Zakopane – bilety PKP

Tradycja połączeń kolejowych do Zakopanego sięga końca XIX wieku, kiedy to miasto zostało odkryte jako górski kurort. Współcześnie nadal cieszy się popularnością wśród turystów oraz posiada połączenia kolejowe do Krakowa, Warszawy, Katowic, Gdyni i Szczecina.

Zakopane rozkład jazdy PKP

Dworzec PKP Zakopane

Stacja kolejowa w Zakopanem stanowi świetny punkt wypadowy do najczęściej odwiedzanych miejsc w polskiej stolicy Tatr oraz do tatrzańskich dolin.
Kolej linowo-terenowa „Gubałówka” – stacja dolna jest oddalona od dworca jedynie o 20 minut spokojnym spacerem. Również na Krupówki dojdziemy z dworca PKP w mniej niż 20 minut.
To właśnie z dworca startuje większość busów kursujących w kierunku skoczni, gdzie swój początek ma szlak wzdłuż Doliny Białego. Miejski autobus dojeżdża również na początek szlaku Doliny Strążyskiej.

Gdzie wybrać się we dwoje pociągiem?

 

Przyjazd pociągiem do Zakopanego jest więc naprawdę dobrym rozwiązaniem – i pod kątem uniknięcia korków jak i ze względu na trudności z zaparkowaniem w mieście.

Adres dworca PKP to ul. Chramcówki 35, 34-500 Zakopane

Pociąg do Zakopanego – bez przesiadek

 

Bezpośrednie połączenia do Zakopanego to jedno z najlepszych i najszybszych sposobów dotarcia do tego miasta. Takich połączeń jest coraz więcej! Szczególnie w okresach ferii oraz podczas wakacji. Zachęcamy do skorzystania z Internetowego rozkładu jazdy, sprawdzenia oferty przejazdów Intercity, Pendolino i TLK do Zakopanego oraz wyboru najlepszego połączenia dla siebie.

Pociąg do Zakopanego z Krakowa

Do szczególnie popularnych należą połączenia PKP Intercity Kraków-Zakopane, z których co weekend korzystają turyści chcący uniknąć korków,  tworzących się często na Zakopiance. Podróż pociągiem to również większy komfort, możliwość pracy czy zjedzenia posiłku.  Pociąg Kraków – Zakopane dzięki przebudowie torów pokonuje trasę już w nieco ponad 2 godziny! Dodatkowo pierwszy pociąg odjeżdża z Krakowa już po godzinie 4 rano, dzięki czemu turyści wybierający się na jednodniowy wypad w Tatry, mogą swoją wędrówkę rozpocząć jeszcze przed godziną 7.
W sezonie turystycznym uruchamiane są dodatkowe połączenia na trasie Kraków – Zakopane – Kraków

Pociąg Warszawa – Zakopane

Bezpośrednim pociągiem do Zakopanego dojedziemy z Warszawy. Szczególnie w sezonie urlopowym – wakacyjnym oraz podczas ferii – połączenie to jest szczególnie popularne. Czas przejazdu Warszawa – Zakopane to koło 7 godzin. Na tej trasie kursują pociągi InterCity oraz TLK. Bardzo wygodną opcją jest pociąg nocny. Z Warszawy wyjeżdża on koło północy, a już o poranku dociera do polskiej stolicy Tatr.
Niewątpliwym plusem przejazdów kolejowych jest możliwość wymiany lub zwrotu biletów nawet do pół godziny przed odjazdem. Dlaczego w przypadku przejazdu do Zakopanego jest tak ważny? Ponieważ, gdy planujemy wyjazd możemy zarezerwować przejazd, ale bez problemu wymienić bilet, jeżeli okaże się, że pogoda nie sprzyja górskim wędrówkom lub zwiedzaniu. Dodatkowo kupując bilet w serwisie Europodróże mamy pewność, że wymiana i zwrot są niezwykle szybkie i bezproblemowe.

kup bilety na pociag wcześniej

Możliwy jest również zakup biletu w dniu wyjazdu. Nie rekomendujemy jednak tej opcji w wakacje, przed długimi weekendami, świętami I feriami. W tych okresach roku wyjazd do Zakopanego są szczególnie popularne I szybko się wyprzedają. Mogą więc nie być dostępne w dzień wyjazdu pociągu.

