bernina doceniła komisja Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, jednocześnie uznając ją za jedną z najbardziej spektakularnych na świecie. Linia ta została uruchomiona sto lat temu.

Trasa Chur - St.Moritz - Przełęcz Bernina - Poschiavo - Tirano to ponad 140 km krajobrazów, które zmieniają się jak w kaledoskopie. Począwszy od wiecznych lodowców w masywie Bernina, poprzez winnice doliny Valtellina, a kończąc na ciepłym i słonecznym Tirano. Podczas tej trasy pociąg pokonuje 55 tuneli (z których najdłuższy to 6-kilometrowa Albula, zarazem jest najwyżej położony w całych Alpach, 1778 m n. p. m.) i przekracza 196 mostów.

Bernina Express - bilet na pociąg
Bernina Express - pociągiem przez Szwajcarię

Pociąg w trakcie czterogodzinnej podróży przecina w poprzek szwajcarskie Alpy, dzięki czemu ta trasa nazywana jest najpiękniejszym związkiem między chłodną północą a ciepłym południem. W początkowej fazie Ekspres Bernina przejeżdża obok gigantycznego lodowca Morteratsch (3751 m n.p.m.). Miłośnicy podróżowania są zdania, że odcinek pomiędzy Chur (jest to najstarsze miasto w Szwajcarii) a St. Moritz to najbardziej spektakularna górska trasa kolejowa na świecie. W trakcie zachwycają także wiadukty, w szczególności łukowy – Landwasser.

Pociąg wspina się na najwyższą w Europie przełęcz Bernina (2253 m n.p.m.), od której ekspres wziął swoją nazwę. Potem licznymi zakrętami schodzi do doliny Poschiavo tak, by pasażer mógł podziwiać jezioro i miasto o tej samej nazwie. Na tym jeszcze nie koniec! Ten kto jedzie dalej do Tirano, w Brusio doświadczy kolejnej wyjątkowej atrakcji. Jest nią przejazd sławnym okrągłym wiaduktem o długości 107 metrów.

Wysiadając na stacji docelowej w Tirano kończy się ta fantastyczna podróż. Po „zasmakowaniu” włoskiego miasteczka można wracać, ponieważ pasażera czekają kolejne niezwykłe podróże panoramiczne.

Tanie bilety na podróż koleją panoramiczną można zarezerwować online i kupić w naszym serwisie - EuroPodróże.pl

Autor: AR
Wyszukaj połączenie

Trwa wyszukiwanie połączeń
proszę czekać...

Trwa wyszukiwanie danych. Może to potrwać kilka chwil.