Pociąg do Zakopanego z Gdańska

Dzięki przebudowie torów kolejowych na trasie do Zakopanego, PKP oferuje coraz więcej przejazdów bezpośrednich do tego miasta. Zdecydowanie skraca się również czas przejazdu. Z Gdańska do Zakopanego przejedziemy już w nieco ponad 10 godzin! A trzeba przypomnieć, że jest to trasa 583 km. Coraz wyższy standard pociągów, wagony sypialniane, wagon restauracyjny, możliwość przewozu rowerów, wózków i bagaży – to wszystko sprawia, że przejazd pociągiem do Zakopanego z Gdańska jest często o wiele bardziej komfortowy niż podróż autem.
Szczególnie polecamy śledzić rozkłady jazdy i informacje o kursach z północy Polski do Zakopanego w okresach wakacyjnych i zimowych. Uruchamiane są wtedy dodatkowe połączenia, aby jeszcze bardziej ułatwić dojazd do polskiej stolicy Tatr.

Co warto zobaczyć w Zakopanem?

Zakopane - bilety na pociągStolica Tatr, skalne Podhale, kolebka narciarstwa w Polsce czy festiwal kiczu i tandety na Krupówkach…na Zakopane można mówić różnie. Jedno jest pewne to właśnie tu ściągają Polacy oraz zagraniczni turyści w poszukiwaniu zapierających dech w piersiach widoków oraz kontaktu z unikatowym w skali świata folklorem góralskim. Atrakcyjne położenie miasta sprawia, że jest otoczone dolinami przez które przechodzą liczne szlaki prowadzące w wyższe partie Tatr. Ich mnogość i różnorodność sprawia, że znajdą tu coś dla siebie zarówno amatorzy wspinaczki górskiej jak i turyści ceniący rekreację i spokojne spacery z pięknymi widokami w rolach głównych. Samo miasto również ma dużo do zaoferowania, znajdziemy tu m.in. prawdziwe perełki drewnianej architektury młodopolskiej, (zaprojektowane przez samego Witkiewicza) jak Willa Koliba, Ornak czy Dom pod Jedlami. To właśnie te obiekty, dały początek stylowi zakopiańskiemu, który do dziś widoczny jest w architekturze współczesnych karczm i zajazdów, kuszących współcześnie turystów znakomitym, regionalnym menu i góralską muzyką na żywo. Podhale słynie również z doskonałej jakości kożuchów, skór, wyrobów drewnianych oraz podhalańskich serów, w tym znanego na cały świat oscypka. Wszystkie te produkty można nabyć w atrakcyjnych cenach pod dolną stacją kolejki na Gubałówkę. A jeśli zdecydujemy się wejść lub wjechać na górę dostaniemy gratis…. największy skarb Zakopanego, czyli panoramę pasm Tatr Wysokich i Zachodnich.

 

Najpopularniejsze atrakcje w Zakopanem:
  • Kolejka na Kasprowy Wierch - 4 km od dworca PKP
  • Gubałówka - 3 km od dworca PKP
  • Willa pod Jodłami - 1,3 km od dworca PKP
  • Koliba - 1,9 km od dworca PKP
  • Cmentarz na Pęksowym Brzysku - 1,5 km od dworca PKP
  • Muzeum Tatrzańskie - 1,3 km od dworca PKP
  • Krupówki - 1 km od dworca PKP
Dworce kolejowe w Zakopanem:

Zobacz szybkie pociągi europejskie